הרב חיים אורי פריינד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב חיים אורי פריינד
הרב חיים אורי פריינד ער"ה תשפ"ד
הרב חיים אורי פריינד ער"ה תשפ"ד

הרב חיים אורי פריינד (נולד בה' בטבת תרצ"ז; 19 בדצמבר 1936) הוא ראש ישיבה ודיין חרדי-ירושלמי. מכהן כראש ישיבת רמ"א, ראש ישיבת תולדות אהרן, ראש ישיבת אש התורה וחבר בד"ץ העדה החרדית. היה ממקימי קהל חסידי ירושלים.

ביוגרפיה

נולד בירושלים לרבי יעקב מנחם ושרה. למד בישיבת עץ חיים אצל הרב מרדכי דוד לוין והרב שמואל גדליה ניימן, ובהמשך אצל הרב איסר זלמן מלצר והרב אהרן קוטלר. נישא להדסה בת הרב אברהם רוט (ראטה), יושב ראש ועד הכשרות של העדה החרדית. לאחר נישואיו התקרב לרב מבריסק, אליו היה חמיו מקורב.

בשנות ה-70 מונה לראש ישיבת לפלגות ראובן שהקים גיסו הרב מרדכי הערש שיינברגר יחד עם הרב ישעיה צוובנר יושב ראש הנהלת העדה החרדית. לאחר שהרב בנימין רבינוביץ מונה לדיין בעדה החרדית, מונה לראש ישיבת תולדות אהרן במקומו. לצד תפקידו זה החל לכהן בראשות ישיבת אש התורה, וכן בראשות ישיבת "נחלת אברהם" שהוקמה לזכרו של חמיו. לאחר הקמת ישיבת רמ"א, מונה לראש הישיבה.

הרב פריינד משמש כחבר בד"ץ בהעדה החרדית, והוא הדיין היחיד שמשתתף בדיוני הבד"ץ ולא חותם במכתבי הבד"ץ. בחשון תשפ"ב בעת שהתעורר הפולמוס אודות הפילטר 'מקווה ריין' חרג מהרגלו וצירף לראשונה את תחימתו לצד שאר חברי הבד"ץ במכתב המאשר את השימוש במכשיר.

בבחרותו היה בחבורת הבחורים של רבי יוחנן פרלוב, האדמו"ר מקרלין. לאחר פטירתו נשאר בקבוצת הצעירים (ה"יונגע"), והיה מראשי המכתירים של האדמו"ר הנוכחי. בשנת תשמ"ה, כשמוסדות חסידות קרלין החלו ליטול תקציבים ממשלתיים, פרש יחד עם משפחתו מהחסידות, והקים מניין בכולל תרביצ"א של חסידות דושינסקי. בהמשך הצטרף אליהם הרב יוסף ציינווירט ופורשים נוספים, והם הקימו את חבורת קהל חסידי ירושלים. בהמשך, פעל הרב פריינד למנות את הרב אברהם שמחה חנון למנהיג הקהילה ולאדמו"רה. ובערך בשנת תש"ע כשנתמנה לדיין בבד"ץ העדה"ח נתמנה גם לרב של הקהילה.

התאלמן בשנת תשס"ד. בסביבות התש"ע נישא בשנית לזיסל לאה[1], בתו של הרב יהושע סגל דייטש.

משפחה

אביו הרב יעקב מנחם למד בחברותא עם הרב דוד יונגרייז. סבו הרב שאול יצחק היה חתנו של רבי אריה מרדכי רבינוביץ בנו של הרבי מפוריסוב. אביו של סבו, הרב אלכסנדר סנדר, כיהן כרבה של ניר-בכטה בהונגריה, ובהוראת רבו רבי חיים מצאנז, עלה לארץ ישראל. אמו היא בתו של הרב דוד אריה בריזל משכונת בתי ראנד.

אחיו היו הרב סנדר פריינד, הרב נטע פריינד[2], ר"מ בישיבת עץ חיים ובישיבת דושינסקיא. גיסיו הם הרב פישל גרובר, הרב מרדכי צבי שיינברגר מקים מוסדות "לפלגות ראובן", הרב שמעון אליהו קרישבסקי מראשי הנטורי קרתא בירושלים והרב דוד הורביץ.  

  • בנו הרב יוחנן מכהן כמו"ץ מטעם העדה החרדית ומראשי כולל תפארת יונה בירושלים.
  • בנו הרב משה מכהן כמשיב בישיבת טשיבין.
  • בנו ישעיה, מנכ"ל קהילת קרן אור ברסלב, ולשעבר גבאו ונאמנו של הרב יעקב מאיר שכטר.
  • חתנו הרב יצחק זאב אטיק[3], הוא בנו של הרב מנדל אטיק ור"מ בישיבת ארץ צבי.
  • חתנו הרב שמחה פנחס חזן מכהן כראש ישיבת אהבת התורה ומעורכי חיבור רש"י כפשוטו
  • חתנו הרב דוד הרשלר מגיד מישרים בירושלים וראש ישיבה.

ספריו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אלמנת רבי אלתר אליהו רובינשטיין
  2. ^ נכדו של הרב נטע הוא הסופר הרב טוביה פריינד עורך ראשי בעתון המודיע וחבר מועצת עיריית מודיעין עילית
  3. ^ ר"מ ארץ צבי הגאון רבי יצחק זאב אטיק זצ"ל, בחדרי חרדים.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0