רבי זלמן רוטברג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

רבי זלמן רוטברג (תרע"ג, 1913 - ח' בסיוון תשס"ב, 19 במאי 2002) היה ראש ישיבת בית מאיר בבני ברק וחבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה.

תולדותיו

נולד בעיירה ליפנישוק שבבלרוס לרבי טוביה רוטברג, שכיהן כרב העיירה ולימים רבה של לונה, פלך הרודנה. בצעירותו למד בישיבת שער התורה, והיה מתלמידי ראש הישיבה הקטנה רבי משה מרדכי שקופ, בנו של רבי שמעון שקופ. בסוף שנות ה-20 עבר ללמוד בישיבת מיר. בשנת תרצ"ו (1936) עלה לארץ ישראל יחד עם חברו הקרוב, ולימים מחותנו, רבי שמואל רוזובסקי, והשניים נכנסו ללמוד בישיבת לומז'ה בראשות רבי ראובן כץ שאף השיג להם את אישור העלייה לארץ. בשנת תש"ב (1942) נישא לשרה, בתו של רבי מאיר קרליץ. את הצעת השידוך הציע אחיו של רבי מאיר קרליץ, החזון איש. אשתו, שרה רוטברג, הייתה מפקחת בכירה בחינוך העצמאי. לאחר נישואיו למד בבית מדרש לתורת ארץ ישראל.

עם כינונה מחדש של ישיבת מיר בירושלים (1946) נקרא בידי רבו משכבר הימים, רבי אליעזר יהודה פינקל לגבש סביבו חבורת בחורים שתהווה את הבסיס לישיבה המתחדשת עד בואה של קבוצת הבחורים הוותיקים עם אנשי הצוות ששהו בשנחאי. בתקופה זו העביר בישיבה שיעורים בשבתות לכל בני הישיבה. גם כשהגיעו אנשי הצוות הוותיקים בשנת 1949 המשיך בתפקידו לצד הר"מ הוותיק רבי חיים שמואלביץ עד אמצע שנות ה-50.

בחורף ה'תשי"ח (1957) יסד עם גיסו רבי שלמה שמשון קרליץ את ישיבת בית מאיר בשיכון חזון איש בבני ברק, על שם אבי המשפחה, רבי מאיר קרליץ. מוסדות הישיבה כוללים גם ישיבה קטנה וכולל אברכים.

לאחר הקמת דגל התורה, בשנת תשמ"ט (1988), הזמינו הרב שך להצטרף כחבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה.

לאחר פטירתו התמנה בנו, רבי צבי רוטברג, לראשות הישיבה.

חתניו:

הרב זאב שפירא, ר"מ בישיבה.

הרב אליעזר מרקוביץ', ראש הכולל בישיבה.

הרב יוסף יזרעאלי, שימש בעבר כר"מ בישיבה, וכן בישיבת תפארת משה, ישיבה במרצדס שבארגנטינה, כולל בברזיל. כיום מוסר ועדים ושיעורים בביתו לקבוצות של בחורים מישיבות נחלת בנימין וכנסת הגדולה.

הרב דניאל גינזבורג, ר"מ בישיבה.

ספריו

  • משנת טוביה, בני ברק: ישיבת בית מאיר, תשמ"ט - על מסכתות התלמוד
  • טוב דעת בני ברק: ישיבת בני מאיר, תשמ"ו-תשנ"ב - מאמרי מוסר[1]

לקריאה נוספת

  • הרב יוסף שק, ולבקר בהיכלו: פרקים בדבירי ימיה של הישיבה, מייסדה ומחוללה. בתוך: בהיכלו: ספר היובל של ישיבת בית מאיר, בני ברק תשס"ח.

הערות שוליים

  1. ^ אודות הספר: מהותה של התורה ומהות הישיבה ובן התורה, באתר שטייגן - פורטל עולם התורה, 19 במאי 2012