ישיבת אור ישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת אור ישראל
בניין הישיבה הגדולה בשכונת גני הדר פתח תקוה. אדריכל: יוחנן לביא
בניין הישיבה הגדולה בשכונת גני הדר פתח תקוה. אדריכל: יוחנן לביא
ישיבה
השתייכות ישיבה ליטאית
תאריך ייסוד ישיבה קטנה ה'תש"ד
ישיבה גדולה ה'תשמ"ב
מייסדים רבי יעקב ניימן
בעלי תפקידים
מנהל שמואל טירר
ראש הישיבה ישיבה קטנה: הרב מרדכי רבינוביץ'
ישיבה גדולה: הרב יגאל רוזן
תלמידים
ישיבה קטנה כ-200
ישיבה גדולה כ-380
מיקום
מיקום פתח תקווה
בניין הישיבה הקטנה

ישיבת אור ישראל היא ישיבה חרדית-ליטאית בפתח תקווה. הישיבה כוללת ישיבה קטנה וישיבה גדולה. היא נקראת על שם רבי ישראל מסלנט, מייסד תנועת המוסר.

הישיבה הקטנה

הישיבה הקטנה, "אור ישראל לצעירים" הוקמה בשנת ה'תש"ד (אוקטובר 1943) ביוזמתו של רבי ישראל זיסל דבורץ כישיבת המשך לתלמוד תורה "שארית ישראל" ועל ידי רבי יעקב ניימן ורבי שלמה קרובקה[1], שלימדו קודם לכן בישיבת כפר גנים[2], ורבי יוסף רוזובסקי (אחיו של רבי שמואל רוזובסקי).

שפת ההוראה בישיבה מראשיתה הייתה עברית[3]. בתחילה התאכסנה הישיבה בבית הכנסת של הרב הלר[4]. באוגוסט 1949 הונחה אבן הפינה למבנה הישיבה הנוכחי. בין תומכי הישיבה נמנו מפעל התורה[5], קלמן גולדרייך, נציג הפועל המזרחי בעיריית פתח תקווה ותנועת פועלי אגודת ישראל[6]. באותה תקופה עברה הישיבה לבית הכנסת מקור חיים[7]. בשנת 1957 הונחה אבן הפינה לאולם הלימודים של הישיבה[8].

בשנותיה הראשונות כיהן בה כמנהל רוחני רבי אברהם שוורץ, מבוגרי ישיבת מיר בשנגחאי, וכן כר"מ שיעור א' רבי בן ציון במברגר ששימש אחר כך כאחד ממנהליה הרוחניים של ישיבת פוניבז'. אחריו שימש שנים רבות כר"מ שיעור א' רבי יוסף הלר. כר"מ שיעור ב', לאחר פטירת הרב קרובקא, שימש (בין השנים תשכ"ח לתש"מ) רבי ליפא שכטר. לאחר פטירת הרב יוסף רוזובסקי מילא את מקומו הרב יגאל רוזן כר"מ שיעור ג' עד להקמת הישיבה הגדולה. בין המחנכים בישיבה, כמשגיח קטן, היה גם רבי יצחק אריאל (עליו נכתב הספר "גבורת יצחק" על ידי הרב ראובן גרוסמן). במשך שנים רבות שימש כר"מ שיעור ב' רבי משה נתן יונגרייז שנפטר בפתאומיות בחורף תשע"ט, לאחר פטירת הרב יונגרייז החל ממלא את מקומו הרב מיכל דוד רבינוביץ בנו של ראש הישיבה.

במשך שנים שימש כר"מ בקיאות שיעור א' הרב צבי חיים ליברמן לאחר עזיבתו (סוף שנת תשפ"א) החל ממלא את מקומו הרב מנחם נחום רבינוביץ בנו של ראש הישיבה.

הישיבה מונה כיום (תשפ"ג) 196 תלמידים בגילאי 14–17. בראשות הישיבה עומד הרב מרדכי רבינוביץ', חתנו של הרב יוסף רוזובסקי. הישיבה שוכנת ברחוב הרב ניימן 3-5 במרכז פתח תקווה (בעבר, חלק מרחוב סלומון). שטח מבנה הישיבה הראשי נתרם על ידי מאיר כוכב זסלבסקי.

בישיבה מודגש לימוד המוסר, עוד מתקופת המשגיח הרב יששכר דב שפילר (נפטר ב-2013[9]). עם השנים התאפיינה הישיבה ברמת משטר גבוהה ביחס לשאר הישיבות הקטנות. כיום, משמש בתפקיד המשגיח הרב ישראל משה הלברשטיין שחולק את אמירת השיחות מוסר עם ראש הישיבה הרב רבינוביץ.

בוגרים בולטים בישיבה קטנה

הישיבה הגדולה

הישיבה הגדולה הוקמה ב-1982, גם היא על ידי הרב ניימן. בשנים הראשונות שכנה הישיבה ברחוב רוטשילד 85 בעיר, במבנה ששימש בעבר את ישיבת פתח תקווה-לומז'ה. כיום נמצאת הישיבה הגדולה בשכונת גני הדר בעיר, לשם עברה ב-13 באוגוסט 2007 (כ"ט באב ה'תשס"ז).

נכון לשנת תשפ"ג, הישיבה מונה כ-380 תלמידים[10]. מאז הקמתה עומד בראשה הרב יגאל רוזן. משגיח הישיבה הוא הרב יצחק פנחס גולדווסר, אשר החליף בתפקיד את הרב חיים ואלקין, שכיהן בתפקיד זה עד שנת 1989. כמו כן שימש הרב יונתן אבר כמשגיח עד שנת תשע"ו. הרב אריה ישראלי משמש כראש ישיבה בסדרי הבקיאות.

בניין הפנימייה נתרם חלקית על ידי הערשי פרידמן ונקרא על שמו. בסמוך לבניין גינה הכוללת מזרקה ומדשאות.

צוות הישיבה

ראש הישיבה הוא הרב יגאל רוזן. ראש הישיבה בסדרי בקיאות הוא הרב אריה ישראלי. כמשגיח מכהן הרב יצחק פנחס גולדווסר, וכמשגיח קטן מכהן הרב צבי דיאמנט. ראש הקיבוץ הוא הרב עקיבא מדלוב.

הרמי"ם הם הרב אליהו מן, הרב ניסן גולדברג, הרב נפתלי חינסקי, והרב אפרים מרדכי רוזן בנו של ראש הישיבה.

כמשיבים מכהנים: הרב אליהו מאיר[11], הרב מנחם וינטרוב[12], הרב ישראל פוגל[13], הרב יוסף שלמה כהן, הרב אברהם רבינוביץ[14] והרב יהודה הילדיסהיימר[15].

השיטה החינוכית

הישיבה הגדולה מתאפיינת אף היא במשטר קפדני. נאסר להחזיק טלפון סלולרי, לרבות "סלולרי כשר", לעשות רישיון נהיגה, להחזיק נגנים עם רדיו, או לעשן בשטח הישיבה. התלמידים מחויבים לעמוד בזמני התפילות והסדרים בזמן המדויק. בחור העובר על ההוראות ננזף או מורחק מהישיבה, לעיתים אף לצמיתות. כך למשל, בתשע"א הורחקו זמנית 55 תלמידים משיעור א' אשר עברו על הוראות ראש הישיבה והתארגנו מוקדם מדי לחפש חברותות לשנה הבאה[16]. בישיבה גם נהוגים עונשי קנסות כספיים, דבר חריג בעולם הישיבות.

בשנת תשפ"ג הישיבה התקינה טלפונים בכל החדרים.

לפי הרב רוזן המשמעת הקפדנית הונהגה באישורו של הרב שך.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ מודעה רבה לאורייתא, הצופה, 28 באוקטובר 1943; הרב שלמה קרובקה, דבר, 12 בינואר 1969
 2. ^ הודעה לרבים, הצופה, 31 באוקטובר 1943
 3. ^ במפעל התורה, הצופה, 2 בפברואר 1947
 4. ^ מודעה רבה לאורייתא, הצופה, 20 באפריל 1944; הנהלת ישיבת אור ישראל, הצופה, 19 בספטמבר 1947
 5. ^ מפעל התורה למען הישיבות בא"י, הצופה, 27 ביוני 1947
 6. ^ הרב יעקב ניימן, התנצלות, הצופה, 13 בספטמבר 1949; אבן פינה לישיבת אור ישראל, הצופה, 24 באוגוסט 1949; באגודת אור ישראל בפתח תקווה, הצופה, 7 באוגוסט 1949
 7. ^ הרב ד"ר משה אויארבאך, הרב ד"ר פנחס וולף לגבורות, הצופה, 17 במרץ 1955
 8. ^ נורתה אבן פינה לאולם לימודים, הצופה, 26 בדצמבר 1957
 9. ^ משה ויסברג, אבל ב'אור ישראל' • המשגיח הגרי"ד שפילר זצ"ל, באתר בחדרי חרדים, 25 באפריל 2013.
 10. ^ יעקב מלמד, ‏הכירו את עולם הישיבות לשנת תשפ"ב: מפת הרישום המלאה, באתר JDN‏, כ"א בתמוז תשפ"א
 11. ^ חתנו של הרב אברהם גניחובסקי
 12. ^ חתנו של ראש הישיבה הרב מרדכי רבינוביץ'
 13. ^ חתנו של הרב ניסן גולדברג
 14. ^ בנו של ראש הישיבה הרב מרדכי רבינוביץ'
 15. ^ חתנו של ראש הישיבה הרב יגאל רוזן
 16. ^ 55 תלמידים מ"אור ישראל" - סולקו מהישיבה באתר בחדרי חרדים