הרב יואל שוורץ

מתוך המכלול
(הופנה מהדף יואל שוורץ)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יואל שוורץ

הרב יואל שוורץ (נולד בט"ז בתשרי ה'ת"ש, 29 בספטמבר 1939) הוא רב ואיש חינוך ישראלי-חרדי ומחבר ספרים.

קורותיו

הרב יואל שוורץ

נולד בארץ ישראל, בנם יחידם של אהרן ולאה שוורץ, ילידי הונגריה, ממנה היגרו עקב התגברות האנטישמיות בה, עלו לישראל והתיישבו בירושלים.

בנערותו למד שנתיים בישיבת קול תורה בירושלים והיה לתלמידו של רבי גדליה אייזמן, לאחר מכן למד ארבע שנים בישיבת פוניבז' שבבני ברק שם היה מתלמידיו של רבי יחזקאל לוינשטיין ואף כתב ספר אודותיו, לאחר מכן למד בישיבת מיר שם למד בחברותא עם הרב חיים שמואלביץ ואף קיבל ממנו סמיכה, כיהן במשך שנים רבות כר"מ ומשגיח בישיבות עזתה בנתיבות, אופקים, איתרי ודבר ירושלים.

היה מחלוצי בדיקות התולעים בירקות ושותף ביצירת הפתרון של ירקות ללא תולעים. בתחילת הדרך כאשר הרעיון היה בשלביו הראשוניים וכדי לקדמו, היה מוכר את התוצרת בחנות שבבעלותו 'סריגת יואל' הממוקמת עד היום ברחוב מאה שערים בואכה כיכר השבת בירושלים.

מתחילת שנות התשעים הוא מלווה את קהילת "בני נח" שבארצות הברית מייסודו של הארכיאולוג ונדל ג'ונס.[1] בשל פעילותו זו הוזמן בשנת 2010 לכינוס בין-דתי שנערך באיראן בנושא.

הרב שוורץ הוא אב בית דין בסנהדרין החדשה. והוא רואה את תפקידה בעיקר כלפי לא-יהודים המבקשים לקבל על עצמם את שבע מצוות בני נח.

הרב שוורץ חיבר למעלה מ-150 חוברות וספרים בנושאים רבים ומגוונים, העוסקים בין היתר בהלכה, מחשבת ישראל, ביוגרפיות של דמויות מופת רבניות, ונושאים אקטואליים שונים. רוב הספרים יצאו בהוצאת דבר ירושלים.

התנגדות

בסוף שנות התשעים היה מיוזמי ומקדמי הנח"ל החרדי עבור נוער חרדי שנפלט מעולם הישיבות, ועמד בראש העמותה המלווה את הגדוד. בשל כך הוא עבר מסכת רדיפות ארוכה, בעיקר מצד קנאי נטורי קרתא, הושלך מבית הכנסת שטיבלך מאה שערים בעת דרשת שבת הגדול, ולבסוף נאלץ לעקור מדירתו שבשכונת מאה שערים.

במכתב מיום ד' באב ה'תשס"א כותבים בד"צ העדה החרדית מכתב "חוות דעת ודעת תורה" במענה לפנייתו של הרב בן ציון מוצפי "אחרי שרבנים חשובים פנו לביד"צ בקובלנא כי הר' יואל שווארץ אינו חדל מלצוד נפשות לגוף הנקרא "הנח"ל החרדי" והם מכירים אישית בחורים שהנ"ל השפיע עליהם ושטף את מוחם של בחורים, נגד הוריהם ומוריהם, ומסיתם לבלתי שמוע לגדולי הדור שליט"א שרואים בנח"ל כסכנה ושמד לצעירי ישראל" על כן הם כותבים "הביד"צ מזהירים בזה להיזהר כדע"ת שלא להזמינו לדרשות ולא להאזין לדבריו ולהיזהר מדעותיו רח"ל" על המכתב חתומים רבי בנימין רבינוביץ' הרב משה שטרנבוך ורבי מאיר ברנדסדורפר.

ביולי 2013, בעקבות קידום החוק לגיוס בני ישיבות[2], פרש מתפקידו בנימוק שאינו רוצה ליטול חלק במלחמת תרבות, "ברגע שכופים זו מלחמה ובמלחמה צריך להתגונן"[3].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0