תמנת חרס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף תמנת סרח)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קברו של יהושע בן נון בכפר כפל חארס
מבנה הקבר המיוחס לכלב בן יפונה בכפר כפל חארס
הרב יעקב יוסף בקבר נון, אביו של יהושע בן נון בתמנת חרס

תִּמְנֵת חֶרֶס (או תִּמְנַת סֶרַח) הוא יישוב מקראי בהר אפרים, המתואר במקרא כמקום מגוריו וקבורתו של יהושע בן נון. על פי המסורת הוא מזוהה עם היישוב הפלסטיני כיפל חארת', הממוקם כק"מ צפונית מערבית לעיר אריאל, סמוך לכביש חוצה שומרון. לדעה זו מסכימים גם חלק מהחוקרים. אחרים מזהים אותו עם ח'רבת תִּבְּנֶה, שנמצאת כק"מ מערבית ליישוב נווה צוף (חלמיש).

העיר נכללה בתחום נחלת שבט אפרים וניתנה על ידי עם ישראל ליהושע בן נון, כאמור: ”...וַיִּתְּנוּ בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל נַחֲלָה לִיהוֹשֻׁעַ בִּן-נוּן בְּתוֹכָם. עַל פִּי ה' נָתְנוּ לוֹ אֶת הַעִיר אֲשֶׁר שָאָל, אֶת תִּמְנַת סֶרַח בְּהַר אֶפְרָיִם, וַיִּבְנֶה אֶת הֵעִיר וַיִּשֶׁב בָּה” ( יהושע, י"ט, נ'-נ"א)

יהושע בן-נון התגורר בתמנת חרס עד יום מותו ואף נקבר במקום: ”וַיָמָת יְהוֹשֻּעַ בִּן-נוּן...וַיִּקְבְּרוּ אוֹתוֹ בִּגְבוּל נַחֲלָתוֹ בְתִמְנַת חֶרֶס בְּהַר אֶפְרָיִם...” ( שופטים, ב', ח'-ט').

קיימת מסורת האומרת, כי גם קברו של כלב בן יפונה, וקבר אביו של יהושע - נון, נמצאים במקום, ועד היום משמשים למקום עליה לרגל.

שם המקום

בספר יהושע[1], נקראה העיר תמנת סרח. אך בספר שופטים [2], נקראה תמנת חרס. רש"י[3] הביא שחז"ל נחלקו בדרך הדרש על טעם שינוי השם: יש האומרים ששם העיר הוא תמנת סרח, וכינו אותה תמנת חרס, מפני שחרטו את צורת השמש על קברו של יהושע, זכר לזה שהעמיד את השמש ("חרס" היא שמש, כמו שנאמר בספר איוב, פרק ט', פסוק ז' "האומר לחרס ולא יזרח"). ויש אומרים ששם העיר הוא תמנת חרס, וכינו אותה תמנת סרח, על שם שפירותיה היו מסריחים מרוב שומנם.

יש חוקרים[דרוש מקור] הטוענים, כי מקור השם תמנת סרח הוא שיבוש שמו המקורי של המקום תמנת חרס, ולדעתם נעשה השיבוש בכוונה על ידי הנביא, מפני שהשם המקורי נשמר ככל הנראה מהיישוב הכנעני שקדם לתקופתו של יהושע, ורמז על פולחן השמש במקום, טרם התנחלות השבטים. משכך, רצה הנביא לכנות את שם המקום לגנאי.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • איתן אבניאון, המילון האנציקלופדי של המקרא, איתאב - בית הוצאה לאור, 2003.

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0
  1. ^ יהושע, י"ט, נ', ושם כ"ד, ל'
  2. ^ שופטים, ב', ט'
  3. ^ רש"י על יהושע, כ"ד, ל'.