חיות שוכנות עצים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף שוכן עצים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פיתון עצים ירוק מתלפף על ענף.
זבד דקל מסיכתי מחפש פירות על הענף.

חיות שוכנות עציםאנגלית: Arboreal) הם מינים של בעלי חיים החיים בין צמרות העצים או מבקרים בהם ויודעים איך לטפס עליהם מהקרקע ולנוע עליהם. צורות הטיפוס משפיעה על מבנה הגוף והרגלי חייו של בעל החיים, כשהמינים המתמחים ביותר כמעט ולא עוזבים את העצים והענפים. צורות הטיפוס עוזרת לבעלי החיים גם בטיפוס מעל סלעים או קירות.

ישנם מינים מטפסים מכל קבוצה גדולה של חיות, למעט מאלה השוכנים בים (כמו הדגים). רוב חסרי החוליות קטנים מאד ויכולים לטפס בקלות על ענפים ולחלקם ישנו ריר המדביק אותם לענף. כך חשופיות יכולות להתקדם ללא רגליים. כך גם חלזונות וכמה מהחלזונות חיים בעיקר על העצים. לאחרים רגליים רבות העוזרות להם להיתפס בקרסים בין חורי הגזע ולנוע מעלה. החרקים יכולים לעוף עם כנפיהם אל העלים ורבים מהם חיים בין העצים כל חייהם, חלקם גם דומים לעלים כמו המקלונאים או גמלי שלמה. גם העכבישים המותחים קורים ומגיעים מענף לענף מבלי לרדת לקרקע ושם טווים את רשתותיהם. ישנם אפילו כמה סרטנים שוכני עצים כמו סרטן הקוקוס.

מבין החולייתנים ישנם מיני צפרדעים בעלי גוף קטן וכפות רחבות בעלות קרום איתם הם נעים על העלים ו"נדבקים אליהם" הצפרדע המעופפת יכולה גם לדאות עם קרומי אצבעותיה מעץ לעץ. גם רוב הזוחלים יכולים לטפס על ידי התלפפות סביב הענפים או בשימוש בטפרים חזקות וזנב נצמד. הזיקיות בעלות כפות גדולות ואצבעות המפוצלות לשניים וזנב לופתני. השממיות בעלות כריות הצמדה חזקות איתם הם יכולים לנוע מעל קירות אנכיים.

רוב העופות יכולות לעוף אל הענפים והרבה מהם מרגישים בנוח להימצא בינות הענפים. חלקם יודעים גם לטפס עליהם ואף להיתלות הפוכים. כך גוזל ההואצין יכול לטפס מהקרקע אל העצים, תוכי דררה, נקריים וטפסי העצים שאצבעותיהם מפוצלות ל-2.

מבין היונקים קבוצות רבות חיות בין ענפי העצים. העיקריים שבהם הם הפרימטים בהם מינים רבים לא רק מטפסים מיומנים אלא גם קופצים למרחקים מרשימים מאד בין הענפים, ביניהם הגיבונים, קוף העכביש המשתמש בזנבו כדי לתפוס ענפים, גלגו, טרסיוס, לוריס שלוח ולמורים היודעים כולם לקפץ לאורך מרשים, השימפנזה היכולה לנוע במהירות מקרקע היער לצמרות, קופי הקולובוס והשאגן ועוד רבים.

קבוצות נוספות כוללות את דובי הנמלים בעלי הזנב הלופת והעצלנים הנתלים הפוף ומשתמשים בטפרי הקרס שלהם להיתפס. מבין הטורפים בולטים החתוליים כמו הנמר, הסרוול, חתול בר ועוד, גחניים, נמייתיים, מגוון סמוריים, הראקון, הקואטי ודביבון לופת ואפילו כמה דובים כמו דוב מלאי, פנדה ענק או דוב שחור. מבין המכרסמים ישנם את הסנאיים השונים ובעיקר סנאים דואים, סמרניים, אוגריים שונים ועכברון הקמה. מבין הכיסאים ישנם את הקואלה, פוסום הדבש, פוסום אוסטרלי, נמיית הכיס, כיסנאי דואה ומיני האופוסום. עוד קבוצות כוללות את העטלפים הנתלים הפוך על הענפים, חדפי עצים, גלשנאים ושפניים.

מינים נוספים חיים באזורים הרריים ומתואמים לטיפוס מעט דומה לטיפוס על עצים, אך תנועתם היא בעיקר בקפיצות גבוהות או צעידות אופקיות ולא בטיפוס אנכי. לעיתים מינים אלה יצליחו בעזרת כישוריהם לטפס על עצים נמוכים. מינים אלה כוללים יעלים, עזים, צפיר, צפיר הקורדילרים, נמר השלג, יאק הבר, טפיר הרים או זברת הרים.

גלריה