חסידות צאנז-קלויזנבורג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חסידות צאנז-קלויזנבורג
לוגו חסידות צאנז.png
מידע
אדמו"ר צבי אלימלך הלברשטאם

שמואל דוד הלברשטאם

חסידות צאנז-קלויזנבורג היא חצר חסידית משושלת צאנז, שהוקמה לאחר השואה על ידי האדמו"ר רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם, שכיהן לפני המלחמה כרב בעיר קלויזנבורג. החצר משלבת בדרכה ובמנהגיה את אלו של צאנז, סיגט ודינוב. ב-2016 מנתה החסידות כ-3,800 בתי-אב, בכמה חצרות.

מבנה החצר

מייסד החסידות, האדמו"ר השפע חיים

הרב יקותיאל יהודה הקים את ישיבת צאנז ואת קריית צאנז בנתניה, שהיא מרכז החסידות בישראל. כמו כן הוא ייסד את שכונת קריית צאנז בירושלים, את בית החולים לניאדו ואת מפעל הש"ס. בארצות הברית הוא הקים קרייה חסידית ביוניון סיטי. התגורר בישראל ובארצות הברית לסירוגין.

לאחר פטירתו של המייסד, הוכתרו שלושה אדמו"רים במקביל: בנו הגדול, הרב צבי אלימלך הלברשטאם המתגורר בקריה בנתניה; בנו השני, הרב שמואל דוד הלברשטאם המתגורר בבורו פארק, ניו יורק; חתנו, הרב שלמה גולדמן היה האדמו"ר מזוועהיל-צאנז ביוניון סיטי, ארצות הברית.

החסידים התחלקו בין שלושת היורשים לרוב על פי מפתח גאוגרפי:

המרכז בישראל, המוכר כ"חסידות צאנז", מונה כ-2,500 בתי אב. בקריית צאנז בנתניה מתגוררות כ-600 משפחות, ואחרות בירושלים, טבריה, אשדוד, בני ברק, צפת, פתח תקווה, חיפה, אלעד, רחובות, בית שמש, מודיעין עילית, וביתר עילית. באירופה החסידות נוכחת בערים לונדון, אנטוורפן ומנצ'סטר. בארצות הברית הן מתגוררות בבורו פארק, ויליאמסבורג, מונסי ולייקווד.[1] ברשימות שהוכנו באגודת ישראל לקראת הבחירות לכנסת העשרים ושתים שויכו לחסידות בישראל כ5,500 בעלי זכות בחירה[2].

מבחינה פוליטית משתייכת החצר בישראל לסיעת שלומי אמוני ישראל בראשות מאיר פרוש, הן בבחירות לכנסת והן במישור המוניציפלי. לחסידות ישיבות גדולות בנתניה ובחיפה, וישיבות קטנות בנתניה, בני ברק, ירושלים ואלעד. מדי שבוע יוצא עלון "בצילא דמהימנותא" ובו שיחות ודברי תורה שאמר האדמו"ר במהלך השבוע החולף. הירחון של החסידות, ששמו "צאנז", יוצא משנת ה'תשל"ו.

החצר בניו יורק, המוכרת יותר כ"צאנז קלויזנבורג", מונה כ-1,300 משפחות,[1] רובן בארצות הברית והשאר באירופה ובישראל. לחסידות מוסדות ובתי כנסת בבורו פארק, ויליאמסבורג, מונסי, לייקווד, ומונטריאל קנדה ולונדון. בשנת ה'תשע"ה נפתחו בתי כנסת בירושלים ובבני ברק, וובית שמש. רב החסידות בארצות הברית הוא הפוסק רבי אפרים פישל הרשקוביץ.

החצר ביוניון סיטי מונה כמה עשרות משפחות. לאחר פטירתו של הרב שלמה בתמוז ה'תשע"ז, ממלא את מקומו באדמו"רות, גיסו הרב שאול יודא פריזנט (גם הוא חתן הרב הלברשטאם; אחיינו של רבי שלמה, רבי אליעזר גולדמן, הוכתר תחתיו באדמו"רות מזווהיל).

דרך ומאפייני החסידות

כדרכן של חצרות גליציה ובפרט חסידות צאנז, היא אינה בעלת שיטה חסידית מיוחדת. הערך העיקרי בחסידות הוא לימוד התורה. באופן כללי מנהגי החסידות בלולים ממספר חצרות, והאדמו"רים אינם מקפידים על מנהגים קבועים. רבי יקותיאל יהודה היה נוהג להתפלל באריכות גדולה ובשעה מאוחרת. בנו רבי שמואל דוד מתפלל אף מאוחר יותר מאביו[דרוש מקור], לעומת רבי צבי אלימלך שמיתן את ההנהגה ומתפלל בשעות המקובלות בשאר חצרות החסידות.

בשל העובדה שהערך העיקרי של החסידות הוא לימוד התורה הוקמו האירגונים מפעל הש"ס העולמי וכוללי הש"ס, יוזמתו הייחודית של האדמו"ר הקודם זצ"ל בהם נבחנים מידי חודש אלפי אברכים ובחורים מכל גווני הקשת של הציבור החרדי על עשרות דפי גמרא בשיטת הבקיאות שכוללת לימוד של גמרא, רש"י ותוספות, וסימנים שלמים בטור ושו"ע.

גלריה ממוסדות החסידות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 Marcin Wodziński,‏ Historical Atlas of Hasidism, הוצאת אוניברסיטת פרינסטון, 2018. עמוד 204.
  2. חשיפה: מסמכי הויקיליקס של אגודת ישראל מייתרים את הפריימריז באתר בחדרי חרדים.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0