רבי יואל שוורץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יואל שוורץ)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יואל שוורץ
הרב יואל שוורץ
הרב יואל שוורץ
לידה ט"ז בתשרי ה'ת"ש
פלשתינה (א"י)
פטירה י"ב באלול ה'תשפ"ב (בגיל 82)
השתייכות יהדות חרדית

הרב יואל שוורץ (ט"ז בתשרי ה'ת"ש, 29 בספטמבר 1939 - י"ב באלול ה'תשפ"ב, 8 בספטמבר 2022) היה רב ראש ישיבה ואיש חינוך חרדי ומחבר ספרים.

ביוגרפיה

הרב שוורץ באפריל 2012

נולד בארץ ישראל, בנם היחיד של אהרן ולאה שוורץ, ילידי הונגריה שהתיישבו בירושלים.

למד שנתיים בישיבת קול תורה, בפרט[דרושה הבהרה] אצל רבי גדליה אייזמן, וארבע שנים בישיבת פוניבז', שם היה מתלמידיו של רבי יחזקאל לוינשטיין ואף כתב ספר אודותיו. לאחר מכן למד בישיבת מיר שם למד בחברותא עם רבי חיים שמואלביץ ואף קיבל ממנו סמיכה, כיהן במשך שנים כר"מ ומשגיח בישיבות עזתה בנתיבות, אופקים, איתרי ודבר ירושלים.  

היה מחלוצי בדיקות התולעים בירקות ושותף ביצירת הפתרון של ירקות ללא תולעים. בתחילת הדרך כאשר הרעיון היה בשלביו הראשוניים וכדי לקדמו, היה מוכר את התוצרת בחנות שבבעלותו 'סריגת יואל' [כיום 'יש כיסוי'] הממוקמת עד היום ברחוב מאה שערים בואכה כיכר השבת בירושלים.

מתחילת שנות התשעים הוא ליווה את קהילת "בני נח" שבארצות הברית מייסודו של הארכאולוג ונדל ג'ונס[1]. בשל פעילותו זו הוזמן בשנת 2010 לכינוס בין-דתי שנערך באיראן[2] אך סירב ולא השתתף. באותה שנה קיבל את פרס מוסקוביץ' לציונות.

הרב שוורץ היה אב בית דין בסנהדרין החדשה והוא ראה את תפקידה בעיקר כלפי לא-יהודים המבקשים לקבל על עצמם את שבע מצוות בני נח.

בסוף שנות התשעים היה מיוזמי הנח"ל החרדי עבור נוער חרדי שנפלט מעולם הישיבות, ועמד בראש העמותה המלווה אותו. בשל כך הוא עבר מסכת רדיפות מצד קנאים, ונאלץ לעקור מדירתו שבשכונת מאה שערים.

במכתב מיום ד' באב ה'תשס"א כתבו בד"צ העדה החרדית מכתב "חוות דעת ודעת תורה" במענה לפנייתו של הרב בן ציון מוצפי ובו קראו שלא להזמינו לדרשות, בעקבות פעילותו במסגרת הנח"ל החרדי. לדבריהם הרב שוורץ פעל באופן אקטיבי לגיוס בחורים לנח"ל. על המכתב חתומים רבי בנימין רבינוביץ, הרב משה שטרנבוך ורבי מאיר ברנדסדורפר.

ביולי 2013, בעקבות קידום החוק לגיוס בני ישיבות[3], פרש מתפקידו בנימוק שאינו רוצה ליטול חלק במלחמת תרבות; "ברגע שכופים זו מלחמה ובמלחמה צריך להתגונן"[4].

במרץ 2020 קרא לכל היהודים לעלות לארץ ישראל, בנימוק שמלבד החיוב מדין תורה לעלות כדברי רמב"ן, זהו גם המקום הבטוח ביותר, גם לאור עליית האנטישמיות בארצות הברית ובעולם[5].

הרב שוורץ תמך באגודת קדושת ציון והשתתף דרך קבע ב"ועידות השנתיות" שהיא מקיימת ביום ירושלים.

נפטר בי"ב באלול ה'תשפ"ב, לאחר מחלה ממושכת.

ספריו

הרב שוורץ חיבר כ-246 חוברות וספרים בנושאים מגוונים, העוסקים בין היתר בהלכה, מחשבת ישראל, ביוגרפיות רבניות ונושאים אקטואליים. רוב הספרים יצאו בהוצאת דבר ירושלים. ארגון אש"ל מוציא עלון חודשי בשם דבר חודש בחודשו עם דברי תורתו.

מספריו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0