בית הקברות היהודי העתיק בפראג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בית הקברות היהודי העתיק בפראג
בית הקברות היהודי העתיק בפראג (משמאל בולט ראש האריה על מצבתה של הנדלה ב"ש)
בית הקברות היהודי העתיק בפראג
(משמאל בולט ראש האריה על מצבתה של הנדלה ב"ש)
פרטי בית הקברות
פעיל בית קברות היסטורי
דת יהודים
תאריך הקמה המאה ה-15
תאריך סגירה 1787
מספר קבורים 12,000 מצבות גלויות
אופן הקבורה 12 שכבות של קברים
מיקום פראג
Stary zidovsky hrbitov planek.jpg
מפת בית הקברות, מודגשים קברי אישים ידועים

בית הקברות היהודי העתיק בפראג הוא בית קברות יהודי עתיק בשולי הרובע היהודי של פראג (יוזפוב). קבורים בו אישים רמי דרג מקהילת יהודי פראג, והוא בולט בצורת הקבורה בו: בשל השטח המצומצם נקברו בו במשך מאות שנות פעילותו בשכבות, ומשערים שיש בו 12 שכבות של קברים.

היסטוריה

מניחים שבית קברות זה היה בשימוש מהמחצית הראשונה של המאה ה-15 (המצבה הוותיקה ביותר שנשמרה, זו של רבי אביגדור קרא, היא מ-1439) ועד שנת 1787. חלק מהחוקרים טוענים כי בית הקברות נוסד 1000 שנים לפני התאריך המקובל. האב הקדמון שלו היה בית קברות בשם "גן יהודי", אשר נמצא בחפירות ארכיאולוגיות.

מספר המצבות והאישים הקבורים בו אינו ידוע בוודאות, כי ישנן 12 שכבות של קברים. כאשר התמלא מקום הקבורה, ומכיוון שרכישת קרקעות נוספות היה בלתי אפשרי, הונחו על הקברים הקיימים שכבות נוספות של אדמה ומצבות ישנות הוצאו והונחו על השכבה החדשה. פעולה זו מסבירה מדוע המצבות צפופות כל כך אחת ליד השנייה. ההערכה היא כי ישנן כ-12,000 מצבות שנראות כיום, וייתכן שנקברו בבית הקברות במשך הדורות בסך הכל כ-100,000.

בתקופות מסוימות הוזכר שמו של בית הקברות על ידי אנטישמים, בהקשר של טענות תאוריית קשר בהן שימש מקום מפגשם הסודי של זקני ציון הרוקמים תוכנית להשתלט על העולם. מידע זה הוזכר תחילה ברומן "Biarritz" של הגרמני הרמן גדשה (בפרק "בית העלמין היהודי בפראג ומועצת הנציגים של שנים עשר שבטי ישראל") והופץ לאחר מכן ברוסיה כחלק מהפרוטוקולים של זקני ציון.

רבנים הקבורים בבית הקברות

בין הרבנים הקבורים בבית הקברות העתיק של פראג:

כיום

כיום מהווה בית הקברות חלק ממתחם המוזיאון היהודי בפראג, סומנו בו שני מסלולי הליכה העוברים בין המצבות ומתוחמים בכבלים; אחד המסלולים מותאם לחורף והשני לקיץ.

גלריה

לקריאה נוספת

  • L. Jerábek, Der alte Prager Judenfriedhof;‎ Übersetzt von A. Major und dr. Sp. Wukadinovic. Mit beiträgen von dr. J. Pollak, Prag: Kunstverlag B. Koci, 1903. (תרגום לגרמנית של הספר הצ'כי Stary zidovsky hrbitov prazsky)
  • Otto Muneles, Milada Vilimková, Stary zidovsky hrbitov v Praze, Praha: Státni pedogogické nakl. (Jewish monuments in Bohemia and Moravia, v. 3), 1955. (בצ'כית)

קישורים חיצוניים