רבי יעקב ששפורטש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יעקב ששפורטש
רבי יעקב ששפורטש (1671)
לידה 1610
אוראן
פטירה 5 באפריל 1698 (בגיל 88 בערך)
ד' באייר תנ"ח
אמסטרדם
תחומי עיסוק דיין, רב
חיבוריו ציצת נובל צבי, שו"ת אוהל יעקב, תולדות יעקב
רבי יעקב ששפורטש (מתוך ערכו ב"מילון האנציקלופדי ברוקהאוס ואפרון")

רבי יעקב בן רבי אהרן שַׂשְׂפּוֹרְטַשׂ (ה'ש"ע - ד' באייר ה'תנ"ח), מגדולי ומראשוני הלוחמים בשבתאות.

ביוגרפיה

נולד באוראן, אלג'יריה. דור י"א לרמב"ן. בגיל שמונה עשרה נבחר לכהן כדיין בקהילת תלמסאן באלג'יריה, ובגיל 24 נבחר לכהן כרבה של עיר זו, ושל קהילות נוספות בצפון אפריקה. נרדף על ידי הממשל והוכנס לכלא. עקב זאת עזב את אלג'יריה למרוקו, והתיישב שם בסאלי. מפחד הכנופיות והשלטון המושחת ברח להולנד הליברלית, והתיישב באמסטרדם בערך בשנת ה'תי"א. בשנת ה'תי"ב הדפיס את ספרו "תולדות יעקב", מפתח הפסוקים לתלמוד הירושלמי. בשנת ה'תט"ז היה בין חברי המשלחת של ר' מנשה בן ישראל לאוליבר קרומוול בלונדון כדי לבקש ממנו רשות ליישב יהודים באנגליה. מפעם לפעם חזר לצפון אפריקה, ושלוש שנים אחר כך נשלח בשליחות דיפלומטית מטעם מלך מרוקו למלך ספרד. בשנת ה'תכ"ד התמנה לרב בלונדון, אך שנתיים אחר כך עבר להמבורג עקב מחלת הדבר שהשתוללה שם בשנת ה'תכ"ו.

באותו זמן החלה תנועת המשיחיות של שבתי צבי לקנות אחיזה אצל נפשות מתרבות והולכות, והוא עמל בכל כוחו לשכנע את ההמונים לא לנהות אחרי "מצג השווא", כהגדרתו, של שבתי צבי. בספרו הגדול "ציצת נובל צבי" (ד' חלקים) אותו השלים בהמבורג בשנת ה'תל"ג הוא פורס את כל המאורעות הקשורים בשבתי צבי, אך הספר לא נדפס בחייו, ואף לאחר מכן, עד לשנות ה-תש"י, לא נדפס בשלמותו. קיצור מהספר, תחת השם "קיצור ציצת נובל צבי" (נערך על ידי היעב"ץ) יצא בשנת ה'תצ"ז ביחד עם ספר השו"ת שלו, "אוהל יעקב". בשנת ה'תמ"ד חזר לאמסטרדם, שם עמד בראש ישיבת "כתר תורה" וראש בית המדרש של האחים פינטו, ולאחר פטירת הרב יצחק אבוהב דה-פונסיקה מילא את מקומו ברבנות עדת הספרדים. נפטר באמסטרדם, בד' באייר תנ"ח ונקבר בבית הקברות הפורטוגזי בית חיים באודרקרק שליד אמסטרדם ומצבתו נשארה שלמה עד היום. את מקומו ברבנות הקהילה מילא רבי שלמה די אוליוירה.

יש הטוענים[דרוש מקור] שהאגרות נגד שבתי צבי שהדפיס בספרו היו חריפות יותר מהאגרות ששלח בפועל. יחסו החריף בא לידי ביטוי גם במשא ומתן הלכתי, ובמכתב לרבי שאול מורטירה הוא כתב: "אף שתראה אותי דופק על שעריך בידיים עסקניות ובכתיבה תמה, לא בעבור כבודי כי אם בעבור כבוד תורת אלוקינו לגלות האמת, כאשר דרכי עם כל גדולי ורבני הגלילות אשר עמי ימתיקו סודם בכתב ובעל פה, וכתביהם מארץ מרחקים לשאול דעתי" (אוהל יעקב דף י"א עמוד ב).

ספריו

  • ציצת נובל צבי, ארבעה חלקים. המבורג תל"ג. יצא במהדורה מדעית על פי כתבי יד, על ידי ישעיה תשבי בשנת תשי"ד, בהוצאת מוסד ביאליק.
  • שו"ת אוהל יעקב.
  • תולדות יעקב, מפתח הפסוקים לתלמוד הירושלמי.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


תקופת חייו של רבי יעקב ששפורטש על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0