רבי חיים דילקריס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי חיים גדליה (האגין) דילקריס (או: אבגרדן או יצחק; באנגלית: [1]Hagin fil Deulacres; כנראה נפטר ב-1290) היה פרסביטר יהודי אנגליה, הרב הראשי הממונה מטעם השלטונות על יהדות אנגליה. האחרון שכיהן בתפקיד זה לפני גירוש יהודי אנגליה.

ביוגרפיה

אבגרדן, בשמו היהודי, יצחק או חיים, נולד בלונדון. אביו היה איש עסקים בשם קריס (Cresse) או דילקריס (Deulacresse), אחיו של רבי אליהו מנחם מלונדריש[2]. האב נפטר בשנת 1269 וזכה להערכה רבה. אדוארד הראשון, מלך אנגליה, מצוטט כמי שהוסיף בכתב ידו על גבי שטר הצוואה של האב: "הוא מעולם לא חטא כלפינו בהיותו בחיים, אלא חי ביושר ובאמונה לפי מנהגי היהודים כיהודי טוב ונאמן".

אבגרדן, או האגין, אינו מוזכר במקורות היהודיים כי לא היה מקובל על הקהילה היהודית בזמנו. יחסי הקהילה עם השלטונות ערב גירוש יהדות אנגליה היו מעורערים. הקהילה סבלה לאורך כל ימי שלטונו של אדוארד הראשון מרדיפות, עלילות דם והאשמות בזיוף מטבעות. לאחר שכבר גמלה בלבו של אדוארד ההחלטה על גירוש היהודים, פנתה אם המלך אלינור מפרובנס (אנ'), שהיהודי אבגרדן נשא חן בעיניה, אל בנה בבקשה למנות יהודי שיהיה אחראי ומפקח על הקהילה היהודית.

הוא התמנה למשרתו ב-15 במאי 1281 והחזיק במשרה זו עד יום הגירוש בשנת 1290. שמו כראש רבני אנגליה מוזכר רק במקורות נוצריים בני התקופה. הוא לא מוזכר בין המגורשים, ולכן משערים כי נפטר לפני הגירוש. הוא עצמו קיבל תעודת ביטחון מיוחדת לקראת הגירוש, אך רכושו של בנו הוחרם.

שמו המקורי היה כפי הנראה "Hoggen" – כינוי גנאי שהוענק לו בידי האנגלים, צורת הרבים של "Hog", "חזיר" באנגלית ימי-ביניימית.

אדולף נויבאואר מייחס לו את תרגומן של כמה מעבודותיו בתחום האסטרולוגיה של רבי אברהם אבן עזרא.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ צורות נוספות: Dieulacresse,‏ Dieulacres,‏ Deulacresse. ובעברית גם: די לקריס, דון לקריס, לכריס, לקריש, לכריש, די(י)לקרש, דלכריש.
  2. ^ אבגרדן היה אחיינו ולא כפי שטעו כמה חוקרים לומר שהיה אחיינו של אליהו כהן (Elias le Eveske) (אנ') מלונדון, רבה הראשי (פרסביטר) של יהדות אנגליה בין השנים 1243–1257, שכנראה התנצר בסוף ימיו. ראו על כך ססיל רות, מבוא לתולדות המחבר, בתוך: מרדכי יהודה ליב זק"ש (מהדיר), פירושי רבנו אליהו מלונדריש ופסקיו, ירושלים: מוסד הרב קוק, תשט"ז, לדבריו שגה בכך יוסף יעקבס (אנ') ובעקבותיו אחרים. ראו גם: ריצ'רד גוטהייל ויוסף יעקבס, ‏אליהו מלונדון, במהדורת 1901–1906 של האנציקלופדיה היהודית (באנגלית).
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0