רבי אברהם קלמנוביץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי אברהם קלמנוביץ
רבי אברהם קלמנוביץ
תמונה זו מוצגת בהמכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה ה'תרנ"א, 1891
דליאטיץ
פטירה ה'תשכ"ד (1964)
ישראל
מקום קבורה בית העלמין סנהדריה
קברם של רבי אברהם קלמנוביץ ובנו רבי שרגא משה בירושלים

רבי אברהם קלמנוביץ (Abraham Kalmanowitz)‏; ה'תרנ"א, 1891ה'תשכ"ד 1964) היה רב במספר עיירות בפולין, כיהן כנשיא ישיבת מיר, מראשי ועד ההצלה של אגודת הרבנים בארצות הברית, וראש ישיבת מיר בארצות הברית.

ביוגרפיה

נולד בשנת ה'תרנ"א בעיירה דליאטיץ לרב אהרן אריה לייב קלמנוביץ[1]. למד באיישישוק, שם היה מקורב לרב העיירה רבי יוסף זונדל הוטנר. כעבור זמן נסע ללמוד בישיבת סלבודקה ולאחר מכן בישיבת טלז. בשנת ה'תרע"ג, בהיותו בן 22, התמנה לרבנות העיירה ראקוב. בשנת ה'תרפ"ב התמנה לנשיא ישיבת מיר. בשנת ה'תרפ"ט התמנה לרבנות העיר טיקטין. היה פעיל בעסקנות הציבור החרדי בפולין והיה מקורב לחפץ חיים ולרבי חיים עוזר גרודזנסקי.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה נמלט הרב קלמנוביץ לווילנה, וממנה המשיך בתחילת 1940 לארצות הברית. בארצות הברית הוא הצטרף לוועד ההצלה, ופעל לסייע להצלת יהודים שנותרו באירופה. בין השאר הוא עסק בגיוס תרומות תוך שהוא עובר לשם כך בין ערי ארצות הברית. במיוחד עזר הרב קלמנוביץ בסיוע לתלמידי ישיבת מיר ורבניה בשנגחאי. הוא שלח להם חבילות סיוע וכן גמרות, בתחילה ישירות מארצות הברית, ולאחר הצטרפותה למלחמה דרך אורוגוואי וארגנטינה. כמה פעמים הוא נסע בשבת במסגרת מאמציו שהוגדרו פיקוח נפש בגלל מצבם של יהודי אירופה שתחת שלטון הנאצים[2]. הרב קלמנוביץ ניסה להפעיל את השפעתו גם לכך שבעלות הברית יפציצו את מחנה אושוויץ, אך ללא הועיל[3].

בנין הישיבה בברוקלין, ניו יורק

אחרי המלחמה הקים הרב קלמנוביץ מחדש את ישיבת מיר בארצות הברית, עבור מאות הבחורים שהגיעו משאנגחאי, ועמד בראשה. במקביל להקמת הישיבה מחדש בארץ ישראל על ידי ראש הישיבה רבי אליעזר יהודה פינקל. הרב פינקל התנגד להקמת הישיבה בארצות הברית[דרוש מקור], ואף דרש מחתנו רבי חיים שמואלביץ והמשגיח רבי יחזקאל לוינשטיין לעזוב את הישיבה שם ולבוא לישיבה בארץ.

כמו כן, הרב קלמנוביץ, באמצעות הגביר יצחק שלום ובפעילות הרב רפאל עבו הקימו רשת תלמודי תורה אוצר התורה בצפון אפריקה כחלק ממאבק בארגון אליאנס. את בוגרי הרשת שלח לישיבות באירופה וכן לישיבתו ישיבת מיר בארצות הברית[4].

הרב קלמנוביץ נפטר בשנת ה'תשכ"ד (1964) ונקבר בישראל, בבית הקברות סנהדריה.

משפחתו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים