רבי אברהם אטיק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

רבי אברהם דוד אטיק (ט"ז באייר תש"ד, 9 במאי 1944 - ליל י' בשבט תשע"ה 29 בינואר 2015) היה ראש ישיבה חרדי-ירושלמי.

ביוגרפיה

נולד בעיר העתיקה לשלמה צבי, חסיד קרלין, ולחיה לאה לבית וינגרטן. היה מחברי השיעור הראשון בישיבת בריסק, והיה לתלמידו של הרב יוסף דב סולובייצ'יק. נישא ללאה בתו של רבי אפרים פישל גרובער. לאחר נישואיו החל לכהן כראש הישיבה הירושלמית "לפלגות ראובן", לצד דוד אשתו הרב חיים אורי פריינד. בהמשך היה ר"מ בישיבת טשיבין ובהמשך ראש ישיבת סאטמר במונסי.

באמצע שנות ה-80 חזר לישראל וכיהן כר"מ בישיבה הירושלמית "אבן יהושע" של הרב משה ברלין. בשנת תש"נ פרש עם חלק מהצוות ופתח את "ישיבת באר שלמה" ברחוב ירמיהו ובהמשך בבניין ישיבת בית התלמוד בשכונת סנהדריה המורחבת בירושלים. באמצע שנות ה-2000 סגר את הישיבה לאחר שנודע לו שההנהלה לקחה תקציבים מהמדינה שלא בידיעתו והוא החל לכהן כראש כולל במאה שערים. התגורר בבתי נייטין.

היה פעיל במערכות נגד חפירת קברים ובאופן בולט במערכה כנגד העבודות במתחם גולובנציץ, ונאם והשתתף בהפגנות רבות. נהג לנסוע פעמים רבות לשבתות במירון ולומר שם את כל ספר תהילים, ונחשב ל"איש מירון".

בשנת תשע"ה חלה. במהלך מחלתו הוסיפו לשמו את השם "חיים". נפטר בליל י' בשבט תשע"ה 29 בינואר 2015.

הרב אטיק השתייך לקהילת קהל חסידי ירושלים. אחיו הוא הרב מנדל אטיק. גיסיו הם האחים הרב חיים רבינוביץ האדמו"ר ממשכנות הרועים (חתן חמיו) והרב חנניה יוסף עקיבא רבינוביץ האדמו"ר מפוריסוב (חתן אביו). היו לו ארבעה בנים ושתי בנות. בנו הרב יוסל הוא חתן של מאיר בלוי, נכדו של רבי עמרם בלוי. בנו הרב יעקב הוא חתן של הרב מנדל סבוביץ', רב קהל חרדים בית יחזקאל וראש ישיבת אור ישראל איסר. בנו ויד ימינו הרב יהושע שמעון ראש כולל "גיבורי חיל" ומהרבנים המפורסמים בחוגי ה"קנאים", חתן ר' אברהם קרויזהאר. בנו הרב נטע נישא לנכדת רבי דוד משה טעפ, ראש ישיבת קרלין. בתו אלטע ריבה היא אשתו בזיווג שני של רבי פנחס יצחק בידרמן, האדמו"ר מלעלוב-ניקלשבורג. בת נוספת שנפטרה בחייו, הייתה נשואה לראובן קרישבסקי, בנו של דודו הרב שמעון אליהו קרישבסקי שהיה ממנהיגי פלג "אוהל שרה" של נטורי קרתא.

אחד מתלמידיו הוא הרב חיים צבי טייטלבוים אב"ד סאטמר ירושלים.

ספריו

בשנת תשע"ו הוציאו תלמידיו סדרת ספרים משיעוריו:

קישורים חיצוניים