בית דין צדק בני ברק

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מושב בית דין
מבנה בית הדין ברחוב הרב שך

בית דין צדק בני ברק הוא בית הדין החרדי הפרטי הגדול בעולם, הוקם בשנת תשכ"ח על ידי הרב נסים קרליץ ודן בדיני ממונות, אישות וגרות. בית הדין אף עוסק בעניינים ציבוריים חרדים.

בית הדין

את בית הדין הקים הרב קרליץ בשנת תשכ"ח בביתו בעידודו של הרב יעקב ישראל קנייבסקי, ההרכב הראשון של בית הדין כלל את הרב קרליץ, הרב יוסף רוט והרב יעקב אדלשטיין, עם השנים התפתח והוא כיום בית הדין הפרטי הגדול בעולם, הוא מונה עשרות דיינים בכמה הרכבים, מתקיימים בו מספר דיני תורה ביום בנושאי אישות וממונות, ואף נערכים בו גיורים. בית הדין עסק בבירור יהדותם של בני קהילת האנוסים בפלמה דה מיורקה ובהכרעת הרב קרליץ הם הוכרו כיהודים על פי ספרי היוחסין שבידיהם[1], הרב קרליץ עמד בראשות בית הדין עד אייר תשע"ב (2012), אז פרש והעמיד במקומו את חתנו, הרב שריאל רוזנברג[2].

לבית הדין ישנם מספר סניפים נוספים תחת אחריותו בערים אופקים, נתיבות, חיפה ובית שמש, הסניפים מתנהלים באופן עצמאי והקשר בינם לבין בית הדין בבני ברק הוא פורמלי בלבד.

סמכויות בית הדין

לבית הדין אין מעמד חוקי במדינת ישראל ואינו יכול לחייב לדון לפניו, אמנם פסיקותיו מחייבות מכח חוק הבוררות, המתדיינים חותמים בתחילת כל דיון על שטר בוררות שנותן לבית הדין סמכות לפסוק. ולאחר הפסיקה יכולים הצדדים לפנות לרשם בית המשפט כדי לאשר את פסיקת בית הדין ולהקנות לה תוקף חוקי.

ההלכה היהודית מחייבת לפנות אך ורק לבית דין צדק שדן על פי דיני התורה, בעבר היה נהוג להוציא כנגד המסרבים לדון לפני בית הדין כתב סירוב שהוא קריאה לקהילה לנקוט סנקציות קהילתיות אמנם בית המשפט פסק כי לכתב סירוב יש מימד עונשי שאינו בסמכות בית הדין וכי אסור לבית הדין להוציאו.

תיקים בולטים שנידונו בבית הדין

 • דין התורה אודות הבעלות על ישיבת איתרי. הצד המפסיד פנה לבית המשפט לביטול הפסק בעקבות כך כתבו הרב אלישיב, הרב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי מכתב "עוון פלילי הוא לפנות לערכאות לביטול פסק דין ובפרט כשהמדובר הוא באחד מבתי דינים החשובים בארה״ק בעיר ב"ב בראשות הגאב"ד הגאון הגדול ר' ניסים קרליץ שליטי"א, דבר זה הינו חתירה תחת יסורות הדת ועתידין ליתן את הדין"[3].
 • דין התורה אודות הבעלות על ישיבת פוניבז' נידון לראשונה בבית הדין לאחר שהצדדים חתמו על שטר בוררין, אולם לאחר מספר דיונים טען הרב שמואל מרקוביץ כי הדיינים מוטים לרעתו ברמה האישית ולכן "נסתתמו טענותיו" בפני בית הדין ולא יציית לפסקו. בעקבות כך בית הדין הנפיק "פסק ביניים" עליו חתמו בצעד חריג גם הרב שטיינמן והרב אלישיב, אולם בית הדין נמנע מלדון בתיק יותר והצדדים פנו להליך זבל"א.
 • תביעה כנגד חבר הכנסת משה גפני על תמיכתו בתקצוב ההתנתקות. בית הדין דחה את התביעה בנימוק שגפני אינו אלא שליח של הרבנים, ועל כן על התביעה להיות מופנית כלפיהם[4].
 • תביעה כנגד בנק פאג"י על סירובו לקיים את תנאי ההיתר עסקה, ולא לגבות את הריבית כאשר לא בוצעה עסקה בהלוואה[5].

פעילות ציבורית

תחת חסות בית הדין עומדת משמרת הקודש והחינוך (בניהול מרדכי בלוי) שבין השאר מפקחת על אירועי תרבות ועל ספרי קריאה[6] והייתה הראשונה שהציעה מתן כשרות לטלפונים סלולריים החסומים לאינטרנט ולשירותי תוכן[7], בית הדין מעניק כיום כשרות גם למספר חברות סינון אינטרנט הפונות למגזר החרדי. בית הדין מפעיל מדי שמיטה אוצר בית דין[8] לאספקת פירות שביעית על פי פסקי החזון איש. בבית הדין נערכת מכירת חמץ המונית[9], וכן שטרי פרוזבול, והיתר עיסקא כלליים לבנקים וחברות. בית הדין אף משתף פעולה עם בית הדין של הרב וואזנר בהענקת כשרות לחברות חיסכון ופנסיה במסגרת "גלאט הון"[10].

דיינים בעבר

דיינים בהווה

דיינים בענייני אישות וגיטין:

 • הרב נחום גוטנטג
 • הרב אברהם ברוידא
 • הרב יחזקאל פלס
 • הרב יחיאל נדל

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. צופיה הירשפלד, שמורת היהודייה, באתר ynet, 15 ביולי 2011
 2. אלי כהן, בחדרי חרדים, הגר"נ קרליץ פורש מבית הדין - היורש: חתנו, הגר"ש רוזנברג, באתר בחדרי חרדים, 25 באפריל 2012
 3. יקי אדמקר, בחדרי חרדים, המחלוקת ב'איתרי' חוזרת לגדולי ישראל • המסמכים, באתר בחדרי חרדים, 10 באוגוסט 2011
 4. יהודה הלוי, בחדרי חרדים, אם התלבטתם: גפני לא אשם בהתנתקות, באתר בחדרי חרדים, 26 בפברואר 2014
 5. שבתי חזקיה ויהודה הלוי, האברך: לא עשיתי עסקה - אסור לי לשלם ריבית, באתר בחדרי חרדים, 28 במאי 2014
 6. עפרה לקס, ‏זה לא משחק ילדים - בגליון השבוע, באתר בשבע - ערוץ 7, 9 בינואר 2003
 7. קשר כשר של חברת פלאפון
 8. מלכא, שבור (15 בספטמבר 1994), עברית: מכתב גדולי ישראל למען אוצר בית דין, בדיקה אחרונה ב-15 במרץ 2017 
 9. חנה בורט, ‏רבי ניסים קרליץ ערך "מכירת חמץ" למחסני המזון של "חסדי נעמי", באתר כיכר השבת, 14 באפריל 2011
 10. חזקי גולדברג, קריאת קודש: להוציא הפוליסות ממחללי שבת באתר לדעת.נט
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0