בצלאל כהן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בצלאל כהן

בצלאל כהן (נולד בכ"ד באדר תשל"ה, 7 במרץ 1975) הוא ראש הישיבה התיכונית החרדית חכמי לב ופעיל בתחום השתלבות צעירים חרדים בשוק העבודה ובלימודים אקדמיים.

קורות חייו

למד בישיבת קול תורה בירושלים ובישיבת פוניבז' בבני ברק. ב-1995 השתתף בחיזוקה של ישיבת קהילות יעקב, שהוקמה באותה שנה ביישוב חזון יחזקאל. לאחר נישואיו בסוף שנת 1996 למד בישיבת מיר, בישיבת שערי שמחה ובישיבת איתרי.

בתקופת לימודיו בישיבת איתרי, החל לפרסם מאמרי ביקורת בנוגע להתנהלותה של החברה החרדית שבהם טען שהיא עלולה לגרום לצעירים לנטוש את הדת. את מאמריו פרסם בעיתונות החרדית (בעיקר ב"בקהילה"), בפרסומים של מכוני מחקר (מכון פלורסהיימר למחקר מדיניות, מכון ירושלים לחקר ישראל והמכון הישראלי לדמוקרטיה). דעות דומות הביע כהן בפורומים חרדיים באינטרנט (בפרט בפורומים "בחדרי חרדים" ו"אגודה אחת"). כיום מרוכזים מאמריו בבלוג האינטרנטי בתוך עמי.

בין השנים 2004 - 2010 היה פעיל בתחום השתלבות צעירים חרדים בשוק העבודה, בלימודים אקדמיים ובצה"ל. הוא הצטרף לארגון הג'וינט ועסק בפיתוח וניהול תוכניות תעסוקה לציבור החרדי, בין השאר באמצעות המערך הצבאי ולימודים אקדמיים. במקביל היה שותף להקמת קרן ק.מ.ח[1] (2007), המסייעת לאלפי חרדים לרכוש מקצוע[2], בעזרת מלגה ליזמות חברתית של קרן IVN[3] לשנים 2006 - 2007.

בשנת 2005 גייס[דרוש מקור] יחד עם פרופ' עמירם גונן את הפילנתרופ דב פרידברג מטורונטו לתרום מלגות לסטודנטים חרדים המעוניינים לרכוש השכלה גבוהה באוניברסיטה הפתוחה.

בשנת 2010 החל כהן ללמוד כעמית ב"בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית"[4] למשך שנתיים. במהלך תקופה זו הוא השלים תואר ראשון בחינוך ובהוראה ב"מכללה ירושלים". עם סיום לימודיו הצטרף ל"אגודה לקידום החינוך"[5] בירושלים על מנת להקים את הישיבה התיכונית החרדית "חכמי לב"[6], שנפתחה בירושלים בשנת הלימודים תשע"ד (אוגוסט 2013) ומאז הוא עומד בראשה. במסגרת האגודה לקידום החינוך ייסד בית מדרש אנשי חייל למנהיגות תורנית[דרוש מקור].

הישיבה שהקים גררה ביקורת קשה כלפי כהן בקרב חלק מן הציבור הליטאי. נציגי סיעת דגל התורה בירושלים פעלו למניעת מתן מבנה לישיבה, בכמה שכונות חרדיות כונסו אספות רבנים נגדה[7] ופורסמו מכתבים וכרוזים כנגדה. העיתון יתד נאמן הוביל קמפיין נגד כהן וכינה אותו במאמר מערכת: "מניח מטעני חבלה רוחניים"[8]. כהן טוען שישיבתו נפתחה בהסכמת הרב אשר וייס, הישיבה נמצאת כיום במבנה של מוסדות "אריאל" בשכונת בית וגן.

משנת 2004 הוא חבר מערכת בכתב העת "ארץ אחרת"[9]. הוא פתח ומנהל את הפורום האינטרנטי "אגודה אחת"[10]. משנת 2013 משמש כיו"ר ועד מנהל של מכון שחרית. בשנת 2017 הצטרף לתנועה פנימה.

כהן נשוי לפייגי כהן, מפקחת כוללת במחוז החרדי במשרד החינוך[11] על בתי הספר יסודיים לבנות בירושלים. לזוג שישה ילדים.

קישורים חיצוניים

ממאמריו
ראיונות והרצאות
  • נעמה לנסקי, ‏ליבה רותחת, באתר ישראל היום, 27 במאי 2016
  • ראיון בערוץ האקדמי של אוניברסיטת חיפה על תעסוקת חרדים בסדרה "מתחת לשטריימל"
  • ראיון במכון הישראלי לדמוקרטיה על מערכת החינוך לבנות במגזר החרדי בסדרה "שעשני אישה"
  • הרצאה על ישיבת "חכמי לב" בכנס החינוך תשע"ד של "אגודה אחת"
  • ראיון אצל קובי מידן אודות ישיבת "חכמי לב" באתר מכון "אבני ראשה"
  • ראיון בדוסקאסט על החברה החרדית ותהליכים שקורים בה
  • ראיון בדוסקאסט על התהליך האישי שעבר
  • הרצאה על התפתחויות בקרב הישיבות התיכוניות החרדיות בכנס של "המרכז לחקר החברה החרדית" במכון ירושלים לחקר ישראל.
  • תשובות לשאלון על ירושלים במסגרת מיזם "אנשים מכאן" של "עונת התרבות בירושלים".
  • הרצאה על תעסוקת גברים חרדים ב"כנס ספיר 2016".

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0