השול (ברסלב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
השול
בית מדרש אור הנעלם במאה שערים
מידע על המבנה
סוג בית כנסת
עיר ירושלים
מדינה ישראלישראל  ישראל
ההיכל בבית הכנסת

בית המדרש הגדול דחסידי ברסלב או ישיבת אור הנעלם (מכונה גם: "השול" ) הוא בית מדרש ותיק של חסידות ברסלב השוכן בפינת הרחובות סלנט ומאה שערים בירושלים.

היסטוריה

המקום נוסד בשנת תש"ט בידי הרב אליהו חיים רוזין מהרבנים הבולטים של ברסלב בישראל. והוא כיום הוותיק ביותר מכל בתי הכנסת הפעילים של חסידות ברסלב.

במשך שלוש עשרה שנים נמסרו השיעורים בשול מפי הרב אליהו חיים רוזין, וכשהגיע ידידו רבי לוי יצחק בנדר, מאומן לארץ ישראל, הצטרף אף הוא למסירת השיעורים במקום, כשאלו נמסרו לסירוגין על ידי שניהם, עד שלבסוף העביר רבי אליהו חיים את מסירת השיעורים לגמרי לידיו של רבי לוי יצחק[1].

סביב המקום התפתחה קהילה שמנתה באמצע שנות השישים כ-80 משפחות, במידה רבה משמרת הקהילה את ברסלב "הישנה" והיא נחשבת קנאית בקרב חסידי ברסלב. רבים מאנשי הקהילה משכימים בחצות הלילה להתבודדות, טובלים בשעת לילה מאוחרת ומתפללים שחרית עם הנץ החמה.

"השול" היה קשור לאנשי פלג "הקהילה", שבראשו עמד הרב יעקב מאיר שכטר. אנשי פלג זה קשורים אידאולוגית לעדה החרדית. לאחר פסיקה של בד"ץ העדה החרדית עזבו אנשי "הקהילה" לבית הכנסת "אוהל לאה" בשכונת בית ישראל.

בגומחה מיוחדת ב"שול" שמור כסאו של רבי נחמן מברסלב שיובא במבצע מורכב מברית המועצות הקומוניסטית. הכיסא משמש כיום כ"כסא של אליהו בבריתות שנערכות ב"שול".

קישור=קובץ:רבני_ומשפיעי_ביה%22כ_בהילולת_רבי_נתן_מברסלב.jpg

גלריית תמונות

לקריאה נוספת

  • הזיידע - סיפור חייו של ר'אליהו חיים רוזין, מאת נכדו זאב פרנק.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ברסלב - בטאון חסידי ברסלב גליון מס' 15 כסלו תשס"ב עמ' עמ' 24-25
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0