השול (ברסלב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
השול
בית מדרש אור הנעלם במאה שערים
מידע כללי
סוג בית כנסת
מיקום ירושלים
מדינה ישראלישראל ישראל
תפילת מנחה בחנוכה ב'שול' בברסלב מאה שערים
פנים היכל בית הכנסת
רבני ברסלב בסעודת ההילולה של רבי נתן מברסלב. נראים מימין לשמאל: הרב יצחק רוזנבלט, הרב יעקב מאיר שכטר, הרב משה קרמר, אפרים נחמן אנשין - יו"ר הנהלת בית הכנסת

בית המדרש הגדול דחסידי ברסלב או ישיבת אור הנעלם (מכונה גם: "השול" ) הוא בית מדרש ותיק של חסידות ברסלב השוכן בפינת הרחובות סלנט ומאה שערים בירושלים.

היסטוריה

המקום נוסד בשנת תש"ט בידי הרב אליהו חיים רוזין מהרבנים הבולטים של ברסלב בישראל. והוא כיום הוותיק ביותר מכל בתי הכנסת הפעילים של חסידות ברסלב.

במשך שלוש עשרה שנים נמסרו השיעורים בשול מפי הרב אליהו חיים רוזין, וכשהגיע ידידו רבי לוי יצחק בנדר, מאומן לארץ ישראל, הצטרף אף הוא למסירת השיעורים במקום, כשאלו נמסרו לסירוגין על ידי שניהם, עד שלבסוף העביר רבי אליהו חיים את מסירת השיעורים לגמרי לידיו של רבי לוי יצחק[1].

סביב המקום התפתחה קהילה שמנתה באמצע שנות השישים כ-80 משפחות, במידה רבה משמרת הקהילה את ברסלב "הישנה" והיא נחשבת קנאית בקרב חסידי ברסלב. רבים מאנשי הקהילה משכימים בחצות הלילה להתבודדות ועריכת תיקון חצות, טובלים בשעת לילה מאוחרת ומתפללים שחרית עם הנץ החמה.

בכספת מיוחדת ב"שול" שמור כסאו של רבי נחמן מברסלב שיובא במבצע מורכב מברית המועצות הקומוניסטית. הכיסא משמש כיום כ"כסא של אליהו" בבריתות שנערכות ב"שול".

גלריית תמונות

לקריאה נוספת

  • הזיידע - סיפור חייו של ר'אליהו חיים רוזין, מאת נכדו זאב פרנק.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ ברסלב - בטאון חסידי ברסלב גליון מס' 15 כסלו תשס"ב עמ' עמ' 24-25
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0