רבי אליהו חיים רוזין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי אליהו חיים רוזין
לידה י' בשבט תרנ"ט
פטירה כ' בתמוז תשמ"ד (בגיל 85)
מקום פעילות אומן וירושלים
השתייכות חסידות ברסלב
תחומי עיסוק ראש ישיבת אור הנעלם ומייסד חסידות ברסלב בא"י
רבותיו הרב אברהם חזן
צאצאים רבי קלמן רוזין

רבי אליהו חיים רוזין (י' בשבט ה'תרנ"ט - כ' בכסלו ה'תשמ"ד)[1] היה מרבני חסידות ברסלב במאה ה-20.

ביוגרפיה

ר' אליהו חיים נולד לאביו ר' קלונימוס קלמן, בעיירת קומרוב (באנגלית: Komorowo (אנ'), באידיש: קאמראווע) בפלך לומז'ה שעל גבול ליטא פולין, ב-י' שבט תרנ"ט. בגיל חמש התייתם מאביו. בילדותו למד בחיידר בעיר אוסטרובה, וכשהגיע לגיל שתים עשרה עבר ללמוד בישיבת לומז'ה. בסביבות שנת תרע"ד נשא לאשה את אסתר מטפליק.

התקרבותו לחסידות ברסלב

בבית המדרש בלומז'ה נחשף לספר "השתפכות הנפש" של חסידות ברסלב אשר השפיע עליו רבות. במלחמת העולם הראשונה בשנת תרע"ד, יחד עם פליטים רבים שברחו מפולין לרוסיה, ברחה אמו יחד עמו לעיר רוז'אן. שם הצליח לשכנע את אמו שתתן לו לנסוע לאומן, בטענה שבאומן מכשירים בחורים להיות רבנים, ושם עיצב את אישיותו בהשפעת חסידי ברסלב שבאומן, ובפרט מי שהוא ראה בו את מורו ורבו, רבי אברהם ב"ר נחמן. באומן נשא את רעייתו ושם הקימו את ביתם.

פעילותו ברוסיה

רבי אליהו חיים הנהיג את הפעילות המחתרתית של חסידי ברסלב באומן, שבמסגרתה הופעל "הקלויז", שבשלב מסויים היה בית הכנסת היחיד שפעל בעיר. כן דאג לקיום המקווה והחינוך היהודי.

יחד עם אשתו, הכניסו לביתם אורחים רבים, ביניהם בחורים פליטים מפולין כשבנוסף סייעו בידם להינשא. כן היה אוסף צדקה ומחלק כספי סיוע ל"עובדים" שלמדו תדיר בקלויז ללא תמיכה כספית.

ביום שני ט"ו בחשוון תרצ"ו נתפס רבי אליהו חיים, יחד עם חברו לפעילות רבי לוי יצחק בנדר. שניהם עונו ונחקרו ונפסק עליהם גזר דין מוות. אולם הם ניצלו על ידי קצין בכיר יהודי (שבסוף שילם על כך בחייו), שחמיו, חסיד ברסלב, ביקשו שאם יגיעו אליו חסידי ברסלב, יעזור להם ככל יכולתו. בתקופת המתנתו למשפט, קיבל במפתיע אישור יציאה מרוסיה, ובחודש סיוון שנת תרצ"ו הגיע לארץ ישראל והשתקע בירושלים.

בארץ ישראל

בירושלים הצטרף לחסידי ברסלב, ביניהם רבי אברהם שטרנהרץ, רבי שלמה וקסלר, רבי נתן בייטלמכר ואחרים, שהתפללו ולמדו בבית הכנסת 'בוקרשט' שבשכונת מאה שערים.

בארץ ישראל הדפיס רבי אליהו חיים חלק מהספר ליקוטי הלכות, ועסק בסיוע לעליית חסידי ברסלב מברית המועצות. הוא קבע שיש צורך בבית כנסת של ברסלב. בתחילה שכרו שני חדרים במאה שערים, ולאחר מכן השיג אישור לבנות בשטח עליו היה בנויים מלון ארץ ישראל וטחנת קמח קטנה. לאחר מאמצים רבים וגיוס כספים בחו"ל הצליח לבנות את השול ברחוב סלנט 36 במאה שערים, שם היה מוסר שיעורים קבועים במשך 13 שנה. בהמשך הצטרף רבי לוי יצחק בנדר למסירת השיעורים לסירוגין, ובהמשך העביר רבי אליהו חיים את התפקיד לגמרי לרבי לוי יצחק[2].

כמו כן הקים את ישיבת 'אור הנעלם' לחסידי ברסלב, בראשה עמד בנו הרב קלונימוס קלמן[3] לאחר תקופה נסגרה הישיבה, ובמקום נפתח כולל אברכים הנושא את אותו השם.

נפטר בשבת לפנות בוקר, בכ' בכסלו תשמ"ד. נטמן בהר הזיתים, ליד קברו של ר' נחמן ב"ר ברוך אפרים מטפליק.

לקריאה נוספת

  • זאב פרנק (עורך), הזיידע: מסכת חייו של רבי אליהו חיים רוזין זצ"ל, ירושלים תשנ"ח
  • קווים לדמותו - אתר ברסלב אמת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ כרטיס קבר: אליהו חיים רוזין
  2. ^ ברסלב - בטאון חסידי ברסלב גליון מס' 15 כסלו תשס"ב עמ' עמ' 24-25
  3. ^ תלמידם של רבי חיים שמואלביץ ורבי נחום פרצוביץ מישיבת מיר. ראה הרב דב רוזין שיעורי ליל שבת הקדמה
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0