הפורום הכלכלי העולמי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפורום הכלכלי העולמי
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: ישנן פסקאות שלמות בערך שחשיבותן האנציקלופדית מוטלת בספק.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.

הפורום הכלכלי העולמיאנגלית: The World Economic Forum) הוא ארגון ללא מטרות רווח, אשר הקים מרטין קלאוס שוואב ב-1971. הארגון מפורסם בזכות הכנסים השנתיים שהוא מקיים בדאבוס שבשווייץ. לכנסים אלה מגיעים בכירי הפוליטיקאים, הכלכלנים, אנשי העסקים והעיתונאים, כדי לדון בנושאים הבוערים בענייני רפואה, סביבה וכלכלה. ייחודו של הכנס הוא בריכוז אנשי המפתח המגיעים אליו ובאפשרות שהוא מעניק להם, מדי שנה, להיפגש אחד עם השני הרחק מעיני התקשורת, שכן זו אינה מורשית, ברוב המקרים, לצלם במתחם בו נערכים האירועים.

הפורום מנפק מעת לעת דוחות מקיפים על סטטיסטיקות בינלאומיות שונות. הדוח המפורסם ביותר היוצא אחת לשנה הוא "מדד התחרותיות העולמי".

חברי הארגון

בפורום הכלכלי העולמי חברים גופים מסחריים ואנשים פרטיים. חברי הארגון המסחריים הם 1000 התאגידים העשירים בעולם. עלות החברות לארגונים נעה בערך בין 53 אלף לכ-530 אלף יורו בשנה [1][2]. מרבית חברי הארגון הפרטיים הם בוגרי 'תוכנית המנהיגים הצעירים'[3], אשר בין שורותיה נמנים כמה אלפי פוליטיקאים ומובילי דעה מרחבי העולם.

דמותם הציבורית של הארגון והעומד בראשו, וההיסטוריה המשותפת שלהם

במהלך המאה ה-20

התנהלות הארגון קשורה לרוב באופן ישיר באישיותו, אמונותיו ויוזמותיו של מקימו, בעליו ומנכ"לו הנוכחי - קלאוס שוואב, אשר מקדמו מזה עשורים רבים. קלאוס שוואב נולד בשנת 1938 בגרמניה הנאצית. את הונו הראשוני צבר קלאוס מעסקי משפחתו. אביו של קלאוס, אויגן, היה בעל מפעל גדול, סניף גרמני של חברת אסשר-וויס ושות' (Escher-Wiss & Co.), אשר קלאוס ירש את הנהלתו ממנו בבגרותו. בתקופת מלחמת העולם השנייה, עבד המפעל בשירות המפלגה הנאצית. הדעות חלוקות באשר למידת המעורבות של המפעל ובעליו, אביו של קלאוס, במהלך תקופה זו, בפשעי המלחמה שביצעו הנאצים. יש הטוענים כי המפעל בניהולו של אויגן שוואב, העסיק בכפייה כעבדים שבויי מלחמה[4]. אחרים מתייחסים בביטול לרעיונות שכאלה, ורואים בהם תיאוריות קונספירציה בלתי-מאומתות[5]. כאדם, חזותו החיצונית של קלאוס מרשימה, ונראהו כסב חייכן וקירח, לבוש היטב תמיד, רהוט, נעים הליכות, ושאינו משתמש בשפה גסה בפומבי או מרים את קולו. הוא אוסטרי, ומבטאו כבד בשיחו בשפה האנגלית. הוא פרופסור לכלכלה ומרצה בתחום בעברו. בראיונות הרבים עמו ונאומיו, נוהג הוא לדבר על הצורך "לשנות את העולם", ומתייחס לכוחות שיכולים לעשות זאת כ-"אנחנו" (חברי הפורום הכלכלי העולמי)[6].

כלפי חוץ בהציגו את עצמו ומטרותיו, הפורום הכלכלי העולמי הוא ארגון החותר לשלום עולמי, מלחמה בעוני, וקידום ענייני השעה הבינלאומיים לטובת האנושות בכללותה[7][8]. כל זאת תוך הדגשת מעורבות במשבר האקלים[9] וקידום פתרון סכסוכים מדיניים וצבאיים. כך למשל, היה מעורב הארגון וקלאוס בראשו, במשא ומתן להסכמי אוסלו בין ישראל לפלשתינאים[10][11][12]. בשל מעורבות הארגון בענייני חשובים ביותר ועם אנשים רמי-מעלה, יוקרתו ועוצמתו הן רבות. לראיה, כרטיס כניסה למפגשיו השנתיים בדאבוס עולה כ-19,000 דולר לערך[13][14] לאדם בודד, ויקר פי כמה עבור קבוצות. מפגשים אלה מסוקרים באופן קבוע בכלי תקשורת בינלאומיים רבים.

הארגון מקדם בפומבי קשרים חזקים בין גורמי הון ושלטון, כולל אנשים וארגונים ישראליים רבים[15][16]. בשל כך, ומסיבות נוספות, הפך הארגון למטרה לאנשים וקבוצות הסבורים כי קידום קשרים שכאלה הוא פסול או מושחת[17]. חלק ממתנגדיו של הארגון עורכים מחאות קבועות בדאבוס מחוץ לכנסיו מזה שנים רבות, בנושאים שונים[18][19][20]. חרף היות הארגון מזוהה עם המאבק במשבר האקלים, ישנם גם פעילי אקלים מבין מתנגדיו[21][22]. גורמים שכאלה הביעו ביקורת, למשל, על כך שחברי הארגון מגיעים לכנסים בדאבוס במטוסים פרטיים מזהמים[23][24].

בתחילת המאה ה-21 (2000 - 2019)

בשנת 2004, קיבל שוואב מאוניברסיטת תל אביב את פרס דן דוד, על סך כמיליון דולרים, בעבור "תרומתו לקידום הדיאלוג הבינלאומי"[25][26].

בשנת 2017 במהלך כנס, קלאוס שוואב התבטא בנוגע לתוכנית המנהיגים הצעירים[27] של הפורום הכלכלי העולמי. הוא סיפר בגאווה כי ראשי מדינות רבים הם בוגרי התוכנית בעבר ובהווה, כולל ולדימיר פוטין[28], אנגלה מרקל, ג'סטין טרודו, ועוד, כמו גם מאות חברי פרלמנטים ברחבי העולם, כולל "לפחות מחצית הפרלמנט הקנדי". זאת בעודו מספר למראיין כי "הם (הארגון) חודרים אל תוך הפרלמנטים"[29][30][31][32]. אמירות אלה הניבו ביקורת כלפיהן[33][34].

במהלך מגפת הקורונה (2019 - 2022)

בשנת 2020, כמספר חודשים לאחר תחילתה של מגפת הקורונה, פרסם שוואב, בשיתוף אדם נוסף בשם ת'יירי מלרט, ספר בשם 'קוביד-19: האיפוס הגדול' (COVID-19: The Great Reset), אשר מקדם את חזון האיפוס הגדול של הארגון[21]. הכותר הפך במהרה לרב-מכר בינלאומי[35]. בספר זה, כתב קלאוס על הצורך "להשתמש בפנדמיית קוביד-19 כהזדמנות יוצאת דופן לדמיין ולעצב מחדש את העולם כולו"[36]. הספר מכיל קריאה לכינון סדר עולמי חדש[37], אשר יקודם באמצעות "איפוס של כלכלות העולם וקידום המהפיכה התעשייתית הרביעית"[38][39]. קלאוס מכנה בספרו את השיטה הכלכלית השלטת אותה הוא מקווה ליצר: "קפיטליזם של בעלי אינטרסים" (Stakeholder Capitalism)[40]. במסגרת שיטה כלכלית זו, תופחת באופן משמעותי הבעלות הפרטית על רכוש - מקרקעין ומיטלטלין כאחד, ואילו ממשלות, ובמיוחד בסופו של דבר ממשלה עולמית, יהיו מעורבות הרבה יותר בסיפוק צורכיהם החומריים של האזרחים. תאגידים פרטיים יהיו מעורבים הרבה יותר בחיי האזרחים, וימלאו חלק ניכר מתפקידיהן המסורתיים של ממשלות[41][42]. היבטים נוספים בתוכנית הם הפסקת השימוש בכסף מזומן ומעבר מלא למטבעות דיגיטליים, והחלת הכנסה בסיסית לכל. לאחר פרסום הספר, קלאוס המשיך את קריאותיו לכינון "ממשלה עולמית אחת"[43], ואף ארגן כנס בנושא, וקידם במרץ את התוכנית שבספר באמצעות ארגונו[44]. בו-בעת, הפורום הכלכלי העולמי פרסם משך כמה חודשים מודעות אידאולוגיות באתר יוטיוב ובשלטי חוצות במדינות מסוימות, ובהן סלוגנים כגון: "לא יהיה בבעלותכם דבר, ואתם תהיו מאושרים"[45][46][47][48][49]. תוך זמן קצר מעת פרסום ספר זה, נכתבו מספר ספרים בידי מחברים אחרים באופן מכוון בכדי להעביר ביקורת על קלאוס, ארגונו וספרו, והפכו אף הם לרבי מכר[50][51][52][53][54].

בקרב פוליטיקאים ברחבי העולם, הרבו בשנים 2020-2022 להזכיר מונחים אשר מופיעים גם בספרו של קלאוס, כגון "Great Reset" (איפוס גדול) ו-"Build Back Better" (לבנות מחדש טוב יותר)[55][56]. בקרב הציבור הרחב, היו אולם מי שמתחו ביקורת על הספר, והעלו חשדות באשר למניעיו של קלאוס, והארגון אשר הוא עומד בראשו. יש מי שכינו את חזונו של קלאוס 'דת גלובליסטית'[57], ואותו "איש מסוכן"[58]. המגזין אפוק טיימס פרסם כמה כתבות ביקורת כנגד תוכנית זו[59][60], בהן תוארה היא כהרסנית ומסוכנת. שחקן הקולנוע והפעיל החברתי ראסל בראנד הקדיש כמה עשרות סרטונים בערוץ היוטיוב שלו לביקורת על האיפוס הגדול וקלאוס שוואב, בהאשימם "כגורמים נזק גדול לחברה האנושית ומובילים בני אדם לשיעבוד". סרטונים אלה של בראנד זכו לעשרות מיליוני צפיות[61]. ביקורות כלפי התוכנית רבו בשנים 2019-2022 במיוחד באתר יוטיוב, ובנוסף לבראנד התבטאו כנגדה בחריפות אנשים כגון רקס ואן שלייקוויק (שופט בית משפט עליון לשעבר בדרום אפריקה)[62], דאגלאס קרוגר (מרצה מפורסם ומחברם של מספר רבי מכר)[63], ועוד. הסופר מתיאס דסמט, בספרו רב המכר 'הפסיכולוגיה של הטוטאליטאריות' (The Psychology of Totalitarianism), כתב על האיפוס הגדול כניסיון להשליט משטר רודני בינלאומי מסוכן[64][51]. פיטר ס. גודמן, בספרו רב המכר 'איש דאבוס: כיצד המיליארדרים טרפו את העולם', מציג את קלאוס וארגונו כגורמים עוינים אשר מבצעים השתלטות עוינת על הכלכלה העולמית, מטעם העשירי ביותר וכנגד כל שאר האוכלוסייה[65]. לעומת זאת, ההיסטוריון והסופר הישראלי יובל נח הררי, אשר עובד בשכר כיועץ עבור הפורום הכלכלי העולמי, נואם לעיתים קרובות באירועי הארגון, ומצדד בעמדותיו ורעיונות של קלאוס[66], אשר את חלקם הציג בעבר בספרו משנת 2015, ההיסטוריה של המחר. קלאוס עצמו, כמי שמודע לביקורת כלפי הצעדים שינקוט ארגונו, התבטא מספר פעמים באומרו כי "עלינו להתכונן לעולם כועס יותר"[67].

בספרו, קוביד-19: האיפוס הגדול, שוואב מתייחס לאחד מאתגרי האנושות בדורו כצמיחתן המהירה של אוכלוסיות אנושיות; דהיינו, הריבוי הטבעי הגבוה של המין האנושי על פני כדור הארץ בכמה מאות השנים האחרונות, ובפרט במאה ה-20. חברים רבים בפורום הכלכלי העולמי, דוגמת יובל נוח הררי[68], מחזיקים אף הם בדעה כי גידולן המתמיד של אוכלוסיות אנושיות הוא "בעיה". במהלך המאה ה-21, הפורום עצמו פרסם מספר רב של מאמרים סטטיסטיים בנושא גידול וקיטון אוכלוסיות ברחבי העולם. אחד מאותם המאמרים, אשר נכתב בשנת 2021 על ידי מנהל בכיר בפורום, גורס כי קיטון אוכלוסיית בני האדם בעולם הוא "דבר טוב אשר יועיל לאקלים, אף אם המחיר הכלכלי יהיה כבד", וחוזה כי "כבר בקרוב, האנושות תהיה קטנה וזקנה הרבה יותר מאשר היום"[69]. ג'יין גודול, פרימטולוגית מפורסמת וחברה בפורום[70][71], התבטאה אף היא באחד מאירועי הארגון, באומרה כי "חלק גדול מהבעיות עמן האנושות מתמודדת לא היו קיימות, אם גודל אוכלוסיית בני האדם כיום היה שווה ערך לזה שלפני כ-500 שנה"[72] - דעה אשר הביעה גם באירועים נוספים[73]. תפיסת עולם זו, המקדמת קיטון בכמותם של בני האדם על הפלנטה, הביאה לביקורת כלפי הפורום מגורמים שונים ומגוונים, וחלקם אף הגדילו להאשים כי הפורום מקדם את הקטנת האוכלוסייה האנושית באופן מכוון[65][74][75][76]. היזם המפורסם אילון מאסק יצא אף הוא חוצץ כנגד עמדות אלה, באומרו כי "גידול אוכלוסייה נמוך הוא איום ממשי על האנושות", ו-"כדור הארץ יכול להכיל עוד פי כמה יותר בני אדם מאשר כיום"[77][78].

חברת פייזר הייתה במרכז העשייה הרפואית הגלובלית בתקופת פנדמיית הקורונה. עוד טרם החלה הפנדמיה, הייתה פייזר חברה בפורום הכלכלי העולמי[79], ובאופן פרטי חבר בפורום גם מנכ"לה, אלברט בורלא, ד"ר לרפואה וטרינרית[80]. לכל אורך הפנדמיה, קידמו קלאוס והפורום את יוזמותיה המסחריות של חברת פייזר, והרבו לארח כדובר ומרצה את ד"ר בורלא. הדבר נעשה במסגרת כנסיהם, אתר האינטרנט של הפורום, ואף בפודקאסט של הפורום ובמדיה החברתית[81][82][83][84]. באחד מכנסי הפורום, בחודש מאי 2022, דן בורלא בחידושים טכנולוגיים של חברתו, והציג גלולה לבליעה אשר תכיל חיישנים על גבי שבבים, שידווחו על פעילויותיו של המטופל לחברות הביטוח ורשויות אחרות[85][86]. קלאוס עצמו גם כן התבטא כשנה קודם לכן בעד הרעיון של שימוש בשבבים בגופם של בני אדם בעתיד[87], רעיון אותו הפורום מקדם באופן גלוי[88].

בחודש יולי שנת 2022, נעשתה הפיכה שלטונית במדינת סרי לנקה[89]. כתוצאה מכך, נפגעה קשות כלכלת המדינה, אשר נעדרה סמכות ניהולית מרכזית מתפקדת[90]. בתגובה לאירוע זה, בתוך ימים בודדים, פרסם הפורום הכלכלי העולמי מסמך עמדה, ובו המלצות לאופן בו רצוי, להבנתו, כי סרי לנקה תתקן את כלכלתה[91]. עיקרי המסמך התמקדו בגישות שכבר הפרסמו בעבר בספרו של קלאוס (קוביד-19: האיפוס הגדול), ובכנסים מרובים של הפורום. הרעיון המרכזי במסמך הוא כי על סרי לנקה לעבור לשימוש במודל של 'כלכלה מעגלית'. מודל שכזה יכלול צמצום בעלות פרטית על רכוש מכל הסוגים, תיעדוף של תיקון רכוש קיים על פני רכישת מוצרים חדשים, וחלוקת שימוש במוצרים שונים בין אזרחים רבים. המסמך תיאר זאת כמודל בו: "מספר מצומצם של בעלי-נכסים יהפכו עצמם אפוטרופסים של אלה, ויתנו לכל האחרים שימוש בהם על-פה צורכיהם... התשלום ייקבע לפי מידת השימוש בחפץ או בנכס".

יחסי הפורום הכלכלי העולמי עם האומות המאוחדות

הפורום הכלכלי העולמי הוא ארגון פרטי, בניגוד לאו"ם אשר הוא ארגון על-מדיני ללא בעלים או מייסד בודד. חרף כך, שני הארגונים חולקים ביניהם מספר קווי דמיון משמעותיים. שניהם מקיימים באופן קבוע מפגשים ביבשת אירופה בין ראשי מדינות העולם. לשניהם קשרים הדוקים עם חברות עסקיות בינלאומיות, ובפרט אלו בבעלותו של ביל גייטס[92][93][94][95]. בשנת 2019, חתמו שני הארגונים על הסכם לשיתוף פעולה אסטרטגי[96]. שיתוף פעולה זה נוגע לתחומים רבים, וביניהם מציאת מימון לתוכנית "יעדים לפיתוח בר קיימא" של האו"ם (הידועה גם כ"אג'נדה 2030"), טיפול במשבר האקלים, ענייני 'בריאות' גלובליים, ועוד.

יוזמת האיפוס הגדול של קלאוס שוואב וארגונו, היא בעלת קווי השקה רבים עם תוכנית אג'נדה 2030[7], ובפרסומים שונים נושאות תוכניות אלה את אותו הלוגו (טבעת אשר היקפה עשוי מספר רב של חלקים בצבעים שונים). בהתאם, תומכי ומתנגדי הפורום הכלכלי כאחד הציעו כי מדובר למעשה באותה התוכנית[97][98].

פעילות הארגון במדינת ישראל

שוואב יחד עם שמעון פרס ויאסר ערפאת ב-1996, זמן מה לאחר חתימת הסכמי אוסלו ורצח רבין

קלאוס שוואב היה מעורב ישירות בתהליך המשא-ומתן של ישראל עם הפלסטינים, במהלך הסכמי אוסלו[99]. מעורבות זו לא דווחה בהרחבה בכלי התקשורת הישראליים באותה התקופה. שוואב נפגש מספר רב של פעמים עם שמעון פרס ויאסר ערפאת, אותם הכיר באופן אישי, לשם קידום ההסכמים הללו, וזאת במסגרת תפקידו הרשמי כראש הפורום הכלכלי העולמי[100]. הפורום ממשיך להיות מעורב בענייני הסכסוך הישראלי-פלסטיני גם בימינו[101][102].

מאז הקמת הפורום, נפגש שוואב עם כמה מראשי ממשלתה ונשיאיה של מדינת ישראל, כאשר את חלקם הכיר שוואב היטב[103]. אלה הרבו ומרבים להשתתף ולנאום באירועיו של קלאוס וארגונו[104][105].

בישראל ישנם מספר 'מנהיגים צעירים של הפורום הכלכלי העולמי' שהוכשרו לתפקידם זה בקורסים ייעודיים. ביניהם: סתיו שפיר[106], ר'דיר מריח[107] ולוסי אהריש[108]. גם ראש הממשלה ה-10 אהוד ברק[109] וראש הממשלה ה-14 יאיר לפיד[110] הם חברי הפורום, אף שאינם מוצהרים כבוגרי תוכנית המנהיגות שלו. ראש הממשלה ה-13 נפתלי בנט, השתתף ונאם באירועי הפורום מספר פעמים[111][112].

הפורום הכלכלי העולמי מקיים יחסים שיתוף פעולה עסקי וחברתי עם רשות החדשנות של ממשלת ישראל. מדינת ישראל חברה ב-'רשת המהפיכה התעשייתית הרביעית' של הפורום (C4IR), ורשות החדשנות היא המשרד המפקח על קשר זה[113][114]. החיבור האמור האמור כרוך גם בשיתופי פעולה טכנולוגיים בהווה ובעתיד[115]. בשנת 2019, עלות השתתפות מדינת ישראל ברשת המהפיכה התעשייתית הרביעית הוערכה בכשישה מיליון ש"ח לשנה, אשר חלק ניכר מהם שולמו כ-'דמי חבר' לפורום הכלכלי העולמי[116].

על שיתופי הפעולה של הפורום עם מדינת ישראל הועברה גם ביקורת מגורמים שונים. יש המאמינים כי מטרתו האמיתית של הפורום היא לספח לעצמו סמכויות על-מדינתיות, אשר יאפשרו לו להתוות למדינת ישראל כיווני פעולה ועשייה אשר אינם בהכרח כרצון בוחריה[117].

גלריית תמונות

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Angela Barnes, Davos: WEF 2019 is all about the money but is it cost effective?, euronews, ‏2019-01-21 (באנגלית)
 2. ^ Ryan Heath, Davos is dead, POLITICO (באנגלית)
 3. ^ The Forum of Young Global Leaders, The Forum of Young Global Leaders (באנגלית)
 4. ^ Klaus Schwab - His Nazi Family History explains the 'Reset Agenda', www.bibliotecapleyades.net
 5. ^ Fact Check: Was Davos founder Klaus Schwab's father Hitler's "confidant"?, Newsweek, ‏2022-05-26 (באנגלית)
 6. ^ The David Rubenstein Show: WEF Chairman Klaus Schwab (באנגלית), נבדק ב-2022-07-12
 7. ^ 7.0 7.1 https://initiatives.weforum.org/2030vision-network/home
 8. ^ World Economic Forum, Devex.com
 9. ^ מחיפה עד דימונה: הרשויות המקומיות נערכות לנזקי משבר האקלים, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, ‏2021-10-18
 10. ^ World Economic Forum | 2001: Missed Opportunity, widgets.weforum.org
 11. ^ Uri Savir, The Process: 1,100 Days that Changed the Middle East, Knopf Doubleday Publishing Group, 2010-10-06, מסת"ב 978-0-307-76702-8. (באנגלית)
 12. ^ Uri Savir, Peace First: A New Model to End War, Berrett-Koehler Publishers, 2008-09, מסת"ב 978-1-57675-947-9. (באנגלית)
 13. ^ Andrew Ross Sorkin |The New York Times, A Hefty Price for Entry to Davos, www.cnbc.com, ‏2011-01-25
 14. ^ Henry Blodget, THE TRUTH ABOUT DAVOS: Here's Why People Happily Pay $71,000+ To Come--And Why They'll Keep Paying More Every Year, Business Insider (בAmerican English)
 15. ^ "70 אלף דולר ל-4 ימים בעיירת סקי: המסיבה הסגורה של האלפיון - והישראלים". TheMarker. נבדק ב-2022-07-12.
 16. ^ נפילתו של טייקון, באתר בחדרי חרדים
 17. ^ "מלחמה, אינפלציה ומשבר אקלים – אבל בדאבוס "גרינוושינג" זו התגובה העיקרית". TheMarker. נבדק ב-2022-07-12.
 18. ^ אינדימדיה שווייץ: סיקור המהומות הראשונות בברן ב-2003, web.archive.org (בגרמנית)
 19. ^ CNN.com - Dozens arrested at World Economic Forum protests - February 2, 2002, edition.cnn.com
 20. ^ Police face off with demonstrators at Davos, France 24, ‏2009-01-31 (באנגלית)
 21. ^ 21.0 21.1 https://www.weforum.org/great-reset/
 22. ^ https://www.aa.com.tr/en/world/anti-global-activists-protest-davos-forum-with-snowmen/81032
 23. ^ Davos 2019: WEF pushes back over ‘polluting private jets’, The Local Switzerland, ‏2019-01-24 (בAmerican English)
 24. ^ Rachel Koning Beals, At Davos, are leaders’ private jets and limos actually hurting climate-change efforts?, MarketWatch (בAmerican English)
 25. ^ "האם המועדון של קלאוס שוואב ינהיג את העולם?". TheMarker. נבדק ב-2022-07-12.
 26. ^ צור, רענן בן (2004-02-17). "פרס בינלאומי לעיר ירושלים בקטגורייה "מורשת היסטורית"". Ynet. נבדק ב-2022-07-12.
 27. ^ Our Alumni Community, The Forum of Young Global Leaders (באנגלית)
 28. ^ שמו של פוטין הוסר מרשימת הבוגרים לאחר הפלישה לאוקראינה ב-2022.
 29. ^ A Hidden Alliance of former WEF Young Global Leaders working in Lockstep to enforce the Great Reset include Macron, Trudeau, Ardern, & Boris Johnson – The Expose - Nota Akhir Zaman, ‏2022-07-03 (בAmerican English)
 30. ^ Klaus Schwab Brags That Trudeau, Merkel, Putin Are Former World Economic Forum Young Global Leaders; “We penetrate the cabinets”, The American Report, ‏2022-01-30
 31. ^ admin, Hidden Alliance of former WEF Young Global Leaders working in Lockstep to enforce the Great Reset include Macron, Trudeau, Ardern, & Boris Johnson – The Expose, Colombian Herald, ‏2022-01-30 (בספרדית)
 32. ^ A Hidden Alliance of former WEF Young Global Leaders working in Lockstep to enforce the Great Reset include Macron, Trudeau, Ardern, & Boris Johnson - Light House News and More, ‏2022-07-04 (בAmerican English)
 33. ^ Canadian Parliament Penetrated by Young Global Leaders According to Klaus Schwab (WEF) - NewsVoice, ‏2022-02-25 (בsv-SE)
 34. ^ ES CMS, Did Klaus Schwab Reveal How the World Economic Forum Infiltrates Governments?, Al-Estiklal Newspaper (באנגלית)
 35. ^ Klaus Schwab, Thierry Malleret, COVID-19: The Great Reset, הפורום הכלכלי העולמי, 2020, מסת"ב 978-2940631124
 36. ^ Capitalism reset and new social contract post covid-19 crisis, www.santander.com (באנגלית)
 37. ^ מייסד הפורום הכלכלי העולמי: "ליצור עתיד שוויוני ומשגשג יותר", באתר דבר העובדים בארץ ישראל, ‏2020-06-04
 38. ^ אימון המפעיל האנושי לעבודה בקווי הרכבה משולבי קובוטים - כיצד מציאות וירטואלית (VR) יכולה לעזור?, באתר המכון לייצור מתקדם
 39. ^ תפנית-בניית אתרים ומערכות אינטרנט - 054-4780798, מפגש תעשייה 4.0 מטעם חברת מטריקס ופורום תעשייה 4.0, www.megapro.org.il
 40. ^ Klaus Schwab, What Kind of Capitalism Do We Want? | by Klaus Schwab, Project Syndicate, ‏2019-12-02 (באנגלית)
 41. ^ Conspiracy theories aside, there is something fishy about the Great Reset, openDemocracy (באנגלית)
 42. ^ נביא 'האיפוס הגדול' קלאוס שוואב מתכנן פרויקט חדש ושאפתני: "יצירת נראטיב עולמי לכל העמים", hebrewnews.com (באנגלית)
 43. ^ קלאוס שוואב: "הגיע הזמן להתאחד לממשלה עולמית אחת", hebrewnews.com (באנגלית)
 44. ^ "אחרי הקורונה, אפילו הקפיטליסטים הגדולים בעולם מבינים שזה נגמר. בישראל מסרבים להבין". TheMarker. נבדק ב-2022-07-12.
 45. ^ Klaus Schwab says – You will Own Nothing in 10 years | Armstrong Economics, Armstrong Economics | research the past to predict the future, ‏2020-10-26 (באנגלית)
 46. ^ December 13; 2020 - 1:50pm (2020-12-13), ‘You will own nothing, and you will be happy’: Warnings of ‘Orwellian’ Great Reset (באנגלית), נבדק ב-2022-07-12
 47. ^ Romy Lotte Spaan, What is ‘The Great Reset’ and what are its dangers?, Checks&Balances, ‏2022-04-01 (בAmerican English)
 48. ^ Tim Hains, Kim Iversen: What Do They Mean When They Say "You Will Own Nothing And You Will Be Happy"?, realclearpolitics.com, ‏21 בינואר 2022
 49. ^ https://www.youtube.com/watch?v=mD-ioJM8v64
 50. ^ Dr. Joseph Mercola, The Truth About COVID-19: Exposing The Great Reset, Lockdowns, Vaccine Passports, and the New Normal, ארצות הברית: Chelsea Green Publishing, 2021, מסת"ב 978-1645020882
 51. ^ 51.0 51.1 Mattias Desmet, The Psychology of Totalitarianism, Chelsea Green Publishing, 2022, מסת"ב 978-1645021728
 52. ^ Naomi Wolf, The Bodies of Others: The New Authoritarians, COVID-19 and The War Against the Human, ארצות הברית: All Seasons Press, 2022, מסת"ב 978-1737478560
 53. ^ Condé Nast, “He Has an Incredible Knack to Smell the Next Fad”: How Klaus Schwab Built a Billionaire Circus at Davos, Vanity Fair, ‏2022-01-18 (בAmerican English)
 54. ^ C. J. Hopkins, The Rise of the New Normal Reich: Consent Factory Essays, Vol. III (2020-2021), Consent Factory, 2022, מסת"ב 978-3982146423
 55. ^ "Build Back Better" Compilation - "The Great Reset" Montage, נבדק ב-2022-07-12
 56. ^ Coronavirus: Trudeau tells UN conference that pandemic provided "opportunity for a reset", נבדק ב-2022-07-12
 57. ^ כלכלן בכיר: "הקורונה היא סיפור כיסוי, האיפוס הגדול הוא דת חדשה של דילול אוכלוסיה דרך יצירת משבר כלכלי עולמי", hebrewnews.com (באנגלית)
 58. ^ John Mac Ghlionn, Is Klaus Schwab the Most Dangerous Man in the World?, Townhall (באנגלית)
 59. ^ היזהרו מאג'נדת "האיפוס הגדול", באתר אפוק - מגזין מרחיב דעת, מעורר מחשבה, ‏2020-12-13
 60. ^ Great Reset - The Epoch Times, www.theepochtimes.com (בAmerican English)
 61. ^ Russell Brand - YouTube, www.youtube.com
 62. ^ "You will own nothing, and you will be happy" - Rex van Schalkwyk opening remarks, נבדק ב-2022-07-12
 63. ^ “You will OWN NOTHING, and you will be HAPPY” | Douglas Kruger, נבדק ב-2022-07-12
 64. ^ The Psychology of Totalitarianism, University of Toronto Press Distribution (בAmerican English)
 65. ^ 65.0 65.1 Peter S. Goodman, Davos Man: How the Billionaires Devoured the World, ארצות הברית: Custom House, 2022, מסת"ב 978-0063078307
 66. ^ How to Survive the 21st Century | DAVOS 2020, נבדק ב-2022-07-12
 67. ^ WEF founder: Must prepare for an angrier world, נבדק ב-2022-07-12
 68. ^ https://www.soulask.com/why-do-we-need-so-many-people-historian-explains-how-depopulation-will-unfold/
 69. ^ https://www.weforum.org/agenda/2021/06/birthrates-declining-globally-why-matters/
 70. ^ https://www.weforum.org/agenda/authors/jane-goodall
 71. ^ https://www.weforum.org/open-forum/event_sessions/an-insight-an-idea-with-jane-goodall
 72. ^ https://www.youtube.com/watch?v=T944BiJ1hvc
 73. ^ https://www.youtube.com/watch?v=bxC1ke74RDk
 74. ^ https://antonymueller.medium.com/great-reset-will-cause-a-depression-worse-than-in-the-1930s-bd067c8f797b
 75. ^ https://www.youtube.com/watch?v=ncak0dGiT9Y
 76. ^ https://youtu.be/s83gdEvDnI0
 77. ^ https://www.usatoday.com/story/money/business/2021/12/07/elon-musk-declining-birthrate-threatens-human-civilization/6414749001/
 78. ^ https://www.tweaktown.com/news/86655/elon-musk-on-overpopulation-definitely-dont-have-too-many-people/index.html
 79. ^ Pfizer, World Economic Forum (באנגלית)
 80. ^ Albert Bourla - Agenda Contributor, World Economic Forum (באנגלית)
 81. ^ Conversation with Albert Bourla, CEO of Pfizer, World Economic Forum (באנגלית)
 82. ^ Pfizer CEO: What’s next for vaccines, tech and the pandemic, World Economic Forum (באנגלית)
 83. ^ Pfizer’s CEO on what’s next for vaccines, health equity and the COVID-19 pandemic, World Economic Forum (באנגלית)
 84. ^ פוסט בפייסבוק בנושא: "Pfizer/BioNTech vaccine is the first to be granted full US regulatory approval", באתר פייסבוק, ‏24 באוגוסט 2021
 85. ^ מנכ"ל פייזר הציג תרופה המחוברת לשבב עם Wi-Fi שכשבולעים אותה "מיד נשלח מסר לחברת הביטוח" לאליטות בדאבוס, hebrewnews.com (באנגלית)
 86. ^ מנכ"ל פייזר: פותח שבב ביולוגי שנמצא בתוך גלולה, לאחר הבליעה נשלח מתוך הגוף אות שהטבליה נלקחה (באנגלית), נבדק ב-2022-07-12
 87. ^ קלאוס שוואב --- תוך 10 שנים יושתלו שבבים, נבדק ב-2022-07-12
 88. ^ These Workers Have Got a Microchip Implanted in Their Hand From Their Employer, World Economic Forum (באנגלית)
 89. ^ רויטרס (2022-07-09). "סרי לנקה: אלפים הסתערו על מעון הנשיא. גורם ביטחוני: "הוא נמלט"". Ynet. נבדק ב-2022-07-12.
 90. ^ "לא כמו אצלנו בבלפור: הרשת מלווה את ההפיכה השלטונית בסרי לנקה". TheMarker. נבדק ב-2022-07-12.
 91. ^ How a circular economy could help tackle Sri Lanka's economic crisis, World Economic Forum (באנגלית)
 92. ^ Gavi - The Vaccine Alliance | Department of Economic and Social Affairs, sdgs.un.org
 93. ^ Bill & Melinda Gates Foundation Archives, United Nations Sustainable Development (בAmerican English)
 94. ^ Bill Gates - Agenda Contributor, World Economic Forum (באנגלית)
 95. ^ Bill & Melinda Gates Foundation, World Economic Forum (באנגלית)
 96. ^ World Economic Forum and UN Sign Strategic Partnership Framework, World Economic Forum (באנגלית)
 97. ^ Rebuilding Towards the Great Reset: Crisis, Covid-19, and the Sustainable Development Goals, The Rockefeller Foundation, ‏2020-06-19 (בAmerican English)
 98. ^ What Is the Great Reset? | Michael D. Rectenwald, The Independent Institute
 99. ^ THE WORLD ECONOMIC FORUM: A Partner in Shaping History
 100. ^ WEF denies snubbing Arafat, SWI swissinfo.ch (באנגלית)
 101. ^ A New Opportunity to Revive the Peace Process, Palestinian and Israeli Youth at the Table, World Economic Forum (באנגלית)
 102. ^ Israeli-Palestinian Standoff Continues to Cloud Middle Eastern Geopolitics, World Economic Forum (באנגלית)
 103. ^ The Prime Minister of Israel - Prime Minister Benjamin Netanyahu Meets Executive Chairman of the World Economic Forum Klaus Schwab. Photo: Avi Ohayon, GPO | פייסבוק, www.facebook.com
 104. ^ Israeli Prime Minister Naftali Bennett Highlights Tech and Trade, Bridge-Building and Climate Change, World Economic Forum (באנגלית)
 105. ^ Special Address by Isaac Herzog, President of the State of Israel, World Economic Forum (באנגלית)
 106. ^ Stav Shaffir, World Economic Forum (באנגלית)
 107. ^ Meet the 2021 class of Young Global Leaders, World Economic Forum (באנגלית)
 108. ^ Lucy Aharish, World Economic Forum (באנגלית)
 109. ^ https://www.weforum.org/people/ehud-barak
 110. ^ https://www.weforum.org/people/yair-lapid
 111. ^ Reuters; Ynet (2022-01-18). "Israel sticks with 4th vaccine shot, sees Omicron waning in a week". Ynetnews (באנגלית). נבדק ב-2022-07-12.
 112. ^ ראש הממשלה בנט השתתף בוועידה הוירטואלית של הפורום הכלכלי העולמי (WEF) בדאבוס, GOV.IL
 113. ^ פרוטוקול ישיבת מועצת הרשות הלאומית לחדשנות טכנולוגית שהתקיימה ב-9 בספטמבר 2019
 114. ^ ישראל מצטרפת לגוף רגולטורי בינלאומי לתקינה טכנולוגית בתעשייה, Israel Defense, ‏2019-07-04
 115. ^ Israel Innovation | רשות החדשנות, באתר Israel Innovation Authority – רשות החדשנות, ‏2021-03-22
 116. ^ קידום בחינת שיתוף פעולה עם הפורום הכלכלי העולמי (WEF) | מספר החלטה 4481, GOV.IL
 117. ^ ערן בריל - יחסי ישראל וארגון הבריאות העולמי, באתר ישראל מחר - מרחב החירות של ישראל, ‏2022-05-24


P Economy.png ערך זה הוא קצרמר בנושא כלכלה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0