רבי לוי יצחק גרינוולד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי לוי יצחק גרינוולד
Tzelemer Rov, Rav LY Grunwald.png
לידה 1893
ה'תרנ"ג
צ'ורנה, גיור-מושון-שופרון, הונגריה
פטירה כ"ז בניסן ה'תש"מ (בגיל 87 בערך)
ויליאמסבורג (ברוקלין)
כינוי אב"ד צעהלים
מדינה ארצות הברית
מקום פעילות צעהלים, ויליאמסבורג (ברוקלין)
תחומי עיסוק כשרות
רבותיו אביו הערוגת הבשם
בני דורו רבי יואל טייטלבוים, רבי יוסף גרינוולד
חיבוריו מגדלות מרקחים
בת זוג גרינוואלד, בריינדל פראגער[1]

רבי לוי יצחק גרינוולד ב"ר (ה'תרנ"ג, 1893 – כ"ז ניסן ה'תש"מ, 13 באפריל 1980) היה מנהיגה של קהילת צעהלים בארצות הברית, ונשיא כולל שומרי החומות בירושלים.

ביוגרפיה

רבי לוי יצחק היה בנו הצעיר של רבי משה גרינוולד בעל "ערוגת הבושם", וחתן אחיו רבי אברהם יוסף גרינוולד מאונגוואר.[2] לפני מלחמת העולם השנייה כיהן כרבן של הקהילות אורשיווא (כיום באוקראינה), וישק, פאיע, ולבסוף רבה של צעהלים (כיום באוסטריה) שעל שמה נתפרסם.

עם כניסת הנאצים לאוסטריה הצליח להגר לארצות הברית ועבר לניו יורק[2] ושם הניח את היסוד לקהילה ולמוסדותיה בשם "ערוגת הבושם" אותם הנהיג עד פטירתו.[3] מגדולי הרבנים בארצות הברית לאחר השואה. סגן נשיא התאחדות הרבנים באמריקה. מח"ס 'מגדלות מרקחים'. נפטר בכ"ז בניסן תש"מ.[2]

פעולותיו למען הכשרות בארצות הברית

רבי לוי יצחק היה ממיסדי הכשרות המהודרת[דרושה הבהרה] בארצות הברית, ופעל רבות בענייני כשרות בארצות הברית בהכשרו המפורסם שהיה המהודר ביותר.[2]

לאחד ששאלו האם מותר לשלוח משגיח על חלב בכפר שאין שם יהודים והוא יהיה מוכרח להתפלל כל יום ללא מנין, השיב בתשובה נחרצת (במכתב מתאריך ערב ראש השנה תשי"ט)[2]:

"... ותמצית תשובתי הוא דחלב שחלבו עכו"ם ואין ישראל רואהו הוא טריפה, וכדי להציל אפי' איש אחד מישראל מאכילת טריפות מותר להתפלל כל ימיו בלא מנין, ואם א"א לו להתפלל כלל אז פטור לגמרי מתפלה כי עוסק במצוה פטור מן המצוה ואין לך מצוה גדולה מזו ..."

ביבליוגרפיה

  • שמואל שלמה טלר, "צדיק מה פעל"
  • הפרדס, שנה נד חוברת ח עמ' 28
  • 'עלי זיכרון' (ליהדות הונגריה) עלה 50

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0