קמהדע

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קמהדע
Kamada logo one color.png
נתונים כלליים
סוג חברה ציבורית
מייסדים ראלף האן, דוד צור
תאריך הקמה 1990
משרד ראשי ישראלישראל רחובות, ישראל
ענפי תעשייה תרופות
מוצרים עיקריים Glassia, KamRAB, KamRho
הכנסות 356 מיליון ש"ח (2017)[1]
רווח תפעולי 25.8 מיליון ש"ח (2017)[1]
רווח 23.9 מיליון ש"ח (2017)[1]
אנשי מפתח ליאון רקנאטי (יו"ר), עמיר לונדון (מנכ"ל)
עובדים 316 (2011)
 
www.kamada.com/heb

קמהדע בע"מ היא חברת ביו-פרמצבטיקה המתמחה בפיתוח, ייצור ושיווק של תרופות באמצעות טכנולוגיה לטיהור והפרדת חלבונים. משרדיה הראשיים של החברה ומעבדותיה שוכנים בפארק המדע קריית ויצמן ברחובות. מתקן הייצור ממוקם בקיבוץ בית קמה.

החברה מייצרת כ-10 תרופות הניתנות בהזרקה והמשווקות ביותר מ-15 מדינות. ייצור התרופות במפעל החברה מבוסס על טכנולוגיות של הפרדה וניקוי של חלבונים.

היסטוריה

חברת קמהדע נוסדה בשנת 1990 על ידי דוד צור, ראלף האן וחברת קמהפארם בע"מ, אשר הייתה בבעלות מלאה של קיבוץ בית קמה. קמהפארם עסקה עד אז בייצור אלבומין, ומתקני הייצור שלה נרכשו במלואם על ידי קמהדע. ב-1999 מכר קיבוץ בית קמה את מלוא מניותיו (35%) לחברה בבעלות ראלף האן ולמשקיע נוסף תמורת 2.5 מיליון דולר.[2] ראלף האן ודוד צור עמדו בראש החברה עד תחילת 2013. החברה השלימה הנפקה ציבורית ראשונה בשנת 2005 בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

כיום מתמחה החברה בפיתוח, ייצור ושיווק של תרופות ייחודיות להצלת חיים, באמצעות טכנולוגיה ייחודית לטיהור והפרדת חלבונים. כמו כן, מתמחה קמהדע בפיתוח מוצרים לטיפול במחלות יתום (לדוגמה- אמפיזמה תורשתית). החברה מייצרת כ-10 תרופות הניתנות בהזרקה והמשווקות ביותר מ-15 מדינות ברחבי העולם.[3]

קמהדע נמנית עם מניות מדד ביומד בבורסה לני"ע בתל אביב, והחל מדצמבר 2012 נכללו מניותיה במדד תל אביב 100,[4] אך יצאו ממדד ת"א 100 בדצמבר 2014.[5] החל מ-2013 נסחרות מניותיה גם בבורסת נאסד"ק שבארצות הברית.

בשנת 2012 דורגה החברה במקום ה-456 מבין 500 החברות הצומחות ביותר באירופה על פי מדד Deloitte. דירוג החברות במדד זה נקבע על סמך ההכנסות בשנים 2007-2011.[6] על פי אותו מדד, דורגה החברה במקום ה-15 בישראל באותה שנה.

במאי 2014 הודיעה החברה כי לא עמדה ביעד שקבעה לניסוי בתרופה לנפחת תורשתית באינהלציה.[7] בעקבות כישלון הניסוי ירד שווי השוק של החברה תוך שנה מחצי מיליארד דולר ל-150 מיליון.[8]

מוצרים

אלפא-1 אנטי טריפסין לעירוי (AAT IV)

עובד בחדרים הנקיים
עובד בחדרים הנקיים

מוצר הדגל של קמהדע הוא התרופה ®Glassia, שאושרה על ידי ה-FDA. המרכיב הפעיל בתרופה הוא חלבון אלפא-1 אנטיטריפסין (לטיפול בחוסר באלפא 1 אנטיטריפסין - AATD ) הניתן בעירוי למטופלים הסובלים מחסר גנטי בחלבון. ®Glassia הוא תכשיר מוכן לשימוש בדרגת ניקיון גבוהה וללא חומרים משמרים. לקמהדע הסכם אסטרטגי עם חברת בקסטר לשיווק, הפצה ורישוי של התרופה בארצות הברית.

ייצור אימונוגלובולינים

לצד יכולותיה בייצור חלבונים ייחודים, פיתחה החברה פלטפורמה טכנולוגית לייצור אימונוגלובולינים ספציפיים (IgG's). בין היתר מייצרת החברה נוגדן ספציפי נגד נגיף הכלבת, ומוצר לטיפול ב-HDN - מחלה המוליטית של היילוד ‏ (Hemolytic Disease of the Newborn) - מחלה הנגרמת מ Rh שלילי של האם מול Rh חיובי אצל העובר.

לחברה שיתוף פעולה עם משרד הבריאות הישראלי, במסגרתו הקימה מתקן בתקן GMP לייצור נסיוב נגד ארס נחשים. קמהדע מייצרת את הנסיוב לטיפול בהכשות של צפע מצוי ואפעה מגוון, נחשים ארסיים שהכשתם עלולה להביא למוות. המוצר מופק מסרום של סוסים היפר אימוניים .[9] וניתן באמצעות עירוי[10]

תרופות בשלב ניסויים קלינים

אלפא-1 אנטיטריפסין

מוצר "הדור הבא" של תכשיר ה-AAT למתן באינהלציה מצוי בשלב מתקדם של פיתוח קליני, במעמד תרופה יתומה של מינהל המזון והתרופות האמריקני ושל האיחוד האירופי, עבור מחלת חוסר בחלבון אלפא-1 אנטיטריפסין. החברה קיבלה שני דוחות ביניים המצביעים על הצלחה ומציגים פרופיל נתוני בטיחות וסבילות מצוינים עבור המוצר, אך במאי 2014 הודיעה החברה על קבלת תוצאות ראשוניות לפיהם המטרה המרכזית בניסוי לא הושגה. החברה הודיעה כי היא מחכה לתוצאות הסופיות ותמשיך בפיתוח עקב ההצלחה בשאר היעדים. בעקבות הנ"ל ערך המניה נחתך בעשרות אחוזים.

התוויות אפשריות אחרות ל-AAT (בעירוי או באינהלציה) כוללות ברונכיאקטזיס, מחלת ריאות חסימתית כרונית, וכן סיסטיק פיברוזיס וסוכרת מסוג 1, שבהן נמצאת החברה בניסויים קליניים (כל הנתונים נכונים לסוף 2012):

  • התרחבות הסימפונות (ברונכיאקטזיס): קמהדע השלימה את שלב 2 בניסוי הקליני עבור AAT-IH לטיפול בברונכיאקטזיס. כמו בניסוי עבור CF, גם תוצאותיו של ניסוי זה מציגות פרופיל בטיחות מצוין וכן את יכולתו של המוצר להביא לידי ירידה במדדי תהליכים דלקתיים ברקמת הריאות.
  • קמהדע השלימה ניסוי פיזור בריאות (Lung Deposition) של מוצר ה- AAT באינהלציה. תוצאות הניסוי מצביעות על כמות משמעותית של AAT המגיעה לאיבר המטרה (הריאות) בכל אוכלוסיות הניסוי.
  • סיסטיק פיברוזיס (CF): תוצאות הניסוי שלב 2 בסיסטיק פיברוזיס מעידות על פרופיל בטיחות מצוין ועל צמצום מדדי תהליכים דלקתיים בריאות. בדצמבר 2012 קיבלה החברה את אישור ה-FDA לביצוע ניסוי קליני מתקדם בארצות הברית בתרופת ה AAT באינהלציה לטיפול במחלה.[11]
  • סוכרת מסוג 1: מחקרים קליניים מראים שלחלבון האלפא-1 אנטיטריפסין (AAT) יכולת לעכב או אף לעצור את הרס תאי הבטא המצויים בלבלב. מחקרים שנערכו לאחרונה הראו תוצאות טובות בבעלי חיים שטופלו ב-AAT. קמהדע הציגה תוצאות חיוביות של מדדי יעילות ובטיחות בניסוי ראשוני וייחודי מסוגו בילדים ונוער חולי סוכרת מסוג-1, עם חלבון אלפא-1 אנטיטריפסין הנמצא בתרופת הגלאסיה. מניתוח התוצאות של ניסוי שלב 1/2 בסוכרת מסוג-1 עולה כי חלבון ה-AAT שנמצא בתרופת הגלסיה של קמהדע עשוי לעצור את התקדמות מחלת הסוכרת, לאפשר המשך פעילות של תאי הביטא בלבלב המפרישים אינסולין ולאפשר איזון סוכרתי טוב יותר ובכך להוריד ואף למנוע סיבוכים קשים של המחלה בעתיד.[12]

נוגדן לכלבת

לחברה הסכם אסטרטגי עם חברת התרופות קדריון (KEDRIEON) לפיתוח ושיווק מוצר האימונוגלובולין נגד כלבת – KamRab- בארצות הברית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים