בית מדרש תפארת בחורים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף תפארת בחורים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית המדרש תפארת בחורים. 2012
הרב שלמה אלישיב
הרב אלישיב

בית מדרש תפארת בחורים הוא בית מדרש וכולל אברכים במרכזה של שכונת מאה שערים בירושלים, בית המדרש נוסד על ידי הרב אברהם אלישיב (אביו של הרב יוסף שלום אלישיב) עם עלייתו ארצה מהומל שבבלארוס. נוסד תחת הפסוק "תִּפְאֶרֶת בַּחוּרִים כֹּחָם, וַהֲדַר זְקֵנִים שֵׂיבָה" (משלי, כ', כ"ט)

יסוד בית המדרש

בשנת 1912 שרר בארץ ישראל מצב כלכלי קשה, סוג של מיתון אשר פגע רבות בתושביה של העיר ירושלים ובין היתר גם בתושביה המורדים יותר שהיו האברכים החרדיים. בחורים חרדיים רבים נאלצו לצאת לשוק העבודה גם אם דבר זה התנגש בקונפליקט עם האמונה והתפיסה הדתית של הציבור החרדי, בחורים חרדיים רבים נזרקו מקהילותיהם לאחר יציאתם לשוק העבודה לאחר שקרסו מבחינה כלכלית.

באותה שנה, 1912, עלו ארצה הרב שלמה אלישיב ("בעל הלשם" ע"ש ספרו "לשם בו ואחלמה") וחתנו, הרב אברהם אלישיב ("בעל ביכורי אברהם" ע"ש ספרו) שהיה רבה הראשי של העיר הומל שבבלארוס. הרב אברהם החליט להילחם בתופעה וכך הקים ביחד עם חותנו, הרב שלמה את חברת תפארת בחורים שבית הכנסת שלה שימש שטיבל (בית כנסת פעיל בכל שעות היממה). סדר היום היה מתחיל בשעה 4 לפנות בוקר אז היו מקימים משנתם חבורת 'המעוררים' שלעיתים היו מתקשים להגיע ל בית הכנסת גם בתקופות עוצר כמו בימי המנדט הבריטי.

מבין האישיות המוכרות בבית המדרש ניתן למנות את הרב שלמה אלישיב ואת הרב שלמה שבדרון וגם את הרב נחום אוירבך (בלכר) שהיה אחראי גם בסיוע הקמת חברת תפארת בחורים ועל ניהולה. רבו של 'תפארת בחורים' היה הרב אברהם אלישיב, מייסד בית המדרש, בסוף ימי חוליו לאחר פטירתו תפס את מקומו בנו, הרב יוסף שלום אלישיב מי שלימים יהיה הפוסק ההלכתי והמנהיג העיקרי של היהדות החרדית בתפוצות.

לאחר פטירת הרב אברהם אלישיב

הרב אברהם אלישיב היה מוסר שיעורים בקביעות בבית המדרש, מדי יום. עם פטירתו בשנת 1942 שלושים שנה לאחר שהקים ביחד עם הרב נחום אוירבך וחתנו, הרב שלמה אלישיב התמנה בנו, הרב יוסף שלום אלישיב לממלא מקומו בבית המדרש. כמסורת אביו המשיך למסור את שיעורו היומי ועם השנים החל בית המדרש לקבל זהות פוליטית לאחר שהרב אלישיב החל לשמש כמנהיגה הרוחני של אגודת ישראל בכנסת. כשהחלה זקנתו של הרב יוסף שלום אלישיב להשפיע עליו במצב הבריאותי הוא חדל מלהגיע אל בית המדרש תפארת בחורים ולמסור את שיעורו היומי, לשם כך הוקם בית כנסת קטן שיהיה קרוב לביתו תחת השם "תפארת בחורים".

לבית המדרש כמה מוסדות מסועפים, כולל האברכים לתלמידים מצוינים בראשות הרב בנימין אלישיב, בנו של הרב יוסף שלום אלישיב וכולל נוסף 'בנין ציון' שמו ע"ש הרב בן ציון סניידרס שהיה מגדולי הונגריה ונרצח בשואה על ידי הנאצים. כיום רב בית המדרש הוא הרב שלמה אלישיב, גם כן בנו של הרב אלישיב.

ראו גם

קישורים חיצוניים