גומצן חניתי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריאת טבלת מיוןאימתן חניתי
Bothrops asper (Fer-de-Lance Viper), Ecuador - © Robert Wedderburn.JPG
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: זוחלים
סדרה: קשקשאים
משפחה: צפעיים
סוג: גומצן
מין: גומצן חניתי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Bothrops asper
תחום תפוצה
Bothrops asper Area.PNG

גומצן חניתי (שם מדעי: Bothrops asper) הוא מין של צפע גדול החי ממקסיקו לאורך אמריקה המרכזית עד לצפונה של דרום אמריקה. מקור שמו הוא ראשו המוארך כמו חנית (יחסית לבני הסוג). מין זה נפוץ יחסית ליד אזורי מגורים אנושיים ולכן גורם להכשות ומקרי מוות שכיחים.

משקלו של נחש זה עד 6 ק"ג ואורכו 1.2-1.8 מ' (ייתכן גם שפרטים מסוימים הגיעו לגודל 2.5 מ') כשהנקבות כבדות יותר מהזכרים. הוא בעל רצועות עור שחורות ומוקפות באזורים לבנים שמתפשטות עד לאזור הראש שאיננו מוקף רצועות. הראש מעוגל ובעל גומות חישה באזור שבין העיניים. הלשון ארוכה ובצבע שחור. שאר הגוף בצבעים זית עד חום כהה ואף שחור. למין זה יש הרבה קשקשים כדי לשרוד באזורים יבשים בהם אין הרבה מים.

מין זה ארסי וארסו גורם לפגיעה במערכת הדם והחיסון מה שמוביל לקרישת דם במהירות. עם זאת יש נוגדן לארס והוא נפוץ כך שהמוכש יכול לשרוד אם הוא יגיע לבית החולים בזמן.

הגומצן החניתי מחפש מזון ויוצא לצוד בעיקר בשעות החשיכה. הוא טורף ממארב שניזון ממכרסמים, עופות, זוחלים קטנים וצפרדעים בעיקר. הטרף מומת במהירות והנחש בולע את טרפו בשלמות. הוא נפוץ באזורי מחיה גבוהים ויבשים לעיתים. הוא נפו בהרים עד גובה 1,300 מ', ביערות גשם, יערות עננים ויערות סבוכים וכן בסוואנות, ביצות ואף באזורי חופים טרופיים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא גומצן חניתי בוויקישיתוף