בתי נייטין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בתי נייטין. חול המועד סוכות 2012

בתי נייטין הוא מתחם בניינים שנבנו במקור כהרחבה של שכונת מאה שערים בירושלים.

בניית השכונה

שכונת בתי נייטין נוסדה בשנת 1901 (ה'תרס"ב)[1] על ידי רבי שמואל זנוויל שפיצר ועל שמו של הנדבן והתורם המפורסם הרב מנחם נייטין שעלה מארצות הברית לישראל והשתכן בירושלים. הוא הקים את בית מדרשו "מנחם ציון" ברובע היהודי בירושלים, שהתפרסם בשל אנשי המקצועי ובעלי המלאכה המגוונים שהיו מתפללים בו בקביעות.

בבית הכנסת בשכונה היו מספר דמויות בולטות, בהן המקובל רבי אהרן שלמה מהריל, רבי מאיר הלר, אהרן יעקב פרוש, רבי חיים יוסף דינקלס, הרב יוסף רוטמן, הרב יעקב יהודה סלנט והרב שמואל תפילינסקי.

מיקום ואכלוס

שכונת בתי נייטין
כניסה מקורה לבתי נייטין

למרות שרעיון בנייתה היה הרחבת מאה שערים, היא קיבלה 'עצמאות' וכיום היא שכונה בפני עצמה.[דרוש מקור] בשכונת בתי נייטין נבנו בתי מדרש של חצרות ופלגים שונים בירושלים. האדמו"ר של חסידות תולדות אהרן בנה את ישיבת תולדות אהרן המרכזית בירושלים במתחם בתי נייטין, עם הישיבה המרכזית נבנה תלמוד תורה לילדי החסידים, כמו כן, רוב השכונה מאוכלסת באנשי חסידות תולדות אהרון.

כמו שכונת מאה שערים הגובלת בשכונת בתי נייטין נבנתה בתי נייטין כשטח סגור וכמתחם דירות מובדל מהסובבים אותו. בתי השכונה נבנו כהפרדה בין מאה שערים לסובבים אותה והם משמשים כ'גבול' בין פנים מאה שערים לכל החיצוניות שמעבר לבתי שכונת בתי נייטין. לבתי נייטין שתי כניסות ראשיות העוברות דרך בנייני רחובה הראשי של שכונת מאה שערים המופנים כלפי פנים, שתי הכניסות מקורות והן משמשות כמעברים ראשיים במאה שערים.

רחובה הראשי של השכונה נקרא רחוב ז. שפיצר ע"ש מייסד שכונת בתי נייטין,רבי שמואל זנוויל שפיצר. הרחוב גובל בשכונת בתי אונגרין ובשכונת מאה שערים, הוא אף מתחבר לרחוב מאה שערים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בשעריך ירושלים-חלק ראשון - גראייבסקי, פנחס מרדכי בן צבי
Jerusalem-coat-of-arms.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ירושלים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0