הרב אשר וייס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף אשר וייס)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אשר זליג וייס
שגיאה ביצירת תמונה ממוזערת: קובץ חסר
הרב אשר וייס בשיעורו השבועי
לידה ה'תשי"ג
ארצות הברית
מקום פעילות רמות, ירושלים
השתייכות חרדית-חסידית
תפקידים גאב"ד דרכי הוראה, ראש ביהמ"ד דרכי תורה
רבותיו הרב יקותיאל יהודה הלברשטאם (האדמו"ר מקלויזנבורג)
נושאים בהם עסק תורה, הלכה, עיון תלמודי
חיבוריו מנחת אשר עה"ת, מנחת אשר יו"ד, מנחת אשר חו"מ, מנחת אשר אה"ע, מנחת אשר או"ח, מנחת אשר - שיחות ועוד

הרב אשר זליג וייס ('רֵבּ אוּשֶר' בפי תלמידיו) הוא מייסד וראש בית המדרש 'דרכי תורה', וגאב"ד 'דרכי הוראה'. משתייך לחסידות צאנז-קלויזנבורג.

הרב אשר וייס (משמאל)

ביוגרפיה

נולד בה'תשי"ג בארצות הברית לר' משה וייס, ניצול השואה סוחר נדל"ן ונצר למשפחת רבנים, אמו הייתה בת למשפחת גליק. למד במוסדות חסידות צאנז בארצות הברית. בשנת תשכ"ו עלתה המשפחה לישראל והתגוררה בקריית צאנז בנתניה. הוא למד במוסדות צאנז בקריה והתקרב לאדמו"ר הרב יקותיאל יהודה הלברשטאם, אביו רבי משה הכיר את הרבי כבר במחנה העקורים פלדפינג וסייע לו רבות בקבורת גופות היהודים שמתו ובשאר הפרויקטים של האדמו"ר.

בראשית שנות התשעים כיהן כראש ישיבת 'כתר ישראל' של חסידות סדיגורה, ומשנת ה'תשנ"ז הוא משמש ראש ישיבת 'מחנה אברהם' של חוג חת"ם סופר בבני ברק ורב קהילת טשכנוב בשכונת רמות ג' בירושלים. במקביל הוא עומד בראש כולל לדיינות ולהכשרת אברכים למורי הוראה בירושלים.

בשנת ה'תשס"ו ייסד את ישיבת 'דרכי תורה' ומאז הוא עומד בראשה. בשנותיה הראשונות כיהן בה לצדו גם הרב ברוך דב פוברסקי, ראש ישיבת פוניבז'.

הרב וייס מעביר שיעורים קבועים בסוגיות הלכתיות ולמדניות הקשורות לפרשת השבוע, שרובם מתפרסם בהמשך בספריו "מנחת אשר". השיעורים מתקיימים בכל יום שני בבית כנסת דביר בהר נוף, ביום שלישי בבית וגן רחוב מוצפי, וביום רביעי בבני ברק. ביום חמישי בערב מתקיים השיעור המרכזי בבית מדרשו בירושלים. השיעור מוקלט בקול הלשון ומופץ בדיסקים. הוא מעביר שיעורים גם בישיבות של המגזר הדתי-לאומי: בישיבת תורת החיים, ובישיבת שדרות הוא מוסר שיעור אחת לשבועיים.

החל משנת תשע"ג הוא משמש כפוסק של בית החולים שערי צדק. הוא יסד בית דין לדיני ממונות, במסגרתו עוסק רבות בבוררות ויישוב סכסוכים בין שכנים. בפסיקותיו בנושאים אלו מעניק הרב וייס משקל גם לחוק הישראלי[1].

הרב אשר וייס בחגיגת פורים בישיבת ההסדר בשדרות

סגנון שיעוריו

הרב וייס נודע בבקיאות רחבה בספרי הלכה ולמדנות. שיעוריו מובנים גם למי שאינו מצוי בנושא. הוא מתמקד בתוכן הרעיוני והמחשבתי[דרושה הבהרה] העיקרי של הסוגיה הנלמדת ומשתדל להימנע מעיסוק בפרטים שוליים. הוא מתנגד לעיסוק קונספטואלי מופשט במושגים התלמודיים כמקובל בשיטת בריסק. שכיח אצלו הביטוי "ליבי אומר לי"[2]. הוא אינו נרתע מפסיקה חדשנית, אף כשאינה תואמת את שיטת הפסיקה הקלאסית.

משפחתו

הרב וייס היה נשוי לפסיה,(נפטרה בתשע"ח[3]) בתו של הרב ישראל אריה זלמנוביץ אשר כיהן כאב"ד עכו. אחיו: הרב דב וייס, הוא חתנו של האדמו"ר מצאנז-קלויזנבורג ורב שכונת קריית צאנז בירושלים; הרב יהונתן בנימין וייס, רב ואב"ד במונטריאול; הרב חיים וייס, רב העיר ביתר עילית; הרב מרדכי דוד וייס (חתן אליהו אנגלנדר), רב בית המדרש "אורייתא" בלונדון; הרב אברהם יצחק וייס (חתן רבי בן-ציון רבינוביץ מביאלא), ראש כולל ביאלה בירושלים.

בנו, הרב בנימין וייס, מנהל את מוסדותיו.

ספריו

כל ספריו של הרב וייס נקראים "מנחת אשר". הספרים שראו אור מאז שנת תשס"ב יוצאים במסגרת "מכון מנחת אשר" שמוציא גם חוברת שבועית משיעוריו.

בסדרת "מנחת אשר" על התלמוד הבבלי נדפסו נכון ל-ה'תשע"ז, כרכים ובהם שיעורים על המסכתות: שבת, פסחים, גיטין, קידושין, בבא קמא, בבא מציעא, בבא בתרא, מכות, מסכת נידה והלכות נידה.

בסדרת "מנחת אשר" על התורה מודפסים שיעוריו השבועיים הכוללים דיוני הלכה וענייני אגדה ומוסר, על סדר פסוקי פרשת השבוע. כרך נספח לסדרה זו הוא "הגדה של פסח - מנחת אשר".

גם ספר השו"ת שלו, בן שלושה כרכים, נקרא "שו"ת מנחת אשר".

בית הדין "דרכי הוראה" מדפיס לפני החגים חוברות ובהן חידושים מפרי עטם של חברי בית הדין, ביניהם מאמרים של הרב וייס.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ראה: יחס דיינים לחוק ולפסיקה האזרחיים, פרופסור רון קליינמן, תחומין לו.
  2. סגנון זה מצוי בראשונים ובכתבי הראב"ד
  3. [1]ברוך דיין האמת הרבנית פסיה יענטה וויס ע"ה אשת גאב"ד 'דרכי תורה'