הרב אריה מלכיאל קוטלר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אריה מלכיאל קוטלר
הרב קוטלר (משמאל) בשיעור של הרב משה שטרנבוך בישיבת לייקווד (ה'תשע"ח)
הרב קוטלר (משמאל) בשיעור של הרב משה שטרנבוך בישיבת לייקווד (ה'תשע"ח)
מקום פעילות ארצות הברית

הרב אריה מלכיאל קוטלר (נולד ה'תשי"א, 17 באפריל 1951) הוא ראש ישיבת לייקווד וחבר במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל בארצות הברית. ממנהיגי הציבור החרדי ליטאי בארה"ב.

קורות חייו

נולד לרב שניאור (בנו של הרב אהרן קוטלר) ורישל קוטלר. בנם השני מתוך 9 ילדים. נקרא על שם אבי אמו, הרב אריה מלכיאל פרידמן[1]. מצד אביו הוא נינו של רבי איסר זלמן מלצר.

למד בישיבת בית התלמוד בברוקלין ובישיבת בריסק בישראל. נישא להינדה, בתם של הרב יחיאל מיכל פיינשטיין וליפשא (בת הרב יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק). הם היו נשואים במשך עשר שנים והתגוררו בירושלים. לא נולדו להם ילדים. בתקופה זו למד בישיבת בריסק. לאחר פטירת אביו, בשנת 1982, מונה בגיל 32 לעמוד בראשות "ישיבת לייקווד", הישיבה הגדולה בארצות הברית. הרב אלעזר מנחם מן שך הכריז על מינויו בהלוויה של אביו. אשתו סירבה להגר עמו לארצות הברית בשל האיסור שהטיל סבה, הרב יצחק זאב, על צאצאיו שלא להגר למדינה זו. בלחצה של משפחתה סירבה גם להתגרש. הוא השאיר עבורה גט למקרה שתתרצה, בבית הדין של הרב ניסים קרליץ אך היא סירבה לקבלו. בסופו של דבר, בהוראתו של הרב שך, קיבל הרב קוטלר היתר מאה רבנים כדי להינשא בשנית, בשנת ה'תשמ"ה (1985) וכעבור מספר חודשים נישא לחנה לאה לבית טיקוצקי. בני הזוג מתגוררים בעיר לייקווד ונולדה להם בת. הינדה עברה להתגורר בבית הוריה בבני ברק וממשיכה בסירובה לקבל את הגט. הפרשה עוררה סערה גדולה בין המחנות במגזר החרדי-ליטאי[2] ושימשה רקע למחזהו של אמנון לוי "שיינדלה".

בראשות הישיבה

הרב קוטלר משמש כראש הישיבה ונושא בעול הישיבה הרוחני והגשמי, לצד גיסו הרב דוד שוסטאל ובני דודיו הרב ירוחם אולשין והרב ישראל ניומאן[3].

ספריו

הגות תשובה, על הלכות תשובה לרמב"ם, ה'תשס"א

הערות שוליים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0