חסידות לעלוב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קבר רבי דוד מלעלוב

חסידות לֶעלוֹב היא חצר חסידית פולנית-ארצישראלית. החצר הוקמה בשנת תקע"ה בעיירה ללוב על ידי רבי דוד בידרמן.

האדמו"ר השני בשושלת, רבי משה בידרמן, עלה לארץ ישראל בשנת תרי"א והתגורר בירושלים. מאז נשאה החסידות אופי ירושלמי והפכה לחלק מן היישוב הישן.

כיום מכהנים באדמו"רות מספר צאצאים. החצר המרכזית היא חסידות לעלוב בבית שמש.

שושלת לעלוב

קברו של רבי אלעזר מנחם מנדל מלעלוב בהר הזיתים

לעלוב בית ישראל

במקביל לכהונת רבי משה מרדכי, פתח אחיו, הרב יעקב יצחק, בית מדרש בשם "אור יעקב" בשכונת בית ישראל בירושלים, אך לא נהג כאדמו"ר.

רבי שמעון נתן נטע בידרמן מלעלוב-ירושלים

בנו, רבי שמעון נתן נטע בידרמן מלעלוב בית ישראל. לאחר פטירת דודו רבי משה מרדכי, החל לנהוג כאדמו"ר בבית המדרש של אביו בשכונת בית ישראל בירושלים. בערוב ימיו פתח קהילה גם בבית שמש. נפטר בד' באב ה'תשס"ד.

בניו:

 • רבי אלתר ישראל מכהן בבית מדרשו של אביו בירושלים.
 • רבי יוחנן מכהן בבית שמש.
 • חתנו רבי ישראל קאפ, האדמו"ר מלעלוב בראנוביץ'

צאצאי רבי משה מרדכי מלעלוב

לאחר פטירת רבי משה מרדכי החלו לכהן שלושה מבניו: רבי אברהם שלמה, רבי שמעון נתן נטע ורבי אלתר. לאחר פטירת האחים הגדולים, החלו רבי פנחס יצחק ורבי יששכר דוב, גם לכהן כאדמו"רים. חלק מבני בנותיו של רבי משה מרדכי, כיהנו גם הם כאדמו"רים[2].

רבי אברהם שלמה

בנו הבכור של רבי משה מרדכי, רבי אברהם שלמה בידרמן, הוכתר לאדמו"ר מלעלוב. בית מדרשו היה ברחוב צפניה בירושלים. במוצאי ראש השנה ה'תש"ס לקה בלבו, ונפטר בט"ז בשבט ונקבר סמוך לקבר אביו בהר הזיתים בירושלים, ידוע היה כפועל ישועות דברי תורתו ותולדותיו נדפסו בספרים אמרי קודש ואמרות אש.

בניו:

בנו רבי יצחק מכהן כאדמו"ר בבית מדרשו של אביו ברחוב צפניה בירושלים. הקים את ישיבת "היכל אברהם" בעיר ביתר, על שם אביו.

בנו הבכור, רבי שמעון נתן נטע, התגורר בביתר עילית ונהג כאדמו"ר בעיקר בעת שהיותיו בחו"ל. בישראל היה עורך שולחנות ותפילות יחד עם אחיו רבי יצחק. היה חסיד ברסלב ואף לאחר שהוכתר לאדמו"ר נסע לקבר רבי נחמן מברסלב לראש השנה. נפטר בגיל צעיר בכ"ו באייר תשס"ח. בנו יהודה זונדל, שהיה כבן 12 בפטירת אביו, הוכתר כינוקא[3]. בשנת 2015 התחתן עם בת האדמו"ר מקוז'ניץ והחל לכהן כאדמו"ר[4].

רבי שמעון נתן נטע

בנו השני, רבי שמעון נתן נטע[5]. התפרסם במיוחד בכך שעורר שלא ידברו בתפילה, נפטר בליל יום הכיפורים תש"ע[6].

לאחר פטירתו הוכתרו שלושת בניו כאדמו"רים ומרבית החסידים פנו אל רבי אהרן:

 • בנו הבכור, רבי אליהו עזריאל, מכהן בבית המדרש של אביו ברמת לעלוב בבני ברק.
 • רבי אהרן בידרמן, מכהן בבית שמש.
 • רבי יעקב יצחק, מתגורר בירושלים, תחילה הוכרז כאדמו"ר בבית הכנסת "לעלוב" ברחוב בהר"ן, אך הוא אינו נוהג בגינוני אדמו"רות ולחגים הוא נוסע לאחיו רבי אהרן.
האדמו"ר מלעלוב בית שמש. חנוכה תש"פ

רבי אלתר אלעזר מנחם

בנו הרביעי של רבי משה מרדכי, רבי אלתר אלעזר מנחם בידרמן, כיהן כאדמו"ר בבית מדרשו של אביו, ברחוב רבי עקיבא בבני ברק. הוא נפטר בפתאומיות בי"ד בטבת תשס"א. בניו:

לעלוב ניקלשבורג

בנו החמישי של רבי משה מרדכי, רבי פנחס יצחק בידרמן, מכהן בבית המדרש ברחוב כפר נחום בירושלים. מכהן כאדמו"ר מלעלוב-ניקלשבורג.

לעלוב בר-אילן

בנו השישי של רבי משה מרדכי, רבי ישכר דוב בידרמן מכהן בבית המדרש ברחוב בר-אילן בירושלים. מכונה המהרי"ד מלעלוב או האדמו"ר מלעלוב פיעטרקוב או לעלוב בר-אילן.

לעלוב עזרת תורה

בנו השביעי של רבי משה מרדכי, רבי שמואל שמעלקא בידרמן {חתן רבי משה אדלר נכד אדמור"י בית לעלוב) מכהן בבית המדרש ברח' עזרת תורה בירושלים. במשך מספר שנים התפללו מעריציו בביתו, עד שבשנת תש"פ פתחו עבורו בית המדרש קבוע.

לעלוב ברנוביץ'

בן בתו של רבי משה מרדכי, רבי יעקב אשר קאפף, הוכתר כאדמו"ר מלעלוב בראנוביץ'. נפטר בי"ז באדר ב' שנת תשס"ה.

אחריו מונה בנו בכורו, רבי ישראל קאפף (חתנו של רבי שמעון נתן נטע בן רבי יעקב יצחק), כממלא מקומו בבית מדרשו שבירושלים.

ראדושיץ

בן בתו של רבי משה מרדכי, רבי דוד צבי שלמה הורונצ'יק, חתן רבי אברהם חיים ראטה משומרי אמונים, הוכתר אחר פטירת רבי משה מרדכי כאדמו"ר מראדושיץ, נפטר בי' באדר ה'תשע"ו, דברי תורתו נדפסו בקובץ "אהבת קדומים". בנו בכורו רבי אהרן יוסף, חתן הרב אברהם שלום ישכר דוב ליפשיץ הלברשטאם, האדמו"ר מסטרופקוב, הוכתר לממלא מקומו.

חתנו של רבי דוד צבי שלמה הוא האדמו"ר ממיאלען.

לעלוב קרלין

בן בתו של רבי משה מרדכי, רבי יהושע העשיל רוזנפלד, הוכתר כאדמו"ר מלעלוב-קרלין, לאחר פטירתו של אביו רבי שמואל צבי רוזנפלד בט"ז בתשרי ה'תש"ע, בית מדרשו ברחוב מלאכי בבני ברק. ואחיו רבי דוד רוזנפלד הוכתר לרב הקהילה.

מאפייני החסידות

חסידות לעלוב מדגישה את אהבת ישראל ואת הדאגה לזולת. האדמו"ר הראשון, רבי דוד, בלט במידה זו והיה מחפש ורואה טוב בכל יהודי. מסופר שפעם נסע עם רבי יעקב יצחק מפשיסחה בדרכם מרבם החוזה מלובלין, ובדרך עצרו באחד הכפרים. רבי דוד הלך לטייל בכפר והתעכב. כשחזר שאלו רבי יעקב יצחק למה התעכב. ענה לו רבי דוד שראה דרגה חדשה במעלת ישראל: בחור כפרי העומד עם גרזן ליד אביו ואומר לו: "אם לא היה הקב"ה - הייתי רוצח אותך". רבי דוד ראה בכך את גדולת עם ישראל, שאפילו כשעומדים בדרגה כזו נחותה בכל זאת יש בהם יראת שמיים.

אדמו"רי לעלוב וחסידיהם מנהלים מפעלי הכנסת אורחים ובתי תמחוי שבהם מוצאים את מקומם מחוסרי בית ועניים. בירושלים פועלים הכנסות אורחים בבית הכנסת לעלוב צפניה ובבית הכנסת לעלוב-ברנוביץ. חסידיו של רבי אהרון מבית שמש מפעילים "בית תבשיל" בבני ברק, וכן בית "הכנסת אורחים" לעולים לציוניהם של רבי אלימלך מליז'נסק ורבי דוד מלעלוב.

גם בחסידות וורקא, שמייסדה רבי ישראל יצחק קאליש היה תלמידו של רבי דוד, אחד היסודות הוא אהבת ישראל.

השתייכות פוליטית

רבי משה מרדכי בידרמן לא היה חבר במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל. בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל חתם מספר פעמים על תמיכה באגודת ישראל, אך בהמשך סירב לחתום ונטה למפלגת פא"י. כיום חסידיו התערו בסיעת שלומי אמונים באגודת ישראל.

גזעים נוספים בעבר

הערות שוליים

 1. ^ ראו אודותיו בבלוג תולדות ושורשים בעם ישראל.
 2. ^ אף על פי שבתי המדרש שלהם נקראים כשמה של החסידות ובפרסומים רשמיים מתואר כל אחד מהם כאדמו"ר מלעלוב, ברחוב החרדי מקובל להבחין ביניהם באמצעות תוספת שם.
 3. ^ 3 שנים מפטירת האדמו"ר - בנו בן ה-14 נכנס לנעליו באתר בחדרי חרדים.
 4. ^ שלמה זינגר, לעלוב ביתר: 'הינוקא' מתחתן הערב ויוכתר לאדמו"ר • גלריה משבת העלייה לתורה 31 במאי 2015, באתר JDN
 5. ^ הוכתר לאדמו"ר מקרלין-לעלוב, לאחר תקופה התפטר מאדמורות קרלין. בית מדרשו המרכזי היה ברמת לעלוב בבני ברק. בסוף ימיו התגורר רוב השנה בצפת ומספר פעמים בשנה, בעיקר לקראת חגים ושמחות, היה מגיע לחצרו בבני ברק. את ראש השנה נהג כמו אביו לחוג בירושלים, על פי הכתוב: "כל הכתוב לחיים בירושלים" ישעיהו ד' ג'
 6. ^ דיון על הרבי מלעלוב כולל שני קטעי וידאו של הרבי בהבדלה


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0