אנגלה מרקל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנגלה מרקל
Angela Dorothea Merkel
מדינה גרמניהגרמניה  גרמניה
לידה 17 ביולי 1954 (66)
המבורג, גרמניה המערבית
מפלגה התעוררות דמוקרטית[דרושה הבהרה]
(1990–1989)

מפלגת האיחוד הנוצרי-דמוקרטי
(1990-הווה)

בן זוג אולריך מרקל (1977-1982)

יואכים זאואר (1988-היום)

קאנצלרית גרמניה ה-8
תקופת כהונה 22 בנובמבר 2005 (14 שנים)
הקודם בתפקיד גרהרד שרדר
מנהיגת המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית
תקופת כהונה 10 באפריל 2000 (20 שנים)
הקודם בתפקיד וולפגנג שויבלה
שרת איכות הסביבה
תקופת כהונה 17 בנובמבר 1994 - 26 באוקטובר 1998 (4 שנים)
הקודם בתפקיד קלאוס טופר
הבא בתפקיד יורגן טריטין
שרת הנשים והנוער
תקופת כהונה 18 בינואר 1991 - 17 בנובמבר 1994 (3 שנים ו-43 שבועות)
הקודם בתפקיד אורסולה להר
הבא בתפקיד קלאודיה נולט

אנגלה דורותיאה מרקלגרמנית: Angela Dorothea Merkel, להאזנה (מידעעזרה); נולדה ב-17 ביולי 1954) היא קאנצלרית גרמניה הנוכחית. עומדת בראש המפלגה הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית (CDU), השולטת בגרמניה. היא נכנסה לתפקידה ב-22 בנובמבר 2005, לאחר שניצחה בבחירות שנערכו ב-30 במאי באותה שנה. בבחירות אלה היא ניצחה ברוב זעום את מפלגת ה-SPD, בהנהגת גרהרד שרדר. בספטמבר 2009 ניצחה מרקל שוב וזכתה בכהונה נוספת. בספטמבר 2013 ניצחה שוב וזכתה בקדנציה שלישית רצופה. היא האישה הראשונה בהיסטוריה של גרמניה, המכהנת בתפקיד הקנצלר. היא גם הראשונה מבין הקנצלרים שגדלה בגרמניה המזרחית, והראשונה מביניהם שנולדה לאחר סיום מלחמת העולם השנייה.

במהלך שנות כהונתה, ובייחוד לאחר פרוץ משבר ההגירה באירופה, הפכה למנהיגה בולטת וחשובה בהנהגת היבשת. מדיניותה בנושא ההגירה קנתה לה מתנגדים עזים וקולניים, כמו גם תמיכה בינלאומית רבה.

ביוגרפיה

ילדות, נעורים וקריירה מוקדמת

אנגלה דורותיאה קסנר נולדה ב-17 ביולי 1954 בהמבורג, גרמניה המערבית, להורסט והרלין קסנר.

הדת מילאה תפקיד חשוב במעבר של מרקל לגרמניה המזרחית. אביה נולד למשפחה קתולית, אך עבר ללותרניזם. הוא למד תאולוגיה לותרנית בהידלברג, ולאחר מכן בהמבורג. בשנת 1954, אביה קיבל תפקיד כומר בכנסייה ליד פרלברג (גרמניה המזרחית). עקב כך, המשפחה עברה לטמפלין, וכפועל יוצא, מרקל גדלה באזור כפרי כ-80 ק"מ מברלין המזרחית.

כמו צעירים רבים בגרמניה המזרחית, מרקל הייתה חברה בנוער הגרמני החופשי, תנועת הנוער הרשמית שסובסדה על ידי מפלגת השלטון - מפלגת האיחוד הסוציאליסטי של גרמניה. למרות שרשמית החברות בתנועה הייתה התנדבותית, אלו שבחרו שלא להצטרף נתקלו בקשיים רבים בהרשמה למוסדות להשכלה גבוהה. היא לא לקחה חלק בטקס ההגעה לבגרות החילוני שהיה נהוג בגרמניה המזרחית באותה תקופה. במקום זה, היא עברה קונפירמציה.

במהלך לימודיה, מרקל למדה לדבר רוסית שוטפת, ואף הוענק לך פרס על הצטיינותה ברוסית ובמתמטיקה. מרקל למדה פיזיקה באוניברסיטת לייפציג בין השנים 1973-1978. במהלך לימודיה מרקל השתתפה בפרויקט השיקום של המוריצבסטיי (אנ'), אותו יזמו סטודנטים כדי ליצור לעצמם מועדון בקמפוס. יוזמה כזו הייתה חסרת תקדים בגרמניה המזרחית של אותה התקופה, ותחילה נתקלה בהתנגדות מצד אוניברסיטת לייפציג. בסופו של דבר, עם גיבוי מצד ההנהגה המקומית של מפלגת האיחוד הסוציאליסטי של גרמניה, הותר לפרויקט להמשיך. מרקל עבדה ולמדה במכון המרכזי לכימיה פיזיקלית באקדמיה למדעים של ברלין בין 1978 ל-1990. לאחר שהוענק לה דוקטורט בכימיה קוונטית, היא עבדה כחוקרת ופרסמה מספר מאמרים.

פוליטיקה

כפוליטיקאית, שימשה מרקל במשך שלוש שנים כשרת הנשים והנוער בממשלתו של הלמוט קוהל. לאחר מכן כיהנה במשך ארבע שנים כשרת איכות הסביבה.

כיום היא מנהיגה את המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, ה-CDU (המורכבת למעשה משתי מפלגות, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית והמפלגה הנוצרית-סוציאלית שמתמודדת בבוואריה). בבחירות הפדרליות שנערכו באוקטובר 2005 זכתה המפלגה המאוחדת שבראשותה ב-225 מושבים (35.2% אחוזים), לעומת 222 (34.3%) שקיבלה המפלגה הסוציאל-דמוקרטית הגרמנית (SPD) בראשות הקאנצלר הקודם, גרהרד שרדר. על אף שזכתה בכמות המושבים הגדולה ביותר, יש הרואים בתוצאות כישלון לאחר שציפו להגיע ליותר מ-250 מושבים.

מרקל לא הצליחה להשיג רוב קואליציוני והגיעה להסכם עם המפלגה הסוציאל-דמוקרטית להקמת ממשלת אחדות בראשותה. כדי לכונן ממשלה, הסכימה למסור מספר תיקים בכירים, כולל את תיק האוצר, לאנשי המפלגה הסוציאל-דמוקרטית ולהגיע לפשרות גם בנושאים שעמדו בראש מערכת הבחירות שלה, שבמרכזם הבטחותיה בדבר רפורמות נאו-ליברליות עמוקות בכלכלה הגרמנית.

כקאנצלרית

ב-22 בנובמבר 2005, נכנסה מרקל ללשכת קאנצלר גרמניה בעקבות בחירות שהביאו לקואליציה גדולה עם מפלגת SPD. היא נבחרה מחדש בשנת 2009 ברוב גדול והקימה קואליציה עם מפלגת FDP.

מרקל וישראל

מאז נבחרה, התהדקו יחסי גרמניה וישראל. בין היתר, תרמה לכך החלטתה להפסיק את העברת הכספים לרשות הפלסטינית, לאחר בחירת ממשלת החמאס. הביקור הרשמי הראשון של מרקל לאחר כניסתה לתפקיד הקאנצלרית היה בישראל, בינואר 2006. מרקל נועדה עם ממלא מקום ראש הממשלה דאז, אהוד אולמרט, והבהירה שגרמניה לא תקיים כל מגע עם החמאס כל עוד לא יתקיימו שלושה תנאים: הכרה בזכות קיומה של מדינת ישראל, ויתור על המאבק המזוין, וכיבוד ההבנות הדו-צדדיות שהושגו עד אז. במהלך שהייתה בארץ ביקרה גם במוזיאון יד ושם.

מרקל ביקרה בישראל חמש פעמים. במרץ 2007 הגיעה לביקור רשמי שני בישראל, וכן ערכה ביקור נוסף במוזיאון יד ושם.

במרץ 2008 הגיעה לביקור רשמי שלישי בישראל, לציון 60 שנה להקמת המדינה. היא התקבלה בשדה התעופה על ידי ראש הממשלה אהוד אולמרט, משמר כבוד, ומנהיגים פוליטיים ודתיים רבים כולל רוב חברי הקבינט. עד אז היחיד שזכה לקבלת פנים בשדה התעופה על ידי אולמרט היה נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש. אל הביקור התלוו כמחצית משרי ממשלתה, והם קיימו ישיבת ממשלה משותפת עם ממשלת ישראל. במהלך ביקור זה נשאה מרקל נאום בפני מליאת הכנסת[1]. העובדה שמרקל נאמה בגרמנית הביאה לכך שמספר חברי כנסת החרימו את נאומה, בהם אריה אלדד ושלי יחימוביץ'[2].

ב-31 בינואר 2011 הגיעה אנגלה מרקל לביקור נוסף בישראל, שבמהלכו הוענק לה תואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת תל אביב על פועלה להידוק היחסים בין ארצה לבין ישראל. ב-24 בפברואר 2014 הגיעה לביקור נוסף בישראל עם חברי ממשלתה וקיבלה את עיטור נשיא מדינת ישראל מידי נשיא המדינה שמעון פרס[3].

חייה האישיים

מרקל נולדה בהמבורג, שבגרמניה המערבית, אך משפחתה עברה לגרמניה המזרחית בילדותה. מרקל ממשיכה להתגורר במזרח גרמניה גם כיום. היא מתגוררת במדינת מקלנבורג-מערב פומרניה. איחוד גרמניה, בשנת 1990, איפשר לה להפוך לאישה משפיעה בגרמניה כולה.

מרקל דוברת רוסית ואנגלית באופן שוטף. בשנת 1986 אושרה עבודת הדוקטורט שלה בכימיה קוואנטית, ענף בכימיה תאורטית הנושק לפיזיקה. עד שנת 2003 פרסמה עשרות מאמרי מחקר[4], האחרונים שבהם עוסקים בהתפתחות סרטן - לוקמיה ומלנומה[5][6][7]. היא הייתה נשואה לפיזיקאי אולריך מרקל בין השנים 19771982, וכיום היא נשואה לפרופסור לכימיה יואכים סאוטר. למרקל אין ילדים[דרוש מקור].

תארים ופרסים

מדליות ועיטורים לאומיים

תוארי כבוד

בשנת 2007 קיבלה מרקל תואר דוקטור לשם כבוד מהאוניברסיטה העברית בירושלים. היא קיבלה תואר דוקטור לשם כבוד גם מאוניברסיטת לייפציג ב-2008. האוניברסיטה הטכנולוגית בוורוצלב (פולין) בספטמבר 2008, ואוניברסיטת באבש-בויאי בקלוז'-נאפוקה ברומניה ב-12 באוקטובר 2010, העניקו לה תארים לשם כבוד עבור תרומתה ההיסטורית לאיחוד האירופי, ותפקידה הגלובלי בחידוש שיתוף פעולה בינלאומי. ב-23 במאי 2013 הוענק לה תואר דוקטור לשם כבוד מאוניברסיטת ראדבאונד. בשנת 2014 הייתה לפי פורבס, האישה החזקה בעולם[9].

בדצמבר 2015 נבחרה לאשת השנה של המגזין טיים, על תפקודה במשבר הכלכלי באירופה ובמשבר הפליטים באירופה[10].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


 1. שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  אמנון מרנדה, מרקל בנאומה בכנסת בעברית: "כבוד גדול עבורי", באתר ynet, 18 במרץ 2008

 2. שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  אמנון מרנדה, מחאה בכנסת: מרקל תנאם בגרמנית, ח"כים ייעדרו, באתר ynet, 18 במרץ 2008

 3. שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  נועם (דבול) דביר, עיטור הנשיא למרקל: ניצבת מול האנטישמיות, באתר ynet, 25 בפברואר 2014
 4. מאמריה המדעיים של אנגלה מרקל
 5. Oncogene - Chimaerism and erythroid marker expression after microinjection of human acute myeloid leukaemia cells into murine blastocysts
 6. Journal of Investigative Dermatology - Predominant Expression of Fas (CD95) Ligand in Metastatic Melanoma Revealed by Longitudinal Analysis
 7. Specific peptide-mediated immunity against established melanoma tumors with dendritic cells requires IL-2 and fetal calf serum-free cell culture - Eggert - 2001 - European Jou...
 8. נשיא המדינה העניק לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל את 'עיטור הנשיא', באתר נשיא המדינה
 9. ביד רמה: אנגלה מרקל היא האישה החזקה בעולם בשנת 2014, באתר "פורבס ישראל", 29/05/2014

 10. שגיאות פרמטריות בתבנית:Ynet

  פרמטרים ריקים [ 5 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  יצחק בן חורין, אשת השנה של 'טיים': קנצלרית גרמניה מרקל, באתר ynet, 9 בדצמבר 2015
הקודם:
גרהרד שרדר
קאנצלר גרמניה
2005 - עד היום
הבא:
-