רבי שמחה בונים ארנפלד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אין תמונה חופשית

הרב שמחה בונים ארנפלדכתיב מיושן: עהרנפלד; תרפ"טא' בסיוון תשע"ח) היה אב בית דין קהילת מטרסדורף, ראש ישיבת 'חתן סופר' בבורו פארק, מזקני ראשי הישיבות וחבר מועצת גדולי התורה בארצות הברית.

ביוגרפיה

נולד בעיירה מטרסדורף באוסטריה, לרב שמואל ארנפלד שכיהן כרבה האחרון של העיר מטרסדורף לפני מלחמת העולם השנייה וצאצא של החת"ם סופר ולאמו בת הרב דוד צבי ארנפלד, ששניהם היו נכדים משותפים של הרב שמחה בונים ארנפלד, בעל "מענה שמחה" שעל שמו הוא נקרא.

בשנת תרצ"ח, (1938) עזבה משפחת ארנפלד את אוסטריה ועברה לארצות הברית.

באותן שנים הלך ללמוד ביחד עם אחיו הרב עקיבא בישיבת תורה ודעת אצל הרב שלמה היימן והיה מתלמידיו הקרובים.

לאחר שפתח אביו את ישיבת "חתן סופר" עבר ללמוד בה.

נישא לבתו של אב בית דין טשאקווא, הרב שמואל אברהם זלטנרייך.

בשנת ה'תשי"ח (1958) ייסד אביו בירושלים את השכונה החרדית קריית מטרסדורף. מאז היה מגיע מעת לעת להנהיג גם את הקהילה בישראל, בה הוקמו מוסדות מענה שמחה וישיבת בית שמואל על שם אביו.

לאחר פטירת אביו בחג השבועות שנת תש"מ, מילא את מקומו כגאב"ד מטרסדורף.

מלבד זאת נטל חלק בפעילות מועצת גדולי התורה של ארצות הברית, ופעל רבות בהמשכת נחלת מורשת ותורת ה'חתם סופר', ואף נטל חלק פעיל בהנהגה של יהדות ארצות הברית.

בחודש האחרון לחייו אושפז בבית החולים במצב קשה, ובבית מדרשו 'חתן סופר' מטרסדורף בשכונת בורו פארק בברוקלין נערכו תפילות רבות וחיזוקים להחלמתו, בא' בסיוון תשע"ח נפטר[1], הלווייתו התחילה בארצות הברית מישיבת חתן סופר בבורו פארק, במעמד רבנים ומאות אנשים, ארונו הובא ארצה ויצא מהיכל ישיבת בית שמואל בקרית מטרסדורף בירושלים שם ספד לו בין השאר אחיינו הרב יצחק יחיאל ארנפלד[2], ונקבר בהר המנוחות ליד קבר אביו.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0