אסא כשר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אסא כשר
פרופ' אסא כשר, 2019
פרופ' אסא כשר, 2019
לידה 6 ביוני 1940 (גיל: 83)
זרם פילוסופיה אנליטית
תחומי עניין פילוסופיה של השפה, פילוסופיה של הדת, אתיקה
הושפע מ ליבוביץ, בר הלל

אסא כשר (נולד ב-6 ביוני 1940 בירושלים) הוא פרופסור אמריטוס לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב העוסק בפרגמטיקה של השפה ובאתיקה מקצועית; ממחברי "רוח צה"ל"; זוכה פרס ישראל בפילוסופיה.

ביוגרפיה

אסא כשר בבית התפוצות, 2017

אסא כשר נולד בישראל לסופר שמעון כשר, בנו של הרב מנחם מנדל כשר, ולצפורה, בתו של הרב יעקב רבינוביץ', רבה של רוגולי, בנו של הרב צבי יהודה רבינוביץ' תאומים. אחיו הוא פרופסור רימון כשר. בצעירותו היה כשר מקורב לסבו הרב מנחם מנדל כשר, ועזר בעריכת כתביו. בשנות ה-70 הוריד את הכיפה כדי לבדל את עצמו מאנשי גוש אמונים[1].

כשר למד בתיכון עירוני א' תל אביב[2]. למד מתמטיקה באוניברסיטה העברית במסגרת העתודה האקדמית, ובשנת 1963 סיים תואר שני[3] במתמטיקה, מתמטיקה שימושית, והיסטוריה ופילוסופיה של המדעים[4]. את עבודת הגמר עשה בהנחיית פרופסור מיכאל רבין. את שירותו הצבאי עשה ביחידה של אגף המודיעין שהייתה מסונפת לממר"ם. בשנת 1964 החל לעבוד כמדריך במתמטיקה באוניברסיטת בר-אילן[5]. את עבודת הדוקטורט סיים ב-1971 בהנחייתו של פרופסור יהושע בר-הלל, והיא עסקה בפילוסופיה של השפה. באותה שנה יצא לארצות הברית לשנת מחקר והוראה באוניברסיטת טקסס באוסטין כמלגאי פולברייט.

בשנת 1975 מונה לפרופסור חבר באוניברסיטת תל אביב, ובשנת 1979 מונה לפרופסור מן המניין. כשר חיבר כמאה וחמישים פרסומים מדעיים. בשנת 1971 ייסד יחד עם אלכס בלום את כתב העת "Philosophia" - הרבעון הישראלי לפילוסופיה, והוא משמש כעורכו הראשי (עד 1975 במשותף עם בלום). הוא מכהן כעורך מדעי הרוח של המהדורה השנייה של "האנציקלופדיה העברית". היה בעל טורים קבועים בעיתונים "מעריב" ו"תל אביב". כיום הוא מופקד על הקתדרה לאתיקה מקצועית ולפילוסופיה של הפרקטיקה, וקודם לכן כיהן כראש הקתדרה לפילוסופיה באוניברסיטת תל אביב. כשר משמש כסגן יו"ר המרכז לאתיקה בירושלים, כחבר מערכת בכתב העת הבינלאומי Journal of Military Ethics

כשר זכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית על ספרו "אתיקה צבאית". בשנת תש"ס (2000), הוענק לו פרס ישראל לחקר הפילוסופיה הכללית, פרס בו זכה גם סבו, ארבעים שנה קודם לכן.

פעילות ציבורית

אסא כשר עם אבי בטלהיים

כשר היה שותף לחיבור "רוח צה"ל" - הקוד האתי של צבא ההגנה לישראל. הקוד יונק את ערכיו ממורשת ישראל, ערכי המוסר של היהדות, ערכי הדמוקרטיה וכללי המשפט הבינלאומי. בעקבות אירועי האינתיפאדה השנייה חיברה ועדה, ביחד עם כשר, מסמך העוסק בסוגיות מוסריות הייחודיות למצב של עימות מוגבל המתנהל בשטחים מאוכלסים. ביחד עם האלוף עמוס ידלין חיבר כשר מאמר המציג נימוקים מוסריים לסיכולים הממוקדים נגד פעילי טרור[6]. בית המשפט העליון התייחס, בין היתר, למסמך זה בפסק הדין שעסק בחוקיות השימוש באמצעי זה בשטחים.

עיסוקו של כשר באתיקה צבאית משך ביקורת ציבורית. בעקבות כתבה שפורסמה ב-1997 ב"ידיעות אחרונות", בה נטען כי הוא מגן באופן בלתי ביקורתי על ה"ממסד הצבאי" ומציג עצמו כדובר של ההורים השכולים, כשר הגיש תביעת דיבה נגד מי שצוטטו בכתבה כמי שאמרו את הדברים. הנתבעים טענו בבית המשפט שדבריהם המהותיים הוצאו מהקשרם וסולפו על ידי העיתונאי, ולחלופין שאמרו את הדברים במסגרת ויכוח אקדמי לגיטימי. שופטת בית משפט השלום דחתה את התביעה[7]. כשר הגיש ערעור לבית המשפט המחוזי, ומשך אותו כשהנתבעים הסכימו להתנצל על הדברים שאמרו, ב"ידיעות אחרונות" וב"הארץ"[8]. טענה אחרת היא כי כתיבתו פועלת במסגרת מסורת פילוסופיית השפה הרגילה, המצמצמת את עיסוקה להנהרת מושגים המשמשים בשפה מבלי לבחון את הקשרם הממסדי והחברתי ואת תוקפם המוסרי, ובכך גם היא משוללת תוקף מוסרי[9].

כשר היה חבר בוועדות ציבוריות שונות, והיה יו"ר של אחדות מהן. בשנת 2005 הגישה את המלצותיה ועדה בראשותו הוועדה לגיבוש האתיקה של הפצת מידע על ניירות ערך באמצעות האינטרנט.

בנובמבר 2006 הוזמן כשר להופיע בפני ועדת וינוגרד לחקירת אירועי מלחמת לבנון השנייה, כעד מומחה בנושאי אתיקה צבאית. כשר נשאל על סוגיות מוסריות שונות, כגון הלגיטימציה של היציאה למלחמה בנסיבות הקיימות, חוקיות הירי על מחסני תחמושת המוסתרים בתוך בניינים רבי-קומות, ושאלות שונות הנוגעות למידת הטמעת ערכי צה"ל בצבא[10].

בין 2003 ל 2006 היה חבר ב"וועדה להכנת כללי אתיקה לחברי הכנסת", בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס יצחק זמיר. ההמלצות הוגשו לכנסת בדצמבר 2006 . [11]

בתחילת ינואר 2007 הגישה את המלצותיה ועדה בראשותו שמונתה על ידי מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו לשם בדיקת הופעתה של פרסומת סמויה בתוכניות טלוויזיה[12].

בין השנים 2008–2012 היה חבר בוועדת שמגר שעסקה בקביעת עקרונות לניהול משא ומתן לפדיון שבויים ונעדרים.

ביוני 2014 מחה כשר על מדיניות היד הקפוצה של צה"ל בכל הנוגע לחלוקת אותות לחימה, ובמפגש עם חברי פורום "רצועת הביטחון מלחמה ללא שם" הסכים שיש להעניק אות לחימה לחיילים שלחמו בלבנון מיוני 1982 עד מאי 2000[13].

לאחר פרשת אלאור אזריה גיבה את תגובת פיקוד צה"ל וסבר כי השסע בעם מדומה וגינה את אלה שתקפו את בית הדין הצבאי[14]. בעקבות מתן פסק הדין בערעורו של אזריה אמר כשר שהעונש שנגזר על אזריה נמוך מדי, ומשקף "פגיעה בקוד האתי ובערכים של חיי אדם וטוהר הנשק"[15].

ביוני 2017 פורסם מסמך שחיבר לבקשת שר החינוך נפתלי בנט, המסדיר ומגביל פעילות פוליטית והתבטאויות פוליטיות של מרצים[16]. ההצעה נתקלה בביקורת חריפה. תוך יום מפרסום המסמך, חתמו כאלף מרצים על עצומה בה הם מתחייבים להתעלם מן המסמך, בטענה שאין לשלטון זכות להתערב בהתבטאויות באקדמיה.

באפריל 2020 מתח כשר ביקורת על התנהלות משרד הבריאות והממשלה במהלך משבר הקורונה. בראיון שנערך עמו התייחס כשר לסוגיות מוסריות, אתיות וערכיות שהתעוררו במהלך המשבר[17].

ב-1992 הוצב במקום ה-110 ברשימת מרצ לבחירות לכנסת השלוש עשרה, בבחירות הארבע עשרה הוצב במקום ה-105. לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע הצטרף למפלגת ותיקי ישראל בראשותו של דני יתום[18].

ב-2020 הצטרף למועצת החרום הציבורית למשבר הקורונה ומתח ביקורת על חיסון ילדים נגד קוביד-19 שמטרתו להגן על מבוגרים[19].

ב-2022, לאחר פרסום תוצאות הבחירות לכנסת ה-25 בהן ניצח גוש הימין ומפלגות המגזר החרדי והדתי לאומי זכו בכמחצית המנדטים של גוש הימין. פרסם כשר פוסט בפייסבוק ובו מתח ביקורת קשה על המגזר החרדי ועל המגזר הדתי לאומי לפיה חלו שני שינויים מהותיים בעם היהודי בישראל, שתי "מוטציות". האחת של חיי טפילות על חשבון אחרים, והשנייה שמקדשת את הקרקע ללא חמלה ומוסר. בפוסט כשר כתב: "כל קריאה לאחדות העם היא בעיניי קריאה פסולה, בשוגג או בזדון, ואף פעם לא תראו אותי נענה לה."[20], הפוסט הוסר מפייסבוק באותו יום בעקבות תלונות משתמשים.

בקיץ 2023 ניסח אסא כשר את מסמך "ט"ו העיקרים של היהדות הליברלית", שבו הוא מאמץ ערכים ועקרונות חשובים כמו "חירות", "שוויון" ו"דמוקרטיה", שלדבריו הם מהותיים להגדרתו של האדם היהודי כמוסרי וחופשי על פי התפישה הליברלית.[21] המסמך הופץ ברשתות החברתיות.

ט"ו העיקרים ליהדות ליברלית

(א) חביב אדם, באשר הוא אדם, בעל היכולת המהותית לעצב באופן עצמאי את ערכיו ואת אורח חייו.

(ב) באמונתם יחיו: אדם, באשר הוא אדם, זכאי לשמירה על כבוד האדם ולהגנה עליו מפני כל פגיעה שלטונית או חברתית. איש ואשה באמונתם יחיו.

(ג) לרעך כמוך: היחסים שבין אדם לחברו חייבים לכלול חובות מוסריות של ביטוי כבוד האדם של הזולת, בכל מקום, בכל שעה, בכל הנסיבות. מה ששנוא עליכם לחבריכם לא תעשו.

(ד) שוויון: היחסים שבין החברים והחברות בקהילה כלשהי, בינם לבין עצמם ובינם לבין זולתם, חייבים לכלול כללי יסוד של שוויון, כביטוי מעשי מתמיד של כבוד האדם.

(ה) דמוקרטיה: החיים המשותפים של אזרחים ואזרחיות במדינה, ככל שהם מתנהלים בהסדרים שבחוקה, בחוק ובהחלטות של מוסדות המדינה וזרועותיה, חייבים לתת מעמד עליון לשמירה שוויונית על כבוד האדם, בכל התחומים. כל הסדר חייב להיות ברוח הדמוקרטיה המהותית, בראש ובראשונה בשמירה על זכויות האדם והאזרח ובהסדרים של צדק והגינות, בהשגחה עצמאית, מעשית ומתמדת של בית המשפט העליון.

(ו) שכנות טובה: הסדרים חברתיים ואזרחיים חייבים לכלול שמירה מיוחדת על כבוד האדם של מי שאינם יהודים, אלא נוצרים, מוסלמים, דרוזים, צ'רקסים וכל כיוצא בהם, והגנה עליהם מפני פגיעת הרוב במיעוט. תמיד ראוי לקיים יחסים אמיצים של שכנות טובה.

(ז) חמלה: הסדרים חברתיים ואזרחיים חייבים לתת מעמד מיוחד לקבוצות בני אדם במצבי חולשה, כדוגמת ילדים, חולים, תשושים, חסרי דיור ופרנסה וכדומה, במיוחד בעזרה הדרושה בתחומים הבסיסיים של חיי האדם, באשר הוא אדם.

(ח) ביעור כל אפליה: הסדרים חברתיים ואזרחיים חייבים לכלול מאמצים לביעור כל אפליה קיימת בין בני-אדם, ואף שרידיה של אפליה שהייתה קיימת, על פי מגדר, צבע, מוצא אתני, דת, גזע, מעמד חברתי וכל כיוצא באלה.

(ט) מידות: היהדות הליברלית מטפחת את הערכים של אומץ, אחווה, אחריות, איכות, השכלה ורוחב אופקים, יושר ובמיוחד מופת מוסרי. היהדות הליברלית מתנגדת למתן מעמד עליון להיבט כלשהו של המציאות (כדוגמת העם, המדינה, אדם מסוים) באופן המצדיק תמיד פגיעה בכל היבט אחר של המציאות

(י) ישראל - מדינת הלאום היהודי: היהדות הליברלית רואה את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, שתפקידה העליון הוא לשאת באחריות לקיומו של העם היהודי, בישראל ומחוצה לה, ולהגן על כל יהודי הנרדף באשר הוא יהודי, בלא פגיעה באופי הדמוקרטי של מדינת ישראל.

(י"א) סבר פנים: היהדות הליברלית רואה זאת מחובתה של מדינת ישראל לפתוח את דלתותיה בפני בני אדם נרדפים ונמלטים על נפשם, לקבל אותם ולהעניק להם ולמשפחותיהם את מלוא זכויות האדם. בהיקף המוכר אין שום הצדקה לחשש מפני פגיעה בצביון של המדינה.

(י"ב) זהות יהודית: המדינה חייבת לשמור על הזכות האזרחית להגדיר את הזהות היהודית, האישית או הקהילתית, בלי להשליט תפיסה דתית כלשהי על כלל חיי האזרחים.

(י"ג) צביון המדינה: צביון החיים היהודי במדינה הוא בעיקרו הצביון המצטבר של החלטות כל איש ואישה על הליכותיהם ובכלל זה על ביטויי הזהות היהודית שלהם. אין מקום להחלטות שלטוניות בדבר הצביון היהודי של החיים במדינה, לא של הכנסת ולא של רבנות כלשהי, מלבד ההכרה בשבת ובמועדים כימי מנוחה.

(י"ד)  תרבות עברית: חיי האדם בישראל נעוצים בתרבות היהודית הליברלית. זו כוללת מבחר עשיר מן האוצרות התרבותיים שנוצרו בהיסטוריה של הדת היהודית, בפרשנות ליברלית, מבחר עשיר של אוצרות התרבות העברית ומבחר עשיר של יצירות מתרבויות העולם, ההולמות את רוח היהדות הליברלית.

(ט"ו) טוב השלום: היהדות הליברלית רודפת שלום, מעוניינת בהסדרים של דו-קיום בשלום של בני אדם בעלי זהויות שונות, גם במישור הקהילות וגם במישור העמים. בקש שלום ורודפהו.

משפחתו

רעייתו, נעמי כשר, היא דוקטור המלמדת פילוסופיה במכללה האקדמית תל אביב-יפו ובאוניברסיטת חיפה, ומתמחה בהגותו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ.

לאסא ונעמי כשר נולדו שלושה ילדים והם מתגוררים ברמת גן. בכורם יהורז, שהיה מפקד פלוגה בדרגת רב-סרן בחיל השריון, נהרג בתאונה בעת טיול בסיני ב-5 באוקטובר 1991. יהורז כשר נהרג בעת שהיה בחופשת לימודים, ולא בשירות פעיל, ולכן הוכר כשר כאב שכול רק בעקבות אישורה של ועדת חריגים שדנה בכך, וקבעה שינוי מדיניות כללי בסוגיה זו[7]. כשר הקים את "עמותת יהורז" להנצחת זכר בנו, במסגרתה תרמה משפחתו מועדון סגל וספריות לגדוד שבו שירת בנו, וכן קרן פרסים וקורס על 'מדע, טכנולוגיה ומוסר' בטכניון. לזכרו נבנה פסל, נכתבו שתי יצירות מוזיקליות, יצאו לאור ספרים אחדים, בהם על 'מידות ורגשות' ועל 'אתיקה צבאית', ונערכו הרצאות וקונצרטים.

ספריו

בעריכתו:

 • מידות ורגשות – הוצאת עמותת יהורז
 • משמעות החיים – הוצאת הקיבוץ המאוחד ועמותת יהורז
 • ספר ישעיהו ליבוביץ
 • מוסר והשכל
 • פרגמטיקה – שישה כרכים (אנגלית)
 • השפה במוקד (אנגלית)
 • המפנה החומסקיאני לכבוד נועם חומסקי (אנגלית)
 • מבואות לאתיקה א המרכז לאתיקה ירושלים והוצאת מאגנס
 • עיונים באתיקה 1 המרכז לאתיקה ירושלים והוצאת מאגנס

לקריאה נוספת

 • ורד לוי-ברזילי, 17 שיחות עם אסא כשר, הוצאת כנרת זמורה-ביתן
 • ניב גולדשטיין, ישעיהו ליבוביץ ואסא כשר - על דת, פוליטיקה ומוסר, רסלינג, 2011
 • גדי בלום וניר חפץ, אתיקה ומוסר - אסא כשר, ישראן לאן - 18 שיחות עם האנשים שמעצבים את פני המדינה, ידיעות אחרונות ספרי חמד, תל אביב, 2008, עמודים 323–354.

קישורים חיצוניים

ראיונות:

מכּתביו:


הערות שוליים

 1. ^ רוביק רוזנטל, פרס ישראל לפרופ' אסא כשר ולפרופ' ירמיהו יובל - המצפן המוסרי של החברה הישראלית, באתר nrg‏, 4 בפברואר 2000
 2. ^ סיפור חייו של פרופסור אסא כשר באתר הקשר הרב דורי
 3. ^ מוסמך למדעי הטבע, חרות, 17 ביוני 1964
 4. ^ אסא כשר - קורות חיים
 5. ^ בבר אילן ילמדו השנה רוסית, מעריב, 24 באוגוסט 1964
 6. ^ עמוס הראל, בצה"ל מציגים נימוקים מוסריים להתנקשויות, באתר הארץ
 7. ^ 7.0 7.1 שרה ליבוביץ-דר, הפילוסופיה של העלבון, באתר הארץ, 23 באפריל 2003
 8. ^ "אסא כשר והפרופסורים", מוסף "הארץ", 15 באפריל 2005
 9. ^ ענת מטר, ‏מה מאפשר את אסא כשר, מטעם 6, יוני 2006, עמ' 121–142
 10. ^ עדותו בפני "ועדת וינוגרד לבדיקת המערכה בלבנון 2006"
 11. ^ יצחק זמיר, סוזי נבות, אסא כשר, דו"ח הוועדה להכנת כללי אתיקה לחברי הכנסת, ירושלים: כנסת ישראל, 2006
 12. ^ המלצות הוועדה
  מסקנות הוועדה: מה מותר ומה אסור, באתר ynet, 2 בינואר 2007
 13. ^ אות הניצחון, מתוך מעריב, 6 ביוני 2014; כפי שהועלה באתר "פרש"
 14. ^ הרמטכ"ל של כולנו
 15. ^ פרופ' אסא כשר: העונש של אזריה קל מדי, זה מסר גרוע, באתר "כאן", 31 ביולי 2017
 16. ^ כללי התנהגות ראויה בחפיפה בין פעילות פוליטית לפעילות אקדמית, באתר "הארץ", יוני 2017
 17. ^ פרופ' אסא כשר על משבר הקורונה - ישראל תת-רמה בהתנהלות הארגונית במשבר, באתר הדוקטור- פורטל בריאות ורפואה, ‏2020-04-14
 18. ^ יהונתן ליס, דני יתום הודיע על הקמת מפלגה חדשה: "ותיקי ישראל", באתר הארץ, ‏13 בינואר 2021
 19. ^ כרמי, פרופ' אסא כשר ופרופ' רבקה (2021-05-09). "חיסון הילדים: האתיקה שמעבר לוויכוח על מספרים | דעה, פרופ' אסא כשר ופרופ' רבקה כרמי". Globes. נבדק ב-2021-10-08.
 20. ^ אסא כשר על תוצאות הבחירות: המוטציה החרדית הפכה לטפיל כלכלי, באתר ערוץ 7, 3 בנובמבר 2022.
 21. ^ "רגשי הנחיתות של המחאה (או מדוע הליברלים לחוצים להראות שגם הם יהודים?)". הארץ. נבדק ב-2023-08-23.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0