הרב שמואל קמנצקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שמואל קמנצקי
Shmuel Kamenetzky.jpg
לידה 1924 (גיל: 99 בערך)
ה'תרפ"ה
קרמנצ'וג
מקום פעילות פילדלפיה
השתייכות חרדים ליטאים
תפקידים נוספים ראש ישיבה, נשיא מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל
רבותיו הרב אהרן קוטלר
הרב קמינצקי עם הרב שטיינמן והרב שווי

הרב שמואל קמנצקי (נולד בחשוון תרפ"ה, נובמבר 1924) הוא רב ליטאי, ראש ישיבת פילדלפיה ונשיא מועצת גדולי התורה בארצות הברית.

תולדותיו

נולד בקרמנצ'וג שבדרום-מערב האימפריה הרוסית (כיום באוקראינה), לאיטה עטיל (בתו של רבי דב הירש הלר משגיח ישיבת סלבודקה) ולרב יעקב קמנצקי, ראש ישיבת תורה ודעת בניו יורק. בהיותו בן 12 היגרו הוריו לארצות הברית והתיישבו בסיאטל שבוושינגטון. בבחרותו למד בישיבת נר ישראל בבולטימור בראשות בן דודו של אביו הרב יעקב יצחק רודרמן ולאחר מכן בישיבת לייקווד אצל הרב אהרן קוטלר ואף הוסמך על ידו לרבנות.

בשנת 1953 החליט הרב אהרן קוטלר להקים ישיבה נוספת מחוץ לעיר לייקווד[1] ולשם כך אסף קבוצה מתלמידיו והעמיד בראשם את הרב קמנצקי והרב דב שוורצמן ושלחם להקים ישיבה בפילדלפיה. לאחר כשנתיים החליט הרב דב שוורצמן לעלות לישראל ולהקים שם את ישיבת בית התלמוד, אז פנה הרב קמנצקי לרב אליהו שווי שהיה אף הוא מתלמידיו הגדולים של הרב קוטלר והזמינו לכהן לצדו בראשות הישיבה, השניים כיהנו יחדיו עד לפטירתו של הרב שווי בראש חודש ניסן ה'תשס"ט (מרץ 2009).

הרב קמנצקי הוא נשיא[דרוש מקור] מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית ובנוסף הוא חבר נשיאות בארגונים יהודיים רבים נוספים כדוגמת החינוך העצמאי תורה ומסורה מורשת החפץ חיים וארגונים נוספים.

בשיחותיו הוא מעודד את תלמידיו לשמור על אורח חיים בריא.

משפחתו

בניו

חתניו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אברהם בירנבוים, יתד נאמן 26 בנובמבר 2011.