הרב מנחם ארלנגר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח לא אנציקלופדי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הרב אהרן מנחם ארלנגר
הרב מנחם ארלנגר.jpg
הרב מנחם ארלנגר
מקום פעילות ירושלים בני ברק
תפקידים משפיע חסידי בבני ברק ומנהלה הרוחני של ישיבת מכנובקא בעלזא
רבותיו רבי גד אייזנר

הרב אהרן מנחם ארלנגר הוא משפיע חסידי בבני ברק ותלמידיו פזורים בכל רחבי הארץ ירושלים, בית שמש, חיפה ועוד, משמש גם כמנהל רוחני בישיבת מכנובקא בעלזא בבני ברק.

ביוגרפיה

נולד בשנת ה'תשכ"ב בירושלים לאביו הרב יוסף ארלנגר (אביו של המשפיע המפורסם הרב יצחק משה ארלנגר) יליד שווייץ, ואחי הרב אברהם ארלנגר ראש ישיבת קול תורה. למד בישיבה לצעירים של חסידי גור בירושלים. הסתופף במשך תקופה בצילו של רבי אשר פריינד שהיה שכנם של הוריו, לאחר מכן המשיך בלימודיו בישיבה גדולה חידושי הרי"ם של חסידי גור בתל אביב. שם קנה את משנתו החינוכית אצל המשגיח רבי גד'ל אייזנר, ממנו למד את אומנות הפדגוגיה ומשם שאב חלק מיסודות משנתו החינוכית, לאחר מכן עבר ללמוד בישיבת אור שמחה בחיפה.

נישא לבת הרב יעקב שינפלד בנו של הסופר הידוע הרב משה שינפלד ומשגיח בישיבת חידושי הרי"ם בת"א. לאחר חתונתו התגורר באשדוד ולאחר תקופה קצרה עבר לחצור הגלילית שם כיהן כמשגיח בישיבת גור בעיר, לאחר כמה שנים עבר לבני ברק ונתמנה למשגיח בישיבת סטריקוב, כיום הוא מנהל הרוחני בישיבת לומדי תורה של חסידי מכנובקא בעלזא בבני ברק ורב לקהילתו בבית המדרש ברחוב בלוי 8 בבני ברק. בית המדרש מהווה אבן שואבת למבקשי ה' ושוחרי דעת והשקפה תורנית וחינוכית. במקום מתקיימות תפילות השבת באווירה חסידית מתוך התרוממות קדושה ובהתבוננות, ואחרי הכנה ראויה כמסורת החסידית. כמו כן מתקיימות במקום התוועדויות בכל חג ומועד ובסעודה שלישית, שיעורים בספרי חסידות ומוסר. אחד מהשיעורים הקבועים ואולי המיוחד בהם הוא השיעור בספר תורת חובות הלבבות השיעור נמסר בבית אחד מהתלמידים בימי שני בערב כבר למעלה מ-15 שנה. בשיעור זה נמסרים עיקרי שיטתו בעבודת ה' בעומק ובהרחבה ובצורה מסבירת פנים.

בשנים האחרונות הוא נוסע עם קבוצת תלמידים לאוקראינה לימי עיון והתעלות בעבודת ה', שם הוא שוהה בסמוך לציוני הקודש של הבעש"ט, המגיד ממזריטש, ובעל התניא, בסמוך לנסיעות אלו מתקיימות בבית הכנסת התכנסויות קודש ושיעורי הכנה רוחנית ונפשית.

על אף שמוצאו אינו ממשפחה גוראית למד הרב ארלנגר במוסדות של חסידות גור ואף היה חסיד גור בתקופת האדמו"ר בעל הלב שמחה. כיום הרב ארלנגר נמנה על מעריצי רבי מרדכי מנשה זילבר מסטוצ'ין ואף נסע אליו מספר פעמים לארה"ב בתקופות החגים ועוד.

קו מידע ושיעורים

תלמידיו מפעילים קו למידע ועדכונים ומערכת שיעורים שמספרו - 0723324300.

משנתו

מעיקרי שיטתו הוא חינוך פנימי עמוק מתוך ידיעה רחבה של יסודות היהדות והם אשר יובילו את האדם אל עבודת הבורא. אחד מהמשפטים המגדירים היטב את שיטתו החינוכית הם דברי הרמח"ל שכותב כי אילו היתה הידיעה רחבה עומדת על לב האדם לא היה חוטא לעולם אף לא היה היצר קרב אליו. המשמעות העולה ממשפט זה היא כי אם היה אדם יודע היטב את המציאות בה הוא נמצא אזי כמעט אין לו כל נסיון שלא לעמוד בתפקידו בעבודת הבורא. האדם נברא בעולם הזה והוא מקום הניסיון. מצבו בעולם הזה הוא זמני והא רק הכנה אל העולם הנצחי שהוא העולם הבא או העולם הבא שבתוך העולם הזה שהוא עצם העבודה והקדשת החיים אל מטרה נעלה זו. כאשר האדם מבין היטב אמיתות אלו אזי האמת היא אשר מנווטת אותו אל המהלך הנכון. בשיטתו נשללת הגישה לעשות מעשים קדושים אך ורק מתוך חינוך והרגל אלא אדרבה יהיה מעשים אלו נר לרגלי האדם אך לא מתוך מסורת או הרגל אלא מתוך הכרה פנימית עמוקה של דע לפני מי אתה עומד.

בית הכנסת בלוי 8

בחודש אדר תשע"ג הוקם ברחוב בלוי 8 בבני ברק בית כנסת על ידי קבוצה מתלמידיו של המשפיע הרב מנחם ארלנגר שביקשו שיהא להם מקום של קבע בו יוכלו לשמוע ולהוסיף לקח מרבם, עד היום מדי שנה בשנה בשבת זכור מתכנסים תלמידים מכל רחבי הארץ לציין את השבת הראשונה של בית הכנסת ואת יום הולדתו של בית הכנסת, בבית הכנסת מתקיימת פעילות עניפה בעבודת ה' בעיקר בשבתות ומועדים ובשאר יומי דפגרא. לבית הכנסת אין שם רשמי והוא נקרא על שם כתובתו.

פעילות בבית הכנסת

שבת קודש

בבית הכנסת מתקיימת פעילות עניפה בכל שבת החל מתפילות כל השבת בנעימה ובקצב מתון במיוחד תוך כדי שירה מלאה כיסופין בקטעים מכוונים, כמו כן ישנה שיחה בין מנחה לקבלת שבת מפי הרב שליט"א על פרשת השבוע לאור החסידות והעבודה, בשבתות החורף אף מתקיים שבת אחים בשעה עשר בליל השבת במהלכו מושרים ניגוני שבת ונאמרים דברי עבודה מפי הרב שליט"א, בשבת בבוקר בשעה שבע ורבע (בחורף) מתקיים שיעור בתורת האדמוה"ז בעל התניא (תורה אור וליקוטי תורה) למשך כשעה, כשלאחר מכן מתאספים כולם לתפילת שחרית במתינות מופלגת ובהתעוררות לאחר מכן קריאה"ת ומוסף, ומיד אחר התפילה נערך קידושא רבא בו נאמרים דברי תורה ועבודה נפלאים, בשעת מנחה מתפללים מנחה ומסיבים לסעודת רעוא דרעוין בה נאמרים ע"י הרב דברי כיבושין וניצוצות בעבודת ה' סעודה זו מתמשכת עד הרבה אחר זמן רבינו תם, ומיד לאחריה תפילת ערבית והבדלה,

יומי דפגרא

כן נערכים בביהכ"ס סעודות בכל יומי דפגרא, ראשי חדשים, חנוכה, טו בשבט, פורים קטן וכדו' בהם מתאספים כולם לסעודת מצווה בה זוכים לשמוע את דברי הרב שדורש מענינא דיומא על דרך העבודה, לצד ניגוני התעוררות בליווי תזמורת ברבים מהסעודות, כמו כן נאספים כולם בתעניות לשמוע עניינו של יום ולאחר מכן למעמד שבירת הצום בו מתוועדים כולם בעבודת ה'.

מועדי השנה

בחגים כמו פסח וסוכות, שוקק בית הכנסת חיים, כל בוקר בין ביום טוב ובין בשבת חוה"מ ובין בימי חול המועד, מתחילים בני בית הכנסת את היום בשיעור בחסידות, לאחר מכן מתחלת תפילת שחרית במתינות ובמתיקות, כשלאחר מכן מהללים כולם באמירת ההלל בשמחה רבה, ובכל ערב נאספים כולם לסעודת חג או לשמחת בית השואבה בתופים ובמחולות וכל כלי שיר ובשמחה רבה ובבשר ודגים וכל מטעמים, כל כל יום מחדש.

קישורים חיצוניים