בית מדרש תפארת בחורים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף תפארת בחורים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Crystal Clear app help index.svg
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

בית המדרש תפארת בחורים. 2012
הרב שלמה אלישיב
הרב אלישיב

בית מדרש תפארת בחורים הוא בית מדרש וכולל אברכים במרכזה של שכונת מאה שערים בירושלים, בית המדרש נוסד על ידי הרב אברהם אלישיב (אביו של הרב יוסף שלום אלישיב) עם עלייתו ארצה מהומל שבבלארוס. שמו נגזר הפסוק "תִּפְאֶרֶת בַּחוּרִים כֹּחָם, וַהֲדַר זְקֵנִים שֵׂיבָה" (ספר משלי, פרק כ', פסוק כ"ט).

יסוד בית המדרש

בשנת 1912 שרר בארץ ישראל מצב כלכלי קשה ומיתון אשר פגע רבות בתושביה של העיר ירושלים. בחורים חרדיים רבים נאלצו לצאת לשוק העבודה, צעד שהיה לעיתים קונפליקטיבי כלפי אמונתם. בחורים חרדיים רבים הוצאו מקהילותיהם לאחר יציאתם לשוק העבודה.

באותה שנה עלו ארצה הרב שלמה אלישיב ("בעל הלשם" ע"ש ספרו "לשם בו ואחלמה") וחתנו, הרב אברהם אלישיב ("בעל ביכורי אברהם" ע"ש ספרו) שהיה רבה הראשי של העיר הומל שבבלארוס. הרב אברהם החליט להילחם בתופעה והקים ביחד עם חותנו את חברת תפארת בחורים שבית הכנסת שלה שימש שטיבל (בית כנסת פעיל בכל שעות היממה). סדר היום התחיל בשעה 4 לפנות בוקר אז היו מקימים "חבורת המעוררים" את הצעירים משנתם, לעיתים חרף קשיים כמו בתקופות עוצר בימי המנדט הבריטי.

מבין האישיות המוכרות בבית המדרש ניתן למנות את הרב שלמה אלישיב, הרב שלמה שבדרון והרב נחום אוירבך (בלכר) שהיה אחראי גם בסיוע הקמת חברת תפארת בחורים ועל ניהולה. רבו של בית המדרש היה המייסד הרב אברהם אלישיב.

לאחר פטירת הרב אברהם אלישיב

הרב אברהם אלישיב היה מוסר מדי יום שיעורים בבית המדרש. עם פטירתו בשנת 1942 התמנה בנו, הרב יוסף שלום אלישיב, מי שלימים יהיה הפוסק ההלכתי והמנהיג העיקרי של היהדות החרדית הליטאית, כרב בית המדרש, וכמסורת אביו המשיך למסור את שיעורו היומי. עם השנים קיבל בית המדרש זהות פוליטית, כשהרב אלישיב שימש כמנהיגה הרוחני של חלקים ממפלגת יהדות התורה. כשהחלה התדרדרות במצב הבריאותי, חדל הרב יוסף שלום אלישיב למסור את שיעורו היומי בבית המדרש והחל למוסרו בבית כנסת קטן שהוקם בקרבת ביתו תחת השם "תפארת בחורים".

בבית המדרש פועלים כמה מוסדות. כולל אברכים בראשות הרב בנימין אלישיב, בנו של הרב יוסף שלום, וכולל נוסף בשם 'בנין ציון' ע"ש הרב בן ציון סניידרס שהיה מגדולי רבני הונגריה ונרצח בשואה. כיום מכהן כרב בית המדרש הרב שלמה אלישיב, גם הוא בנו של הרב יוסף שלום.

ראו גם

קישורים חיצוניים