גבעת עלייה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
גן טולוז שבו נמצאים המרכז הערבי-יהודי ביפו, מרכז הפיס ובית השגריר הצרפתי
גשר חלון ליפו
מרכז פרס לשלום
מסגד ג'באליה בגן קדרון
מראה בבית הקברות היווני-אורתודוקסי

גבעת עלייה היא שכונה בדרומה של יפו, השוכנת בין הים ממערב לרחוב יפת ממזרח, ובין שכונת יפו ג' והעיר בת ים מדרום לרחוב מנדס פראנס ושכונת עג'מי מצפון[1].

היסטוריה

השכונה נוסדה ככפר דייגים באמצע המאה ה-19 על ידי מוסלמים שהגיעו מג'באליה שברצועת עזה, וכונתה גם היא בשם "ג'באליה"[2]. הכפר שכן כקילומטר דרומית למרכז יפו. במקביל קמה מצפון לה שכונת עג'מי הנוצרית-מרונית. במהלך מלחמת העצמאות נכבשה יפו בידי האצ"ל ביולי 1948 ורוב תושבי ג'באליה נמלטו ממנה. תוך זמן קצר הובאו עולים לבתים הריקים ושם השכונה שונה ל"גבעת עלייה". בין המתיישבים החדשים נמנו גם פליטים מגוש עציון. בשכונה שכן בעבר בית החולים הממשלתי ביפו. בשנות ה-50 נבנו בשכונה בית הספר הדתי "רש"י" ובית הקולנוע הפתוח "גלרון". העירייה אסרה על התושבים להרחיב או לשפץ את הבתים הערביים, על כן עזבו רבים מהתושבים לשכונות אחרות עד תחילת שנות ה-60 ומצב הבתים התדרדר. מאוחר יותר נהרסו הבתים הערבים ופסולת הבניין נדחפה לים והרחיבה בכך את החוף.

אתרי השכונה

הרחוב האורכי של השכונה הוא הטיילת מול הים הנמצאת ברחוב קדם (לשעבר "רחוב 60") בו נמצאות מסעדות רבות ומאפיות. רחוב הרוחב הראשי בשכונה הוא רחוב 3178 שמעליו גשר מסוגנן להולכי רגל הקרוי "חלון ליפו" והמוביל לעבר "חוף גבעת עלייה".

מדרום לרחוב זה משתרע "גן קידרון" המשתרע על שטח של 10 דונם ואשר הוקם במתחם שהשתייך בעבר לבית החולים דונולו הרופא. בגן שוכן מסגד ג'באליה וממערב לו נמצא "מרכז פרס לשלום". בצידה הדרומי של השכונה שוכנים חמישה בתי קברות - מוסלמי, קתולי, יווני-אורתודוקסי, ארמני ויווני-קתולי. במבנה משרדים סמוך שוכנים הנהלת המישלמה ליפו ובית הדין השרעי של יפו.

בצידה הצפוני של השכונה נמצא "גן טולוז" שלידו שוכנים המרכז הערבי-יהודי ביפו, מרכז פיס הנמצא במבנה עתיק משופץ ובית הספר התיכון עירוני י"ב. ליד הגן שוכן גם בית השגריר הצרפתי. בדרום השכונה שוכנת חורשת עציון, חורשת עצי אשל שבה התגוררו מפוני כפר עציון. ברחוב האתרוג שכן מתחילת שנות ה-60 ועד לתחילת שנות ה-2000 שוק קטן בשם: "שוק האתרוג".

השכונה ידועה ברצועת החוף שלה, המחברת בין מדרון יפו מצפון לחופי בת ים מדרום, ובעיקר במפרץ הקטן והמסולע בחלקה הצפוני.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

גבעת עלייה
ניתן ללחוץ על הקישורים לשמות המקומות.
חורשת עציוןיפו ג'בית קברות ארמניבת יםהמישלמה ליפובית יצחק שדהבית קברות יווני אורתודוקסיבית קברות קתוליבית קברות יווני קתוליבית קברות מוסלמימרכז פרס לשלוםחוף גבעת עלייהרחוב קדםגשר חלון ליפוגן קידרוןמסגד ג'בליהרחוב יפתמדרון יפועג'מיגן טולוזהמרכז הערבי-יהודי ביפומרכז פיסבית השגריר הצרפתיתיכון עירוני י"בGivat Alija.png
אודות התמונה


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0