אגודת ישראל באמריקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אגודת ישראל באמריקה (נקראת גם אגודה) היא ארגון יהודי חרדי בארצות הברית, ומשתייכת לאגודת ישראל העולמית. מטרת האגודה לדאוג לצרכי הקהילה היהודית החרדית, מסייע בשירות חינוכי, ארגוני חסד ושירותים חברתיים ברחבי צפון אמריקה.

האגודה פועלת כארגון על ליהדות החרדית באמריקה ומייצג את רובו של העולם הישיבתי-ליטאי והחסידי, האגודה האמריקאית שותפה אידאולוגית הן לאגודת ישראל והן לדגל התורה בישראל.

היסטוריה

תנועת אגודת ישראל המקורית נוסדה באירופה בשנת תרי"ב (1912) על ידי כמה מגדולי רבני הדור, ה'חפץ חיים', רבי חיים עוזר גרוז'ינסקי, האדמו"ר מגור ה'אמרי אמת' ועוד. אגודת ישראל גדלה בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20 לקולה הפוליטי, הקהילתי והתרבותי של היהדות החרדית שלא הייתה חלק מהצינות הדתית ותנועת המזרחי.

רבי אליעזר סילבר, רב ממזרח אירופה ייסד את המשרד הראשון של אגודת ישראל באמריקה בשנות ה30 של המאה ה-20, וארגן את האסיפה הראשונה בשנת תרח"ץ. לאחר שנות השואה כמה רבנים בולטים שקבעו את מושבם בארצות הברית וייסדו את מועצת גדולי התורה והתנועה החלה לגדול במהירות יחד עם פריחת הקהילות הישיבתיות והחסידיות.

מייק טרעס הנהיג את הרחבת התנועה בשנות ה-40 המוקדמות, עד פטירתו באמצע שנות ה-60. בן דודו הרב משה שרר לקח את מושכות ההנהגה והארגון פרח עוד בכמות ובאיכות, עד פטירתו בשנת תשנ"ח. הנשיאות עברה במשך השנים דרך רבי שמואל בלום ורבי חיים דוד צוויבל.

בקיץ תשע"ב ארגנה אגודת ישראל את מעמד סיום הש"ס ה-12 של הדף היומי, האספה היהודית הגדולה אי פעם בהיסטוריה של ארצות הברית.

מבנה

מדיניות והנהגת האגודה מונהגת על ידי מועצת גדולי התורה, המורכבת מראשי הישיבות והאדמו"רים, ה'מועצת' מדריכה את הארגון בהחלטות כבדות משקל לפי דעת תורה, רבי יעקב פרלוב, האדמו"ר מנובומינסק חבר ה'מועצת' נבחר כנשיא מועצת גדולי התורה - בארצות הברית.

הארגון מחזיק צוות גדול, חלקם רבנים מוסמכים, מאות בתי כנסת לאורכה ולרוחבם של מדינות ארצות הברית וקנדה, המקשרות עצמן עם האגודה.

עמדות

האגודה נוקטת עמדה בעניינים רבים העומדים על הפרק, כבעיות חברתיות, דתיות ופוליטיות בהנחיית מועצת גדולי התורה.

בשנת תשי"ח, ה'מועצת' הוציאה הודעה האוסרת על רבנים חרדים להשתתף בכל ארגון רבני, מקצועי או קהילתי שאיחדו את הענפים היהודיים השונים בארצות הברית, עם רבנים רפורמים או קונסרבטיבים, כמו "מועצת בתי הכנסת באמריקה". עמדה זו לא התקבלה באהדה על ידי החרדים המודרניים. הרב יוסף סולובייצ'יק מהישיבה יוניברסיטי בתחילה יישר קו עם האגודה אך בהמשך קבע לעצמו עמדות עצמאיות בנושא זה ובנושאים אחרים, כמו לימודים אוניברסיטאיים והיחס לממשלת ישראל החילונית.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Scroll 2 (PSF).png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות ובנושא ארצות הברית. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.