שיבולת-שועל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןשיבולת-שועל תרבותית
שיבולת-שועל תרבותית
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: חד פסיגיים
סדרה: דגנאים
משפחה: דגניים
סוג: שיבולת-שועל
מין: שיבולת-שועל תרבותית
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Avena sativa
תחום תפוצה
2005oat.PNG

שיבולת-שועל תרבותית או בקיצור שיבולת-שועל (שם מדעי: Avena sativa) היא מין בסוג שיבולת-שועל הגדל באקלים ממוזג ופורח באביב. דגן זה מגודל בשביל זרעיו, הנאכלים בין היתר כדייסה ומשמשים גם כמספוא לחיות משק כסוסים ופרות. במין זה נעשה גם שימוש כרכיב במזון כלבים ובמזון לתרנגולות. ניתן גם להשתמש בשיבולת שועל תרבותית על העור כדי לשמור על לחות העור, ולסיוע לריפוי פצעים ודלקות. מין זה הוא אחד מתשעה מהסוג שיבולת שועל הגדלים בישראל והוא שכיח בכל אזורי הארץ למעט דרום הנגב ומרומי החרמון.

מקור השם

לשם שיבולת שועל מספר מקורות. יש הטוענים שמקורו בצורתו של גרעין שיבולת השועל אשר מזכיר את אוזן השועל [דרוש מקור]. מקור אחר מצביע על חיבתם של שועלים להתחכך בצמח זה, בנוסף, קיימת ההשערה כי ניתן השם בעקבות מראה של השיבולת המזכיר את זנב השועל. [דרוש מקור].

ביהדות

שיבולת השועל נחשבת ביהדות לאחד מחמשת מיני דגן, אולם לדעת פרופ' יהודה פליקס שיבולת-שועל של חז"ל איננה המין המזוהה כיום כשיבולת שועל אלא מין שעורה המכיל גלוטן ומחמיץ בנוכחות מים.[1] לעומתו הרב יוסף אפרתי טוען שבניסוי שערך עבורו ד"ר משה זקס שיבולת שועל החמיצה, ולפיכך יש לדבוק בזיהוי המקובל המבוסס על פירוש רש"י.[2] למחלוקת זו השלכות רבות: לגבי דיני חמץ ואכילת מצה בפסח, לגבי ברכות הנהנין, הפרשת חלה, ועוד.

בעניין כלאיים, מותר לערב שיבולת שועל ושעורה יחד.[3]

שימושים

 • דייסה: באירלנד ובסקוטלנד עושים דייסה לרוב משיבולת שועל מלאה חתוכה (Steel-cut oats) . באנגליה ובאמריקה עושים דייסה משיבולת שועל שנמכרת באחת מ-4 צורות:
 • Oat groats - גרעיני שיבולת שועל מלאים ושלמים
  1. גרעיני שיבולת שועל מלאים ושלמים (נקראים Oat groats באנגלית).
 • 2. גרעיני שיבולת שועל חתוכים כך שכל גרעין חתוך לאורכו בדרך כלל ל-3 חלקים שווים בגודלם בקירוב (נקראים Steel-cut oats באנגלית על שם שיטת חיתוך הגרעינים - בפלדה ולא באבן ריחיים למשל).
 • 3. שיבולת שועל "משוטחת" - גרעיני שיבולת השועל משוטחים לאחר אידוי בעודם שלמים בעזרת רולרים. צורה זו גם משמשת לרוב בחומר גלם להכנת גרנולה (נקראים Rolled oats באנגלית).
 • 4. שבבי שיבולת שועל הנקראים גם שיבולת שועל מהירת הכנה או "אינסטנט". זוהי שיבולת שועל שעובדה לצורת שבבים לאחר ששוטחה (ראה את הצורה ה-3 הנ"ל - Rolled oats) ועברה תהליך בישול/אידוי נוסף לפני שיובשה ונארזה ע"מ שהכנתה תהיה מהירה (נקראת Instant oatmeal באנגלית).
 • הצורה הנפוצה ביותר של שיבולת שועל הנמכרת בישראל היא בצורתה השבבית ומהירת ההכנה. הצורה הבאה הנפוצה היא שיבולת שועל "משוטחת" (Rolled oats). גרעינים מלאים שלמים Oat groats ניתן למצוא בחנויות מתמחות בשוק, בחנויות טבע ובריאות, וגרעינים חתוכים Steel-cut oats ניתן למצוא לעיתים רחוקות כמוצר מיובא, לרוב בחנויות בריאות מתמחות.
Steel Cut oats - גרעיני שיבולת שועל מלאה שנחתכו בעזרת פלדה

יתרונות בריאותיים

צריכה של שיבולת שועל מומלצת על ידי ארגון הלב האמריקאי (American Heart Association), בשל יכולתה לסייע בהורדת רמות הכולסטרול בדם,[4] בנוסף שיבולת שועל מסייעת למניעת סוכרת וכן מפחיתה בסיכוי ללקות במספר סוגי סרטן ובעיקר, סרטן המעי הגס. עוד ידועה שיבולת השועל כי טובה להזנת העור.

בשיבולת שועל לא קיים החלבון גלוטן ולכן היא בטוחה למאכל לחולי דגנת. עם זאת, חלק ניכר מהשיבולת הנמכרת לצרכנים מכילה חשש להימצאות גלוטן בה משתי סיבות - גידול בסמוך לשדה חיטה או דגן אחר המכיל גלוטן כך שייתכן מעבר זרעים לשדה שיבולת השועל או עיבוד באותו מפעל עם דגן המכיל גלוטן. בנוסף, לכ-15% מבין חולי הכרסת ישנה גם רגישות לחלבון אבנין המהווה את המרכיב העיקרי בחלבון שיבולת השועל.[5]

דיאטת שיבולת שועל

במספר מדינות מערביות ובעיקר בארצות הברית נפוצה דיאטת הרזיה המבוססת על שיבולת שועל כמרכיב עיקרי. בקצרה, הדיאטה מורכבת משלושה שלבים. השלב הראשון, כשבוע מתבסס על אכילת רק דייסת שיבולת שועל מלאה. השלב השני נמשך חמישה שבועות ומשלב בין שיבולת שועל כמרכיב מזון עיקרי עם מרכיבי מזון נוספים. והשלב השלישי מהשבוע השישי והלאה כולל בתוכו מוצרי שיבולת שועל בתפריט היומי.

Rolled oats - גרעיני שיבולת שועל ששוטחו בעזרת רולרים לאחר אידוי
Instant oats - גרעיני שיבולת שועל שאודו, שוטחו, בושלו/אודו עוד, עובדו לצורת שבבים ויובשו
שבבי שיבולת שועל

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ פליקס, יהודה, כלאי זרעים והרכבה: מסכת כלאים : משנה, תוספתא וירושלמי לפרקים א־ב : בירור הסוגיות ורקען הבוטני־חקלאי, הוצאת דביר 1967, עמ' 24-29
 2. ^ "לשאלת זיהוי שיבולת שועל" - הרב יוסף אפרתי, בתוך: הליכות שדה גיליון 57 עמ' 11-17.
 3. ^ כלאיים א', א'.
 4. ^ Cholesterol, Fiber and Oat Bran - The American Heart Association
 5. ^ "רגישות לגלוטן, צליאק ושיבולת שועל - מותר או אסור? - EatWell". EatWell. 2015-12-06. נבדק ב-2017-09-09.