אז נדברו (עלון)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Crystal Clear app help index.svg
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

Disambig RTL.svg המונח "אז נדברו" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו אז נדברו (פירושונים).
מראה המהדורה המודפסת של הגיליון
מראה מהדורת הדוא"ל של הגיליון

אז נדברו הוא עלון תורני שבועי, היוצא לאור החל משנת תשע"א, העוסק בעיקר בסוגיות מחשבתיות אקטואליות. יוצא לאור על ידי הרב שמואל פולק (חתנו של הרב יוסף יחיאל במברגר), ומופץ בעיקר בישיבות ובכוללים. מעת לעת יוצאים קונטרסים בשמות שונים, המכילים מאמרים (ברובם מתוך העלונים הקודמים) בנושא מסוים, כגון מועדי השנה או בין הזמנים.

היסטוריה

הרב פולק סיפר[1] על הגורמים שדחפו אותו להוצאת העלון: הוא תיאר את חייו כבחור ישיבה שלא מן המניין, שנתקל בקשיים לעיתים קרובות, ומחפש פרויקטים רבי משמעות ועוצמה. כשעלה בדעתו להוציא את העלון, התייעץ עם רבו, הרב חיים אקרמן, שתמך בו, ובתחילת דרכו אף היה עובר על המאמרים מדי שבוע.

העלון נתקל בתחילת דרכו בהתנגדות, אך הוא זכה לגיבוי מהרב אקרמן. באחד העלונים בו תיאר את דרך התמודדותו עם אותם מתנגדים, הוא סיפר שהוסיף שורה בראש העמוד שייחסה את העלון לגוף מסתורי בשם "איגוד בני הישיבות העולמי מארץ ישראל", דבר שהדף את הביקורת.

בשנים הראשונות היתה הודעה בעמוד הראשון של העלון, שבה נכתב כי המחבר מעוניין בביקורת, ואכן פעמים רבות מובאים בעלון דברי ביקורת והערות מהקוראים על דברים הכתובים בו, כאשר הרב פולק דן בהם בעלון[2]. לאור זאת, סגנון העלון השתנה במשך השנים. כאשר הרב פולק עצמו כתב בעלון, כי ישנם דברים שנכתבו בעלון בתחילת דרכו, שכיום הוא לא עומד מאחוריהם.

כיום, העלון מקובל כמעט על כל שכבות הציבור, והוא מצוטט בשמו אף בספר של הרב פנחס גולדווסר, משגיח בישיבת אור ישראל[3].

העלון

העלון נכתב בגופן "GraffitiMF" המחקה כתב יד אנושי, וכתוב בצפיפות גבוהה מהמקובל. כמו כן משתמש העורך בסימני פיסוק רבים ותכופים (שלוש נקודות... סימני קריאה! שאלה? ותמיהה?!), אשר מהווים חלק מהמיתוג הייחודי של העלון. במהדורת המייל העלון מופק בעיצוב שונה, בגופן רגיל ובעימוד מרווח יותר.

בעלון נכתבים מאמרים העוסקים בענייני הפרשה, בדרך כלל על פי דרך המחשבה, ומאמרים העוסקים בשאלות מעולמם של בחורי ישיבות ואברכי כוללים, חלקם אף בנושאים שלא מקובל לדבר עליהם. הדברים מוגשים בסגנון עממי וישיבתי.

אחד המדורים בעלון נקרא "הלכה (בקרוב ממש) למעשה". במדור מתאר הכותב את החיים בזמן בית שני ובזמן שבית המקדש השלישי יהיה קיים, כלומר, המחשה של הלכות מצוות התלויות בארץ, טהרות, מועדי ישראל ובית המקדש וקדשיו על פי הנורמות החברתיות המקובלות ובשילוב עם הטכנולוגיה המתקדמת וכדומה.

חלק ממאמרים אלו מקובצים מדי מועד לקובץ בשם בשובי לירושלים בנושאים העוסקים בעניין המועד הנוכחי. מידי תקופה יוצא לאור קובץ המרכז תוכן רב מתוך העלונים, הקבצים מפורסמים גם באתר דרשו.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בהקדמה לספרו "אהבתי" בענייני התפילה.
  2. ^ גליון 175 ויקהל פקודי תשע"ג.
  3. ^ ספר תפוחי זהב על מסכת תענית דף ב' ע"ב.