רבי שלמה היימן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי שלמה היימן
רבי שלמה היימן
רבי שלמה היימן
תמונה זו מוצגת בהמכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה ה'תרנ"ב
פאריץ'
פטירה 3 בדצמבר 1944 (בגיל 52 בערך)
י"ז בכסלו ה'תש"ה
תלמידיו הרב מיכל יהודה לפקוביץ, הרב אליהו שמחה שוסטל, ר' שלמה קרליבך
חיבוריו חידושי רבי שלמה

רבי רפאל חיים שלמה היימן (ה'תרנ"ב - י"ז בכסלו ה'תש"ה, 3 בדצמבר 1944) היה רב וראש ישיבה ליטאי-אמריקאי.

כיהן כר"מ בישיבת אהל תורה שבברנוביץ ובישיבת רמיילס שבווילנה, וכראש ישיבת תורה ודעת בניו יורק. בארצות הברית שימש גם כסגן נשיא אגודת ישראל באמריקה, וכחבר מועצת גדולי התורה.

קורות חיים

נולד לרב יחיאל מיכל היימן בפאריץ' שליד מינסק בשנת תרנ"ב. הוא למד אצל רבי ברוך בר ליבוביץ ראש ישיבת כנסת בית יצחק שהייתה אז בסלבודקה ובישיבת החפץ חיים בראדין ונודע בשם העילוי מפאריץ'. בשנת תרע"ח נישא לבתו של רבי יוחנן רודנסקי מוולוז'ין שהיה גיסו של רבי שמחה זליג ריגר המו"ץ והדיין של בריסק.

לאחר נישואיו כיהן כר"מ בישיבת קרמנצוג' ובישיבת סמילוביץ. בשנת תרפ"ג מונה על ידי רבי אלחנן וסרמן כר"מ בישיבת אהל תורה בברנוביץ, ובתרפ"ז נעתר לבקשתו של רבי חיים עוזר גרודזנסקי לכהן כר"מ בישיבת רמיילס בווילנה.

בשנת תרצ"ה, לאחר פרישת רבי חיים דוד ליבוביץ מראשות ישיבת תורה ודעת בברוקלין, חיפשו מנהליה ראש ישיבה חדש. לשם כך פנו אל רבי חיים עוזר גרודזנסקי שהמליץ על הרב היימן כמתאים לתפקיד. הרב היימן קיבל את המינוי, ובאייר תרצ"ה עבר לויליאמסבורג שבארצות הברית.

נפטר בי"ז בכסלו ה'תש"ה ונקבר למחרת בניו יורק. לראשות הישיבה נתמנה במקומו רבי ראובן גרוזובסקי שמסר את השיעורים הכלליים, ומאוחר יותר גם רבי יעקב קמנצקי שמסר את השיעורים היומיים. לאחר פטירתו ללא צאצאים, נישאה אלמנתו לרבי איסר יהודה אונטרמן שכיהן יותר מאוחר כרב הראשי האשכנזי של ארץ ישראל. היא נפטרה בכ"ו טבת תשכ"ה.

ספריו

  • חידושי רבי שלמה - רוב פרסומיו של הרב היימן נתפרסמו בירחון 'כנסת ישראל' בווילנה, ובירחון ה'מתיבתא' של ישיבת תורה ודעת. לאחר מותו ליקט תלמידו רבי חיים גרוזובסקי חלק מכתביו ופרסם אותם תחת השם חידושי רבי שלמה. בשנת תשמ"ב פרסם רבי מיכל יהודה ליפקוביץ מהדורה מורחבת של הספר הכוללת כתבים שלא נכללו במהדורה המקורית. בשנת תשס"ב פרסם הרב ליפקוביץ חלק שני מהספר[1].
  • חידושי רבי שלמה, על התורה ומועדים
  • שיעורי רבי שלמה, על סדר נשים ונזיקין, מסכת חולין ועוד, יצא לאור על ידי וועד להוצאת כתביו לאור, לייקוואוד, תשס"ח

תלמידיו

קישורים חיצוניים

  1. ^ חידושי רבי שלמה, מהדורת רבי מיכל יהודה ליפקוביץ', חידושי רבי שלמה חלק ב', באתר אוצר החכמה