בית אגיון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית אגיון
ירושלים בית אגיון 1938 זולטן קלוגר הספרייה הלאומית.jpg
קצה שכונת רחביה, 1938. בית אגיון בתחתית התמונה מצד שמאל
מידע על המבנה
כתובת סמולנסקין 9, טלביה
עיר ירושליםירושלים  ירושלים

בֵּית אַגיוֹן, המשמש מאז 1974 בית ראש הממשלה ומכונה גם בשם זה, הוא מבנה בשכונת טלביה על גבול שכונת רחביה בירושלים, ברחוב סמולנסקין 9, פינת רחוב בלפור. המבנה מורכב ממספר גושים רבוּעים המחוברים יחד, ובמרכזו חדר מדרגות המאופיין בטור חלונות בחזית המבנה. בחזית המבנה מצוי אגף בעל צורה מעגלית דמוית ספינה האופיינית לסגנון הבינלאומי. המבנה מחופה אבן ירושלמית. למבנה חצר פנימית (פטיו) – אלמנט שאינו מקובל בסגנון הבינלאומי, שבו בנוי בית זה, אולם מקובל בבנייה המוסלמית; הפטיו הוסף ככל הנראה לבקשת משפחת אגיון.

היסטוריה

המבנה נבנה עבור סוחר יהודי יווני בשם אדוארד אגיון, שהיה מעשירי אלכסנדריה. המבנה תוכנן על ידי האדריכל ריכרד קאופמן ונבנה בסגנון הבינלאומי בין השנים 19361938. בשנת 1941 התגורר בבית פטר השני מלך יוגוסלביה. בזמן מלחמת העצמאות שימש הבית כבית חולים ללוחמי האצ"ל.

בשנת 1952 רכשה ממשלת ישראל את הבית על מנת שישמש כמעונו הרשמי של שר החוץ, והשר משה שרת היה הבכיר הראשון שהתגורר בו. בשנת 1974 החליטה ממשלת ישראל להעביר את בית ראש הממשלה מבית יוליוס ג'ייקובס, שהיה באותה עת במצב תחזוקתי רעוע, לבית אגיון. בשנות ה-90 של המאה ה-20 נבנתה חומה סביב הבית על מנת לאבטח את ראש הממשלה, וחלק מרחוב בלפור נסגר לתנועה. ב-2017 נבנתה סככה בין חומת הבית לחומת קולג' טרה סנטה, כאמצעי אבטחה נוסף. הסככה נבנתה בלא היתר, שטחה 312 מ"ר וגובהה כ-6 מטר, ולא ניתן להיכנס לרחוב סמולנסקין מבלי לעבור מתחתיה[1].

מאז שוכן ראש הממשלה בבית אגיון, התחבורה באזור זה של ירושלים הפכה לעמוסה והצורך בסידורי אבטחה לראש הממשלה גבר. על כן, הסעתו המאובטחת של ראש הממשלה ממשכנו למשרדו ובחזרה הפכו ליקרות עבור המדינה ולמטרידות עבור תושבי הסביבה. בנוסף, ריבוי מאבטחיו של ראש הממשלה גרם למצוקת דיור בבית אגיון, והעובדה שבית אגיון אינו מכיל אולמות לכינוסים מאלצת את ראש הממשלה לשכור אולמות לצורך זה ולאבטח אותם.

במהלך שנות ה-90, בקדנציה הראשונה של נתניהו כראש ממשלה, הוא התגורר כמה חודשים בשכונת בית הכרם ברחוב רחל המשוררת, בשל שיפוץ במעון.

בתחילת 2009 אישרה ממשלת ישראל את פרויקט אלמוג להקמת מעון חדש לראש הממשלה משולב במשרדים, אולם בעקבות ביקורת ציבורית על עלות הפרויקט ההחלטה בוטלה לאחר כחודשיים. ב-15 בדצמבר 2013 הוחלט להקים ועדה שתבחן שוב את הקמת המבנה[2].

בפברואר 2015, לקראת הבחירות לכנסת העשרים, פורסם סרטון שבו הופיעו דיירי הבית, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובעיקר שרה נתניהו, יחד עם מעצב הפנים מושיק גלאמין, ובו הראתה אשת ראש הממשלה את עליבותה הפיזית של הקומה הראשונה של בית אגיון בירושלים - תקרות וקירות מתפוררים, טיח על הרצפה, כתמי רטיבות, מנורות שבורות, דלתות סדוקות, דלפקי מטבח שירות סדוקים, וילונות ושטיחים קרועים וכדומה[3]. הביקורות על סרטון זה טענו שהמטבח שהוצג בו אינו אלא המטבח של העובדים בבית ראש הממשלה, ולא של ראש הממשלה עצמו. בנוסף, טענו המבקרים שהסרטון תוזמן במיוחד יום לפני הגשת דו"ח מבקר המדינה על ההוצאות הגבוהות במעון ראש הממשלה, על מנת לפגום בטענות המבקר.[4][5]

הפגנה ליד בית אגיון, בית ראש הממשלה מאז 1974

מעמדו הרשמי של בית ראש הממשלה

בית ראש הממשלה הוא המעון הרשמי של ראש ממשלת ישראל, המנוהל על ידי משרד ראש הממשלה (כיום מתגוררים בבית בנימין נתניהו ומשפחתו). מלבד מגורים לראש הממשלה ומשפחתו, משמש המקום כמשרד ונערכים בו אירועים ממשלתיים שונים, כדוגמת פגישות עבודה ואירוח מנהיגים זרים הבאים לביקור בישראל.

על פי החלטת הכנסת, המדינה מממנת את הוצאות בית ראש הממשלה, כמו גם את הוצאות בית המגורים הפרטי של ראש הממשלה מחוץ לירושלים, הנדרשות לתפקודו התקין לצורך מילוי תפקידו כראש ממשלה, בתקופת כהונתו. לבית מגורים פרטי בתוך ירושלים, ניתן מימון להוצאות אבטחה בלבד. מימון ההוצאות נעשה בהתאם להוראות נוהל פנימי של משרד ראש הממשלה, ולתקציב זה ישנה מסגרת מיוחדת בתוך תקציב המדינה השנתי.

בית ראש הממשלה החדש

בשנת 2009 במהלך כהונתו של אהוד אולמרט הוכנה תוכנית חדשה להקמת מעון ראש הממשלה והמשרדים בשטח הנמצא בקריית הלאום באזור גבעת רם, הרחק משכונות מגורים ליד הסינמה סיטי, משרד החוץ וביטוח לאומי. התוכנית שתוכננה על ידי האדריכל רם כרמי שנקראה: "פרויקט אלמוג" התבטלה לאחר מכן במהלך כהונתו של בנימין נתניהו ובשנת 2015 הוצגה לתקשורת תוכנית חדשה שפרטיה עדיין לא נחשפו במלואם.

לקריאה נוספת

  • אמנון רמון, "דוקטור מול דוקטור גר" שכונת רחביה בירושלים, ירושלים: יד בן צבי, 2006.
  • דוד קרויאנקר, טלביה, קטמון והמושבה היוונית, כתר הוצאה לאור, 2002.
  • משה חננאל, הירושלמים, הוצאת ארץ הצבי, תשס"ז.


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0