רבי חיים שאול קרליץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי חיים שאול קרליץ
1המבחן השמיני של חידון המשנה הארצי של חתן המשנה שארגן הרב שלמה שטנצל זצ"ל.pdf
הרב חיים שאול קרליץ (שני משמאל)
לידה אוגוסט 1912
ה' באלול ה'תרע"ב
פטירה 11 ביולי 2001 (בגיל 88)
כ' בתמוז תשס"א
מקום פעילות ארץ ישראל
השתייכות ליטאי
תחומי עיסוק חינוך, כשרות
רבותיו הרב שך זצוק"ל

הרב חיים שאול קרליץ (ה' באלול ה'תרע"ב, אוגוסט 1912 - כ' בתמוז תשס"א, 11 ביולי 2001) היה פוסק, דיין, פובליציסט ומנהיג ציבורי חרדי ליטאי. עמד בראשות בד"ץ שארית ישראל. כמו כן עסק בחינוך, היה מנהל רוחני בישיבת בית מאיר הקרויה על שם אביו, ונשיא תלמוד תורה תשב"ר.

ביוגרפיה

נולד בליטא לרב מאיר קרליץ, אחיו הבכור של החזון איש. אמו מרים הייתה בתו של הרב שלמה הכהן מווילנא בעל ה"חשק שלמה". למד אצל רבי מאיר באסין בישיבת רמיילס בווילנה, אצל רבי אלחנן ווסרמן בישיבת ברנוביץ', אצל רבי ברוך בער ליבוביץ בישיבת קמניץ ואצל דודו החזון איש. בשנות ה-30 עלה לארץ ישראל ולמד בישיבת לומז'ה שבפתח תקווה. בין רבותיו בישיבת לומז'ה היה הרב אלעזר מנחם מן שך שנשאר רבו למשך כל חייו. נישא ללאה גיננדל, נכדת הרב שמואל הלל שינקר. לאחר נישואיו למד בבית מדרש לתורת ארץ ישראל בפתח תקווה שם למד בחברותא עם הרב אהרן לייב שטיינמן ובכולל חזון איש בבני ברק. ולאחר מכן כיהן כמנהל רוחני בישיבת בית מאיר שהוקמה על ידי גיסו רבי זלמן רוטברג על שם אביו רבי מאיר קרליץ. החזון איש דודו התבטא עליו "לית דין בר נש".

כבר בראשית שנות ה-60 של המאה ה-20 היה מעורב פוליטית[1]. בשנות ה-70 של המאה ה-20 נסע ליישובים וערי פריפריה על מנת להשפיע על הורים מבני עדות המזרח שישלחו את בניהם לישיבות חרדיות. לעיתים למד עם הבחור והכינו לבחינה ולאחר מכן נסע איתו לישיבה כדי לוודא שיתקבל.

הוא היה יד ימינו ועושה דברו של הרב שך. עם הקמת העיתון יתד נאמן בשנת 1985 מונה על ידי הרב שך לעמוד בראשות הוועדה הרוחנית של העיתון. בשנת 1988, כשהוא בשנות השבעים לחייו, על רקע המאבק שניהל נגד הרב משה יהודה ליב לנדא על התמנותו של האחרון לרבנות העיר בני ברק, מינהו הרב שך לעמוד בראש בד"ץ שארית ישראל - מערכת הכשרות הליטאית החדשה שהקים.

לאורך שנות פעילותו הציבורית הרבה להתייעץ עם הרב יעקב ישראל קניבסקי והרב אהרן יהודה לייב שטיינמן.

פרסם מאמרים פובליציסטיים בדגלנו - ביטאון צעירי אגודת ישראל ואחר כך ביתד נאמן - ביטאונה של דגל התורה.

קובץ תורני "זיכרון חיים שאול" על מסכת שבת יצא לזכרו על ידי ישיבת בית מאיר, ומדברותיו יצא לאור ספר "אחת שאלתי".

נטמן בבית הקברות של נציבי ישיבת פוניבז' בבני ברק.

הערות שוליים

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.