תחנת הרכבת ירושלים – מלחה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ירושלים – מלחה
Malha train station in Jerusalem.JPG
Handicapped Accessible sign.svg נגישה לבעלי מוגבלויות
מידע על הבניה
חנוכת התחנה 9 באפריל 2005
מיקום
קואורדינטות 31°44′53″N 35°11′16″E / 31.7479178°N 35.1879112°E / 31.7479178; 35.1879112
אתרים סמוכים אצטדיון טדי, הארנה, קניון מלחה, הגן הטכנולוגי מלחה
מידע על התחנה
שירות רכבות בית שמש
(למפת ירושלים רגילה)
Jerusalem location map with titles2.png
 
תחנת הרכבת/ירושלים – מלחה
תחנת הרכבת
ירושלים – מלחה

תחנת הרכבת ירושלים – מלחה היא תחנת רכבת בדרום העיר ירושלים בשכונת מלחה. התחנה נפתחה ב-9 באפריל 2005 ומשמשת כתחנת קצה על אף שתוואי המסילה עליה היא נמצאת ממשיך עד לתחנת הרכבת הישנה של ירושלים (אך המסילה אינה במצב תפעולי). התחנה ממוקמת בקילומטר ה-76.269 מתחנת תל אביב דרום, או בקילומטר ה-175.029 מתחנת חיפה מזרח.

היסטוריה

קו הרכבת לירושלים החל לפעול בשלהי התקופה העות'מאנית, בשנת 1892. מסילת הרכבת עברה בסמוך לאל-מאלחה, באותה עת כפר ערבי מדרום-מערב לירושלים. הקו המשיך לפעול עד ה-14 באוגוסט 1998. בשנת 2000, הוחלט על חידוש ושיפוץ הקו, אך עיריית ירושלים (אז בראשות אהוד אולמרט) התנגדה לפתיחתה מחדש של תחנת הרכבת הישנה על רקע כוונה להפוך את התחנה הישנה למתחם נדל"ן, ורצון למנוע מעבר של רכבות בשכונת המושבה הגרמנית ובקעה. כתחליף הוחלט על בניית תחנה באזור מלחה, מחוץ למרכז העיר.[1][2]

פיצול הקו

כשהושלם הקו עד ירושלים ב-9 באפריל 2005, שירות הרכבות בקו תל אביב - ירושלים הופעל על ידי רכבות IC3 בלבד, מפני שרכבות מסוג זה היו בעלות מרחק הקטן ביותר בין החוגונים. בעקבות סדקים רבים שנגלו בחוגוני הרכבות כתוצאה מהעיקולים והשיפועים במסילה ומחיר תפעול גבוה לצורך תיקון החוגונים, הוחלט להשתמש בקו לבית שמש בשני מערכי IC3 בלבד. בשנת 2006 פוצל הקו לשניים: תל אביב - בית שמש ובית שמש - ירושלים לתקופת ניסיון. לאחר הפיצול היה ניתן להפעיל רכבת נוסעים דו-קומתית בין בית שמש לתל אביב ומבית שמש עד ירושלים על ידי מערכי IC3. בגלל זמן ההמתנה הממושך בבית שמש - 45 דקות לכיוון תל אביב ו-15 דקות לכיוון ירושלים, ירד באופן ניכר מספר נוסעי הרכבת אל ירושלים וממנה.[3]

בשנת 2007, הוחלט להעביר את מפגש הרכבות של הקו תל אביב - בית שמש לתחנת הרכבת נחל שורק, במקום המפגש בתחנת הרכבת נען. כתוצאה מכך התארך זמן הנסיעה בשלוש דקות לכל כיוון בקו בית שמש-תל אביב, אך זמן ההמתנה להחלפת הרכבת אל ירושלים, בתחנת בית שמש וממנה צומצם לחמש דקות.

בין השנים 2008 ל-2017 פעל שירות ישיר בין ירושלים לתל אביב, ללא צורך בהחלפת רכבות בתחנת בית-שמש. עם פתיחת קו הרכבת המהיר לירושלים בספטמבר 2018, ירדה תדירות הרכבות לתחנת מלחה ירושלים וממנה לאחת לשעתיים לכל כיוון.

פיתוח עתידי

התחנה שימשה כתחנת הרכבת העיקרית של העיר עד להשלמת קו הרכבת המהיר לירושלים בספטמבר 2018. התחנה הסופית של הקו המהיר לא עוברת דרך מלחה, אלא בתחנת הרכבת ירושלים – יצחק נבון (בסמוך לתחנה המרכזית ובנייני האומה). בעתיד יוארך הקו המהיר לתחנות הרכבת ירושלים מרכז ותחנת הכותל המערבי, מיקום התחנה במרכז העיר יאפשר לנוסעי רכבת ישראל חיבור עם מסלול הקו האדום הקיים והקו הכחול של הרכבת הקלה, ואפשרות להמשיך בנסיעה כמעט לכל נקודה מרכזית בעיר, גם לאזור תחנת הרכבת מלחה והאתרים הסמוכים לה.[4]

קיים תכנון ראשוני להפעיל על תוואי קו הרכבת הקיים קו רכבת קלה לבית שמש, תוואי הרכבת הקלה לא יסתיים בתחנת הרכבת בית שמש אלא ימשיך לתוך העיר.[5]תכנון תוואי הרכבת הקלה אמור להסתיים עד סוף שנת 2018, כך שהביצוע ושריון התקציב לעבודות יוכל להיכנס לתקציב של 2020.[6]

תוכנית נוספת היא להקים מסוף מטענים לצד התחנה ולשדרג את המסילה המובילה לבית שמש בתוואי חדש (שאמור לכלול גם תחנה בצור הדסה) ושאף תתפצל בבית שמש לכיוון לקריית גת מה שיאפשר הובלת רכבות מטען גם מבאר שבע וקריית גת אל ירושלים מלבד הקו המוביל אל לוד, ת"א והרצליה.

כיוון פיתוח עתידי שנשקל עבור הרכבת הוא הארכת המסילות ממתחם התחנה לכיוון תחנת החאן ומשם אל התחנה או התחנות המתוכננות לצד העיר העתיקה בממילא ובכותל. אך בינתיים לא מדובר בתוכנית ממשית, מה גם שקיימת התנגדות עזה להריסת "פארק המסילה" בו עובר המסלול לכל פרויקט תחבורתי. הצעה אחרת שהועלתה לפיתוח בטווח הרחוק יותר היא הארכת קו הרכבת המהירה התת-קרקעי שצפוי לכלול תחנות במרכז העיר ברחוב יפו ובתחנה תת-קרקעית לצד תחנת החאן במקטע תת-קרקעי נוסף שיגיע אל תחנת מלחה.

מלבד זאת הרשות לפיתוח ירושלים הזמינה תוכנית פיתוח למתחם מלחה הכולל תוספת של עשרות אלפי מ"ר בנייה למשרדים, מלון ושטחי מסחר מעל מסילות התחנה שעדיין נמצא בהליכי אישור.

מבנה התחנה

מסוף הנוסעים בתחנה בנוי בשלושה מפלסים. הכניסה לתחנה נמצאת במפלס ביניים. מדרגות, דרגנועים ומעלית מובילים מהכניסה אל המפלס העליון שבו ממוקמות קופות ומכונות אוטומטיות לרכישת כרטיסי נסיעה. מן המפלס העליון יש לרדת אל מפלס הרציפים באמצעות מדרגות, מעלית או דרגנועים.

התחנה כוללת שני איי רציפים המוקפים בארבע מסילות. JerusalemMalhaTrainMap.svg

שירות רכבות בתחנה

במהלך היום יוצאות רכבת לתנת בית שמש כל שעה עד שעתיים.

בתחנה משתמשים נוסעים מעטים יחסית. הסיבה המרכזית היא תלונות על זמן נסיעה ממושך הנובע מאי-סינכרון בזמני ההחלפה בין הרכבות בתחנת הרכבת בית שמש ומסלול נסיעה ארוך ואיטי[7].

בימי חופשות וחגים ובאירועים מיוחדים ניכרת בה תנועה רבה יותר. נסיעות רכבת מיוחדות נעשות לעיתים בימים בהם מתקיימים משחקי כדורגל המושכים קהל גדול מהרגיל לאצטדיון טדי, שנמצא במרחק הליכה.

קווי אוטובוס אל התחנה

אל הכניסה לתחנה מגיעים שני קווים פנימיים.

  • קו 18: מתחנת הרכבת לתחנה המרכזית דרך הקטמונים, המושבה הגרמנית, מורשה ונחלאות.
  • קו 35: מתחנת הרכבת לביטוח לאומי דרך שכונת מלחה, קריית יובל, הר הרצל, יפה נוף וקריית הממשלה.

על דרך מודעי בצד של הקריה הטכנולוגית ישנם קווים נוספים העוברים על רחוב מודעי לכיוון אחד בלבד, כיוונם הנגדי עובר ליד קניון מלחה.

קו הרכבת בית שמשירושלים – מלחה
בית שמשירושלים – גן החיות התנכ"יירושלים – מלחה


גלריה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0