המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה
OrtBr.svg
Braude2.jpg
תאריך ההקמה: 1988
סוג: מכללה אקדמית להנדסה
נשיא: פרופ' אריה מהרשק
סגן נשיא: פרופ' שרית סיוון
יו"ר: דלית שטאובר
מנכ"ל: אחיאב גולן
סטודנטים: 2,828[1]
סטודנטים לתואר ראשון: 2,732[1]
סטודנטים לתואר שני: 96[1]
סטודנטים מתוקצבים: 2,831[2] (נכון לתשע"ג)
מיקום: כרמיאל
http://Braude.ac.il
(למפת הגליל המערבי רגילה)
West galil.svg
 
המכללה האקדמית להנדסה/אורט בראודה
המכללה האקדמית להנדסה
אורט בראודה
הנוף הנשקף לעבר בקעת בית הכרם
בניין המדעים הראשי

המכללה האקדמית להנדסה אורט בראודה בכרמיאל היא מכללה אקדמית להנדסה, קרויה על שמו של מקס בראודה, יו"ר אורט העולמי בשנים 1957–1980. המכללה פועלת באישור ובתקצוב המועצה להשכלה גבוהה ומכשירה לתארים "בוגר במדעים" ו"מוסמך במדעים". תוכנית הלימודים באורט בראודה כוללת התנסות מעשית בתעשייה ובאקדמיה, המזכה בנקודות זכות אקדמיות.

מאפייני המכללה

נכון לשנת הלימודים תשע"ח, לומדים במכללה כ-3,400 סטודנטים לתואר ראשון ולתואר שני. בקמפוס המכללה מתקיימים גם לימודים במסלולים חוץ-אקדמיים: לימודים לתעודת הוראה, יחידה ללימודי תעודה, מכינות קדם-אקדמיות, מרכז להעשרה מדעית לתלמידי תיכון ומכללה טכנולוגית להנדסאים.

בשנה"ל תשע"ב הפעילה המכללה ארבע תוכניות לימוד לתואר שני (M.Sc) במקצועות הנדסת מערכות, ביוטכנולוגיה, הנדסת תכנה והנדסת תעשייה וניהול[3].

בנוסף, נפתחה במכללה האפשרות ללמוד לתואר בוגר במדעי הרפואה (B.Sc.Med).

קמפוס המכללה משתרע על שטח של כ-180 דונם וממוקם בראש גבעה במערב כרמיאל, ממנה נשקפת בקעת בית כרם.

המכללה זכתה בפרס לאיכות ומצוינות במגזר הציבורי לשנת 2009.

שכר הלימוד במוסד (בלימודים לתואר אקדמי) הוא כמקובל באוניברסיטאות ובמכללות ציבוריות בישראל. חייל או בוגר שירות לאומי, שסיים שירותו החל מ-1 בינואר 2010, זכאי למלגת שכר לימוד מלאה עבור שנת לימודיו הראשונה לתואר ראשון (בהתאם להחלטה בדבר לימודי חיילים משוחררים במוסד להשכלה גבוהה בפריפריה)[4].

המבנה הארגוני של המכללה

בראש המכללה עומד נשיא המכללה, פרופ' אריה מהרשק, האחראי על כל מסגרות הלימודים המתנהלות בקמפוס. המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים, פרופ"ח זאב ברזילי, אחראי על המערך האקדמי של המכללה להנדסה.

המחלקות האקדמיות השונות מנוהלות על ידי ראשי המחלקות, ויחידות המתמטיקה והפיזיקה מנוהלות על ידי האחראים על הוראת מקצועות יסוד אלו. המחלקה להוראה ולימודים כלליים אחראית על לימודי האנגלית ועל הלימודים הכלליים בכל המחלקות וכן על מסלול הלימודים לתעודת הוראה למהנדסים.

המועצה האקדמית היא הפורום העליון במכללה להחלטות בנושאים אקדמיים. הוועדה לעניינים אקדמיים של המכללה פועלת כוועדת קבע של המועצה האקדמית, ודנה בנושאים שוטפים הנוגעים לאופי הפעילות האקדמית במכללה. החלטות אקדמיות מחלקתיות מתקבלות במועצות היחידות האקדמיות, המורכבות מחברי הסגל של המחלקה.

המכללה החלה בתהליך התמזגות עם אוניברסיטת חיפה שעשוי לקחת כ3 שנים וכבר החל להתרחש.

במסגרת המיזוג המכללה תהווה כפקולטה להנדסה ע"ש מקס בראודה של אוניברסיטת חיפה (היות שלזאת אין פקולטה להנדסה ומיקומן הגאוגרפי די קרוב).

בוגרי המכללה יקבלו תעודות גמר אוניברסיטאיות אך יחד עם זאת הקמפוס יישאר על תילו בכרמיאל.[5]

תחומי פעילות עיקריים

תוכניות לתואר ראשון (B.Sc):

תוכניות לתואר שני (M.Sc):

מכינות קדם-אקדמיות

לימודים לתעודת הוראה

מרכז העשרה מדעית לנוער

במכללה מתקיימת גם פעילות בתחומי מחקר, קשרי תעשייה-אקדמיה ותוכנית לימודי חו"ל - Study Abroad.

המחלקה הגדולה ביותר במכללה היא מחלקת הנדסת תוכנה, בה לומדים כ-1000 סטודנטים. בשנת הלימודים תשע"ט נשבר שיא המחלקה כאשר נרשמו 400 סטודנטים.

אגודת הסטודנטים

חברי האגודה עוסקים, בין היתר, בארגון שיעורי עזר מסובסדים, בייצוג בוועדות המשמעת ופרסום הצעות עבודה לסטודנטים. ויו"ר האגודה נבחר אחת לשנתיים. יושב ראש האגודה הנוכחי הוא עדי אברג'יל, שנבחר בינואר 2019 לתפקיד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0