תנועת אור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
OrLogo.jpg

תנועת אור לפיתוח ויישוב הנגב והגליל היא תנועה מיישבת הפועלת לפיתוח וקידום ההתיישבות באזורי הנגב והגליל. התנועה יזמה את הקמתם של שישה יישובים חדשים[1] בנגב ובגליל – מרחב עם, מצפה אילן, אליאב (שם קודם: חרוב), באר מילכה וגבעות בר. ושלושה יישובים נוספים נמצאים בתהליך הקמה: כרמית, חירן וכסיף. כמו כן "אור" יישבה עד כה 23 גרעיני התיישבות צעירים ביישובי הפריפריה. תנועת אור היא גורם מיישב מרכזי בישראל, שותפה בהחלטות ממשלה העוסקות בפריפריה ומקדמת עשרות פרויקטים קהילתיים בנגב ובגליל.

היסטוריה

תנועת אור נוסדה בשנת 2002 על ידי רוני פלמר (המשמש יושב ראש ומנכ"ל התנועה) שבשנת 2000 היה ממקימי היישוב סנסנה, אופיר פישר, ניר בלושטיין וזאביק יעקובוביץ'.

בשנת 2005 קיבלה תנועת אור את אות הנשיא למתנדב.

בשנת 2010 קיבל יושב ראש תנועת אור, רוני פלמר, את פרס ראש הממשלה ליזמות ולחדשנות בפריפריה.

בשנת 2009 קיבלה תנועת אור את פרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים על פרויקט המחזור העירוני שקידמה בערד.

בשנת 2012 זכתה התנועה בפרס יגאל אלון למעשה מופת חלוצי.

פעילות

התנועה פועלת ללא מטרות רווח, בשיתוף פעולה עם משרדי ממשלה, הסוכנות היהודית, רשויות מקומיות וקק"ל. במסגרת פעולתה חידשה וחיזקה התנועה את פעילות שדולת נגב־גליל בכנסת, הקימה עשרות מבני ציבור וקהילה ביישובים בנגב ובגליל וייסדה את מרכז "שער לנגב" בעיר העתיקה בבאר שבע, בו ייפתח מרכז המבקרים הראשון בישראל לאזור הנגב.

תנועת אור מפעילה את מרכזי המידע לנגב ולגליל, הכוללים מידע מקיף על היישובים, המועצות והרשויות בנגב ובגליל, בתחומי המגורים, התעסוקה, התרבות, החינוך וההטבות. מרכז המידע מיועד למשפחות, גרעינים וקבוצות המהווים קהלי יעד פוטנציאליים להתיישבות בנגב ובגליל.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בני טוקר, למרות ההקפאה: שישה יישובים חדשים בנגב, באתר ערוץ 7, 25 בנובמבר 2010


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0