רבי אברהם ארלנגר (ירושלים)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי אברהם ארלנגר
RABBI A ERLANGER.JPG
לידה 16 בדצמבר 1931
ו' בטבת ה'תרצ"ב
שווייץ
פטירה 11 באוקטובר 2021 (בגיל 89)
ה' בחשון ה'תשפ"ב
תאריך עלייה ה'תרצ"ד
מקום פעילות ירושלים, ישראל
השתייכות חרדים, אשכנזים
תחומי עיסוק ר"מ בישיבת קול תורה
רבותיו רבי יוסף דוב סולובייצ'יק
חיבוריו ברכת אברהם על הש"ס - עשרים ושש כרכים, ברכת אברהם מאמרי הדרכה שלושה כרכים, מאור המסילה, מאור השער
בת זוג מרים לבית יעקובוביץ'
אב הרב שמשון רפאל

רבי אברהם ארלנגר (ו' בטבת ה'תרצ"ב, 16 בדצמבר 1931ה' בחשון ה'תשפ"ב, 11 באוקטובר 2021) היה מראשי ישיבת קול תורה בירושלים ומחבר סדרת הספרים "ברכת אברהם".

ביוגרפיה

נולד בשווייץ לרבי שמשון רפאל ארלנגר, בנו של רבי אברהם ארלנגר מראשי היהדות האורתודוקסית בשווייץ. אחיו הוא המקובל הרב חיים אריה ארלנגר.

היה נשוי למרים, בת הרב חיים יוסף יעקובוביץ. חמיו היה ר"מ בישיבת פרנקפורט בגרמניה, ולאחר עלייתו ארצה בשנת תשי"ב החל לכהן כר"מ בישיבת קול תורה[1].

בתקופות בחרותו למד בישיבת גייטסהד באנגליה, עם עלותו לארץ ישראל, למד בישיבת מיר, שם קיבל היתר הוראה מרבי אליעזר יהודה פינקל, אחר כך עבר ללמוד בישיבת בריסק אצל רבי יוסף דב סולובייצ'יק ונמנה על קבוצת התלמידים הראשונה, ולמד גם מאביו רבי יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק.

בעקבות חמיו, התמנה כאחד מראשי ישיבת קול תורה והעביר בה שיעורים במשך עשרות שנים. בהגיעו לגיל שבעים פרש (שלא כמקובל בישיבות במגזר החרדי), על מנת לעסוק במסכתות הש"ס שאינן בסדר הלימודים הישיבתי. לאחר פרישתו הוציא לאור את ספריו על מסכת שבת ומסכת מגילה. על אף פרישתו, שמר הרב ארלנגר על קשר עם הישיבה והמשיך למסור בה שיחות מוסר לקבוצות קטנות ("ועדים") מדי שבועיים ולקראת החגים, וכן הרצה מחידושיו לפני קבוצות בחורים שבאו לביתו. בלילות שבת העביר שיחות מוסר בישיבת קמניץ הסמוכה למקום מגוריו. אחת לתקופה מסר שיחות בישיבת מיר.

בתשע"ח שכל את בתו דינה ברענדל, אשת הרב שמעון פרג.

נפטר בליל שני אור לה' בחשון תשפ"ב. בצוואתו ביקש שלא תעבור הלוויה במקום נוסף מלבד ביתו[2].

משפחתו

גיסיו הם רבי יצחק יחיאל יעקובוביץ, רבה של הרצליה, רבי אורי שרגא קלרמן - ראש ישיבת כנסת חזקיהו, רבי אברהם עמרם קוך - הצדיק מחיפה, והרב צבי ובר - רב שכונת נוה יעקב וחבר בד"ץ שארית ישראל.

דודו הוא רופא העיניים הד"ר משה יהושע ארלנגר, שהיה רופא העיניים היהודי הראשון בארץ ישראל.

בניו

  • הרב יצחק זאב - ראש ישיבת 'מדרש יחיאל' ביתר עילית, כיהן בעבר כראש ישיבת 'תורת אבות' הספרדית ברכסים, ראש ישיבת כתר תורה וכר"מ בישיבת קול תורה לצעירים
  • הרב עקיבא - ראש כולל ללימוד תורת הסוד בירושלים
  • הרב חיים יוסף - ראש ישיבת משכן ישראל
  • הרב אליהו - מראשי ישיבת נועם התלמוד
  • חתנו הרב שמעון פרג - משמש כר"מ בישיבת מיר.
  • חתנו הרב רפאל ראובן שווב - ר"מ בישיבת כנסת יצחק מודיעין עילית
  • חתנו הרב יעקב מרגלית - מחבר הספרים שיעורי ר' דוד פוברסקי

מספריו

הרב ארלנגר הוא מחבר סדרת הספרים ברכת אברהם על הש"ס, על עשרים ושש מסכתות. מדי תקופה נהג להוציא מהדורה חדשה של ספריו, כשכל מהדורה שונה באופן ניכר מקודמותיה.

הרב ארלנגר הוא גם מחברם של ספרי מוסר דוגמת ספר מאור השער על שערי תשובה לרבינו יונה, וספר מאור המסילה על מסילת ישרים, וכן ברכת אברהם מאמרים והדרכות ה חלקים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0