המרכז הארצי לטהרת המשפחה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Taharat HaMishpaha Logo.png

המרכז הארצי לטהרת המשפחה הוא ארגון הגג לחיזוק נושא טהרת המשפחה, על ידי הדרכה והסברה, הקמה של מקוואות טהרה לנשים, ופיקוח הלכתי עליהם.

אודות הארגון

הארגון הוקם בשנת תש"ב (1942) על ידי הרב אפרים זלמן הלפרין בעידודו של רבי שלמה גולדמן האדמו"ר מזוויעהל, לצידו ואחריו ניהל את הארגון הרב יהושע לוי נכדו של רבי נחום לעווי מירושלים, כיום מכהן כיו"ר הרב חיים לוי (בנו של רבי יהושע) וכמנכ"ל הרב עקיבא ויינר. בנשיאות הארגון עמד הרב דב בריש וידנפלד, והוא נתמך על ידי החזון איש שהורה לסייע לארגון, הרב צבי פסח פרנק הורה לתורמים להעדיף תרומה לארגון לצורך הקמת מקוה על פני הקמת בית כנסת, במהלך השנים כיהנו כנשיאי הארגון גם הרב זלמן סורוצקין, הרב יחזקאל אברמסקי, הרב יואל טיטלבוים האדמו"ר מסטמר הרב אהרן קוטלר והרב מנחם מנדל שניאורסון האדמו"ר מחב"ד הרב שלמה זלמן אוירבך, הרב אברהם גנחובסקי ועוד.

מנהיג הציבור החרדי הרב חיים קניבסקי (בדומה לרבו ה"חזון איש") תומך באופן נלהב בארגון ואף קורא למאמיניו לסייע בכל דרך לפעילותו, הוא גם רואה בתמיכה במוסד הנ"ל סגולה לפרי בטן ול"ישועות" רבות.

עד לשנת תשס"ו (2006), הקים הארגון יותר מ-900 מקוואות[1]. עד לשנת תשפ"ב (2021) הקים הארגון למעלה מ1200 מקוואות ברחבי הארץ

נשיא ומכוון הדרך של הארגון הוא הרב מרדכי אוירבך (רבה של קהילת אביר יעקב בתל אביב, ובנו של הרב שלמה זלמן אוירבך), ובנשיאותו עומדים הרבנים חיים קניבסקי שלום כהן דב לנדו משה הלל הירש והאדמו"רים מצאנז בויאן מודז’יץ רחמסטריוקא פינסק קרלין וזויעהל ] הרב שמעון בעדני הרב ראובן אלבז.הרב ברוך דב פוברסקי.

על פי דיווחי הארגון מלבד פעילותו להקמת מקוואות, הוא מפקח כיום על יותר מ-800 מקוואות ברחבי הארץ, ומעניק להם תעודות כשרות[2].

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0


הערות שוליים

  1. ^ ב. ראם, מוסף שבת קודש יתד נאמן עש"ק בשלח תשס"ו כאן
  2. ^ מאות מקוואות נבדקו והוכשרו ברחבי הארץ
Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.