רבי רפאל שפירא (הנכד)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף רפאל שפירא (הנכד))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

הרב רפאל שפירא (ה'תרפ"ה, 1925(בערך) - ט' בכסלו ה'תשנ"ח, 8 בדצמבר 1997) היה ראש ישיבה חרדי-ליטאי, ראש ישיבת תפארת ישראל ותפארת הכרמל בחיפה.

ביוגרפיה

נולד בלאפיטש שבליטא לרב ישראל איסר שפירא, רבה של לאפיטש ומחבר "עין ישראל", בן זקוניו של רבי רפאל שפירא מוולוז'ין; ולטויבא זלדה בת הרב אביגדור מנקביץ מקובנה. בשנת ה'תר"צ עלו בני המשפחה לארץ ישראל, והתיישבו בתל אביב. הוא למד בישיבת חברון בירושלים, והתכתב בצעירותו עם רבי אברהם ישעיהו קרליץ ה"חזון איש"[1]. כמו כן היה משתתף בשיעוריו של הרב יצחק זאב סולוביצ'יק, שהיה בן דודו.

בשנת תש"ז[2] נישא לזהבה[3] גולדה (נפטרה אב תשס"ו) בתו של הרב חיים דוב מאיר רובמן, ראש ישיבת תפארת ישראל בחיפה, כאשר הוא ממשיך לגור בירושלים, כאברך בכולל שבראשות הרב סולוביצ'יק.

לאחר תקופה עבר לגור בחיפה והתמנה כר"מ בישיבה שבראשות חמיו, ובשנת ה'תשכ"א כאשר הלה הקים את הישיבה הגבוהה "תפארת הכרמל", הועמד כראש ישיבה בה לצדו. הוא הנהיג בישיבה שהכהנים ישאו כפים אף בימות החול, שלא כמנהג צפת והגליל שנוהגים בו בבתי כנסת רבים בחיפה[4]. לאחר פטירת חמיו בשנת ה'תשכ"ו עמד הוא בראש מוסדות הישיבה בחיפה.

נפטר בט' בכסלו ה'תשנ"ח, 8 בדצמבר 1997 לאחר מחלה קשה, ונקבר בבית הקברות בהר הזיתים בירושלים.

משפחתו

בנו הרב שמחה זיסל שפירא הוא חתנו של הרב מנחם ציוני (שמושקוביץ) שהיה אב"ד בתל אביב, ועומד מאז פטירתו בראש מוסדות ישיבת תפארת ישראל. בין חתניו: הרב אליהו מן, ר"מ בישיבת אור ישראל בפתח תקוה, והרב יעקב מרקוביץ בנו של הרב צבי מרקוביץ, ראש ישיבה בצפת ובישיבות נוספות.

אחיו הם: הרב צבי שפירא מחבר הספר "צביון העמודים" על הסמ"ק, ומחותנו של הרב אהרן ליב שטינמן; הרב אליהו חיים שפירא, שהיה מקורב לקהילת בריסק בירושלים; והרב יקותיאל שפירא מבני ברק שהיה ראש כולל בתל אביב עד פטירתו. בין גיסיו: הרב שאול יוסף ויינגרטן רבה של בת ים והרב צבי קפלן ראש כולל "שערי תורה" בתל אביב-יפו (בנו של הרב ישראל חיים קפלן).

קישורים חיצוניים

ספרו

הערות שוליים

  1. ^ ראו: שאלה בהלכות כלאי זרעים ותשובת מרן החזו"א, ישורון, כרך כ', תשס"ח, עמ' תיח-תיט.
  2. ^ דף ברכות לרגל החתונה, תבונה שנה ז גליון א (עא), עמ' מד, באתר HebrewBooks.
  3. ^ פרסום נשואין, הצופה, 9 בדצמבר 1946.
  4. ^ הנאמן, שנה יז, גיליון לא, עמ' 8.