פרוטליקס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרוטליקס ביות'רפיוטיקס אינק
Logo protalix.jpg
סוג חברה ציבורית
בורסה הבורסה לניירות ערך בתל אביב
סימול פלקס
מייסדים יוסף שאלתיאל
משרד ראשי כרמיאל, ישראל
הכנסות 38.3 מיליון דולר (2021)[1]
רווח תפעולי הפסד של 20.4 מיליון דולר (2021)[1]
רווח הפסד של 27.5 מיליון דולר (2021)[1]
הון עצמי הפסד של 6.03 מיליון דולר (2021)[1]
סך המאזן 73.6 מיליון דולר (2021)[1]
יו"ר שלמה ינאי
מנכ"ל משה מנור

פרוטליקס ביות'רפיוטיקס אינק (באנגלית: .Protalix BioTherapeutics, Inc) היא חברה ישראלית העוסקת בפיתוח תרופות. החברה ידועה במיוחד בזכות תרופה שפיתחה עבור מחלת הגושה.

מניית החברה נסחרת בבורסה לניירות ערך בניו יורק ובבורסת תל אביב, שם היא כלולה בת"א טק-עילית.

היסטוריה

פרוטליקס בע"מ נוסדה בשנת 1993 על ידי יוסף שאלתיאל, בעל תואר ד"ר בביוכימיה צמחית ממכון ויצמן ששירת ביחידה הביולוגית של מרכז אב"כ בצה"ל. אחד מגדולי המשקיעים הראשוניים בחברה היה פיליפ פרוסט. בימיה הראשונים פעלה החברה במחסן בקריית שמונה.

בשנת 2006 נכנסה החברה להסכם שותפות עם חברת טבע לפיתוח של שני חלבונים למטרות רפואיות, תוך שימוש בפלטפורמת גידול תאי הצמחים שבידי פרוטליקס. בשנת 2009 חתמה על הסכם שיתוף פעולה עם חברת פייזר לפיתוח ולשיווק של המוצר שהיה למוצר הדגל של פרוטליקס, ELELYSO.

בדצמבר 2006, הפכה החברה לחברה ציבורית, בעקבות מיזוג משולש הופכי עם חברת Orthodontix, שנסחרה בבורסה באותה עת. לאחר המיזוג שינתה החברה הממוזגת את שמה לשם הנוכחי, פרוטליקס ביות'רפיוטיקס אינק.. במרץ 2007 החלה החברה החדשה שנוצרה בעקבות המיזוג להיסחר בבורסה[2].

בספטמבר 2010 החלה החברה להיסחר בבורסה בתל אביב כמניה דואלית, במקביל להמשך המסחר בה בבורסה בניו יורק[3]. החברה כלולה במדד ת"א טק-עילית החל מיום היווסדו[4].

בינואר 2015 הכריזה החברה על אסטרטגיה עסקית חדשה. לפי האסטרטגיה החדשה, החברה תשקיע בעיקר בתרופות משופרות לתרופות קיימות (Bio-better), להן פוטנציאל ליתרון משמעותי על התרופות הקיימות, וכך תוכל להשיג יתרון אסטרטגי[5].

מוצרים

פרוטליקס משתמשת בתאי צמחים מתורבתים על מנת לייצר תרופות. מוצרים שהחברה פיתחה או מפתחת:

  • ELELYSO - תרופה נגד מחלת גושה. התרופה אושרה לשימוש על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי ועל ידי גופי בריאות ורגולציה במדינות רבות נוספות. עד אוקטובר 2015 החזיקה בשותפות ביחס של 60%-40% עם פייזר (לטובתה של פייזר) בזכויות על התרופה ברחבי העולם (חוץ מישראל ומברזיל), עד שבאוקטובר 2015 החליטה על מכירת חלקה בשותפות, וכן מכירת זכויותיה בישראל, תמורת סכום כולל של 36 מיליון דולר במזומן ו-10 מיליון דולר במניות. לאחר המכירה היא מחזיקה בזכויות על התרופה רק בברזיל[6][7].
  • PRX-105 - חומר שנועד לתת חיסון מפני מתקפת גז עצבים. חומר זה עדיין נמצא בשלבי מחקר ופיתוח.
  • PRX-102 - תרופה למחלת פברי. תרופה זו נחשבת כעת למוצר הדגל מבין המוצרים שנמצאים כעת בפיתוח, ולפי הכרזות החברה היא עושה את מרב המאמצים לקדם את פיתוחה[5]. בנובמבר 2015 דיווחה החברה שלאחר שסיימה את שלבי הניסויים Phase I-II, היא תתחיל בקרוב את שלב הניסויים הקליניים האחרון Phase III[8].
  • PRX-106‏ (Oral Anti-TNF) - תרופה למחלות מעי דלקתיות. בשלבי מחקר ופיתוח מוקדמים[5].
  • PRX-110‏ (AIR DNase) - תרופה לסיסטיק פיברוזיס[5].
  • PRX-112‏ (Oral GCD) - שיפור של התרופה ELELYSO[5].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0