רבי אברהם אטיק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

רבי אברהם דוד אטיק (ט"ז באייר תש"ד, 9 במאי 1944 - ליל י' בשבט תשע"ה 29 בינואר 2015) היה ראש ישיבה חרדי-ירושלמי.

ביוגרפיה

נולד בעיר העתיקה לשלמה צבי, חסיד קרלין, ולחיה לאה לבית וינגרטן. היה מחברי השיעור הראשון בישיבת בריסק, והיה לתלמידו של הרב יוסף דב סולובייצ'יק. נישא ללאה בתו של רבי אפרים פישל גרובער. לאחר נישואיו החל לכהן כראש הישיבה הירושלמית "לפלגות ראובן", לצד דוד אשתו הרב חיים אורי פריינד. בהמשך היה ר"מ בישיבת טשיבין ובהמשך ראש ישיבת סאטמר במונסי.

באמצע שנות ה-80 חזר לישראל וכיהן כר"מ בישיבה הירושלמית "אבן יהושע" של הרב משה ברלין. בשנת תש"נ פרש עם חלק מהצוות ופתח את "ישיבת באר שלמה" ברחוב ירמיהו ובהמשך בבניין ישיבת בית התלמוד בשכונת סנהדריה המורחבת בירושלים. באמצע שנות ה-2000 נסגרה הישיבה והוא החל לכהן כראש כולל במאה שערים. התגורר בבתי נייטין.

היה פעיל במערכות נגד חפירת קברים ובאופן בולט במערכה כנגד העבודות במתחם גולובנציץ, ונאם והשתתף בהפגנות רבות. נהג לנסוע פעמים רבות לשבתות במירון ולומר שם את כל ספר תהילים.

בשנת תשע"ה חלה. במהלך מחלתו הוסיפו לשמו את השם "חיים". נפטר בליל י' בשבט תשע"ה 29 בינואר 2015.

הרב אטיק השתייך לקהילת קהל חסידי ירושלים. אחיו הוא הרב מנדל אטיק. גיסו (חתן חמיו) הוא הרב חיים רבינוביץ האדמו"ר ממשכנות הרועים. היו לו ארבעה בנים ושתי בנות. אחד מבניו הוא חתנו של מאיר בלוי, נכדו של רבי עמרם בלוי. בן נוסף הוא חתנו של הרב מנדל סבוביץ', רב קהל חרדים בית יחזקאל וראש ישיבת אור ישראל איסר. בן נוסף נישא לנכדת רבי דוד משה טעפ, ראש ישיבת קרלין. בתו אלטע ריבה היא אשתו של רבי פנחס בידרמן, האדמו"ר מניקלשבורג. בת נוספת שנפטרה בחייו, הייתה נשואה לראובן קרישבסקי, בנו של דודו הרב שמעון אליהו קרישבסקי שהיה ממנהיגי פלג "אוהל שרה" של נטורי קרתא.

ספריו

בשנת תשע"ו הוציאו תלמידיו סדרת ספרים משיעוריו:

קישורים חיצוניים