בריינסוויי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בריינסוויי בע"מ
Brainsway logo.jpg
סוג חברה ציבורית
משרד ראשי ירושלים, ישראל
מוצרים עיקריים מחקר ופיתוח של מכשיר רפואי לטיפול בהפרעות בתפקודי המוח
הכנסות 61.4 מיליון ש"ח (2018)[1]
רווח תפעולי הפסד של 19.1 מיליון ש"ח (2018)[1]
רווח הפסד של 24.2 מיליון ש"ח (2018)[1]
הון עצמי 26.0 מיליון ש"ח (2018)[1]
סך המאזן 88.4 מיליון ש"ח (2018)[1]
אנשי מפתח יעקב מיכלין מנכ"ל
עובדים 70
 
www.brainsway.com

בריינסווייאנגלית: Brainsway) היא חברת מכשור רפואי ישראלית שעוסקת בפיתוח וייצור פתרונות למחלות והפרעות נפשיות ונוירולוגיות. בריינסוויי עושה שימוש בטכנולוגיית גירוי מגנטי מוחי עמוק (DTMS - Deep Transcranial Magnetic Stimluation). החברה מובילה בעולם בתחומה.

היסטוריה

בריינסוויי הוקמה ב-2003 וממוקמת בהר חוצבים שבירושלים. החברה פיתחה טכנולוגיה העושה שימוש בסליל אלקטרומגנטי בעל מבנה מיוחד המחובר לספק זרם חשמלי המשתנה במהירות ויוצר שדה חשמלי באמצעותו ניתן להשפיע על אזורים שונים בעומק המוח. הגירוי מכוון לאזורים שונים במוח וחודר לעומק של שישה-שבעה סנטימטרים. זאת לעומת גירוי מגנטי מוחי (TMS) רגיל, החודר לעומק של 1.5-2 סנטימטר.

הגירוי העמוק מיועד לעורר פעילות עצבית או לדכא אותה, ובכך לטפל במחלות פסיכיאטריות ונוירולוגיות. בנוסף, במקום להפעיל את השדה המגנטי בנקודה אחת בלבד, השדה מופעל בכיוון זהה בכמה נקודות בהיקף הראש. כך נוצרת התאבכות בונה - הצטברות קבוצה של גלים קטנים המתאחדים יחד לגל אחד גדול. הוגה הרעיון הוא פרופ' אברהם צנגן שפיתח את האבטיפוס עם גיסו, הפיזיקאי ד"ר יפתח רוט. הפטנט נרשם על ידי החברה וה-NIH. לחברה יש בלעדיות על השימוש בפטנט ובטכנולוגיית ה-DTMS, לפחות עד מועד פקיעת הפטנט ב-2023.

הטכנולוגיה שמפתחת החברה מיועדת לטפל בדיכאון ובהתמכרויות שונות: לסמים, להימורים, לעישון ולאוכל. באפריל 2012, הסתיים בהצלחה ניסוי רב מרכזי בטיפול בדיכאון עמיד לתרופות. ב-9 בינואר 2013 הודיעה החברה כי מנהל המזון והתרופות האמריקאי אישר לטפל במכשיר ה-Deep Transcranial Magnetic Stimluation בחולי דיכאון שתרופות נוגדות דיכאון לא הביאו לשיפור במצבם[2]. ב-19 באוגוסט 2018 קיבלה החברה אישור לטיפול בהפרעה טורדנית כפייתית ממנהל המזון והתרופות האמריקאי.[3]

לחברה יש אישור לשווק באירופה את המכשיר לצורך טיפול בלוקים בדיכאון, בהפרעה דו-קוטבית, בפרקינסון, בסכיזופרניה ובהפרעת דחק פוסט-טראומטית, באלצהיימר, אוטיזם, כאב כרוני, הפרעה טורדנית כפייתית, טרשת נפוצה, שיקום משבץ, והפסקת עישון. ביולי 2019 פורסם כי החברה תקים מרכז למחקר ולטיפול בהפרעות מוחיות במרכז לבריאות הנפש גהה. המרכז יתמקד בטיפול באנשים הסובלים מדיכאון קליני ומהפרעה טורדנית-כפייתית, וישמש גם כמרכז מחקר להגברת המודעות לשימוש בטכנולוגיית ה-Deep TMS בהפרעות מוחיות נוספות[4].

תוכנית הטיפול הראשונית שמציעה החברה כוללת חמישה מפגשים בשבוע במשך 4–6 שבועות רצופים, עשרים דקות לכל טיפול. ממחקרים עלה שמי שקיבל המשך טיפול של פעמיים בשבוע במשך חצי שנה לאחר תוכנית הטיפול הראשונית, הצליח לשמור על התוצאות שהושגו ולשמר את איכות חייו. תופעות הלוואי הנפוצות הן כאבי ראש קלים שחולפים אחרי הטיפול הראשון או השני. לעיתים נדירות יכול להיווצר פרכוס אפילפטי רגעי שעובר עצמאית אחרי מספר שניות.

מנכ"ל ונשיא החברה ויו"ר הדירקטוריון הוא ד"ר דוד זכות. כמנהל תפעול ראשי (COO) משמש רונן סגל. החברה נסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב מאז 2007.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol.png