צריך עיון (כתב עת)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

צריך עיון הוא כתב עת חרדי, שיוצא לאור על ידי קרן תקווה.

Internet-news-reader.svg צריך עיון
צריך עיון
צריך עיון
מו"ל קרן תקווה
עורך ראשי יהושע פפר
תאריכי הופעה 2017–הווה (כ־5 שנים)
שפה עברית
מדינה ישראלישראל ישראל

מאפיינים

כתב העת יוצא לאור כל חודש במהדורה אינטרנטית ובמהדורה מודפסת שיוצאת לאור אחת לחודשיים. כל גיליון מכיל כ-50 עמודים ועוסק בסוגיות אקטואליות שרלוונטיות בעיקר לציבור החרדי. רוב הכותבים הם חרדים, חלקם אקדמאים ובעלי מקצועות חופשיים. כתב העת יוצא לאור בדומה להשילוח, כתב עת נוסף שיוצא על ידי קרן תקווה מתוך שאיפה לקדם הגות שמרנית, והוא כולל מאמרי עומק רחבי יריעה העוסקים בסוגיות של הגות ומדיניות, לצד מאמרי ביקורת ורשימות אקטואליות קצרות. כתב העת מנתח סוגיות אקטואליות כמו מעמדן[1] של נשים בחברה החרדית, שילוב[2] חרדים באקדמיה, תופעת הרווקות במגזר החרדי[3], הכוללים והאברכים החרדיים ועוד נושאים שמנותחים בכלים אקדמיים ותורניים.

מקור השם צריך עיון הוא מושג הלקוח מספרות האחרונים של קושיות שאין עליהן תשובה והמקשה נשאר ב"צריך עיון".

האני מאמין של כתב העת כפי שמנוסח באתר של כתב העת[4] הוא מצוינות דתית ואתגריה החדשים, התבדלות זהירה ששואפת לקיים את יסוד ההתבדלות תוך הימנעות מהסתגרות מוטעית, הנטייה השמרנית להתמודד עם שינויים מרחיקי-לכת בלי לאבד את הזהות הפנימית, חיי קהילה במסגרת "מדינה רזה" שלמעשה גוזרת על החברה החרדית להשתדל למעט את הסתמכותה הכלכלית והחברתית על מדינת הרווחה, שאיפה לחזק אחריות אזרחית בחברה החרדית, חינוך תוך חירות לבחירה אישית, קיום משותף תוך נכונות לפשרות חברתיות עם קבוצות שאינן חולקות את תפיסת העולם החרדית.

למדורים בכתב העת שמות הלקוחים מעולם הישיבה ובהם "סדר עיון" שמציג מאמר מרכזי בסוגיה ציבורית אקטואלית, ואליו יתלוו מספר תגובות[5]. "בין הסדרים" המכיל מאמרים קצרים, והפניות למאמרים בנושאים שונים, "חברותא"[6] וידאו פודקאסט, הכולל שיחות עומק במגוון נושאים אקטואליים בציבור החרדי.

עורך כתב העת הוא הרב יהושע פפר ועורך המשנה הוא אליהו לוי.

מדור ספרות

בחודש כסלו תש"פ (דצמבר 2019) עלה לאוויר מדור הספרות "בין הזמנים" [7]. המדור הוא פלטפורמה לסיפורים קצרים, המעניקים שיקוף כן ומעמיק של המציאות החברתית החרדית ושל הדינמיקה המאפיינת אותה.

כנסים ואירועים

כתב העת מקיים גם כנסים ואירועים מטעמו, בנושאים שונים ומגוונים. וכן נוטל חלק ושותפות באירועים וכנסים המתקיימים לפרקים בציבור החרדי בניהם סדרת מפגשים המעניקה כלים לעריכה תורנית[8], כנס "נוער בסיכוי"[9], כנס "סמים לב למתבגרים"[10], כנס תנועת התשובה[11], ועוד.

לצד זאת כתב העת מקיים תחרות כתיבה שנתית שמטרתה לעודד כתיבה אקדמית תורנית חרדית[12].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0