פתיחת התפריט הראשי

המכלול β

חתוליים

חתוליים
The Felidae.jpg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה טורפים
תת-סדרה דמויי חתול
משפחה חתוליים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Felidae
תחום תפוצה
Felidae range.png
לייגר, הכלאה בין טיגריסית ואריה, הוא החתול הגדול בימינו
שחזור של סמילודון

חתוליים (שם מדעי: Felidae) היא משפחת בעלי חיים בסדרת הטורפים. החתוליים ניחנים ביכולת ציד משוכללת. במשפחה זו נמנים 37 מינים.

תוכן עניינים

מאפייני המשפחה

  1. יכולות תמרון ומהירות תנועה, אותן מביא הברדלס לשיאים גבוהים ביותר. יכולת זו באה לידי ביטוי בין היתר בעובדה שחתול תמיד נופל על רגליו, דבר שתרם לחיזוקו של מיתוס "תשע הנשמות". למרות מהירויות הריצה הגבוהות להן מסוגלים החתוליים (הברדלס מסוגל להגיע למעל 100 קמ"ש), אין הם מסוגלים להתמיד בריצתם למרחק גדול כטורפים בני משפחת הכלביים (לדוגמה: הזאבים).
  2. ראיית לילה טובה. יכולת הראייה של החתוליים בלילה היא פי שישה משל האדם.
  3. יכולת הסוואה והתגנבות. החתוליים הם הולכי אצבעות, מה שמאפשר להם הליכה קפיצית וחרישית. יכולות אלה חיוניות כדי ליישם כראוי את שיטות הציד החתוליות, הכוללות כמעט תמיד מארב ועיקוב.
  4. כושר טיפוס. הודות לטפרים הנשלפים ומבנה הגוף הקל, מרבית החתוליים מסוגלים לטפס על עצים. יכולת זו מאפשרת להם לצפות בטרפם העתידי ממקום בטוח בטרם יחליטו על שעת הכושר לתקיפה, לברוח מאויביהם ואף להחביא את טרפם. נמר מסוגל להעלות לעץ בשיניו טרף הכבד ממשקל גופו פי שלושה. אף אריות מסוגלים לטפס על עצים, למרות משקלם (כתבה ב-ynet). הטיגריס מטפס בכבדות, והברדלס מצליח בטיפוס הודות לגמישותו ולא הודות לטופריו, שאינם מתכנסים כמו אלה של שאר החתוליים, ולכן פחות חדים כתוצאה משחיקה מתמדת.
  5. קשרים חברתיים נמוכים ומחיה בקבוצות קטנות. החתולים הם בעלי חיים יחידאיים, כלומר מעדיפים חיים עצמאיים יותר. עם זאת, החתוליים חיים במרקם חברתי מורכב יחסית שכולל גם קבוצות קטנות. האריות, החיים בלהקות, יוצאים מכלל זה.
  6. סלידה ממים. רוב החתוליים סולדים מהירטבות במים.
  7. ניקיון. החתוליים נחשבים לחיות היגייניות השומרות על ניקיונן. הם נוהגים ללקק את כל גופם כדי לנקותו מכל לכלוך וטפיל. חתולי בית אף נוהגים לכסות את צורכיהם.
  8. מנוחה ושינה מרובה. בעיקר ביום, מכיוון שהם טורפי לילה, דבר הנראה כעצלות כרונית.
  9. חוש כיוון. משפחה זו מתאפיינת בחוש התמצאות גבוה.

טקסונומיה

חתוליים בארץ ישראל

בארץ ישראל חיים בר חמישה מינים ותת-מינים ממשפחת החתוליים:

שניים נוספים חיו בעבר בארץ ישראל, ונכחדו בה, אך לא בעולם:

נוסף על כך, חיו בארץ ישראל שני תת-מינים של חתוליים שנכחדו בעולם כולו:

ראו גם

קישורים חיצוניים