הרב דוב בעריש שפירא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האדמו"ר מנאראל
הרב דוב בעריש שפירא
האדמו"ר מנאראל.jpg
לידה ט"ז בטבת ה'תרצ"ג
נארול
תאריך עלייה ה'תשע"ו
מדינה ישראל
מקום מגורים פלטבוש ניו יורק, בני ברק ישראל
השתייכות חסידות נארול
תחומי עיסוק אדמו"ר
רבותיו רבי אהרן מבעלזא, רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם, רבי יצחק הוטנר
בת זוג מרים דבורה
אב רבי חיים מאיר יחיאל שפירא
אם רבקה פערל

הרב דב בעריש משה שפירא (נולד ט"ז בטבת ה'תרצ"ג) הוא האדמו"ר מנאראל, חבר הנהלת כולל 'חבת ירושלים'.

תולדותיו

נולד בנארול שבפולין, כבן בכור לרבי חיים מאיר יחיאל שפירא שהיה רב העיירה, ולרבקה פערל, בתו של האדמו"ר רבי משולם זלמן יוסף זילברפרב האדמו"ר מקוידנוב בטופורוב[1].

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה ברח יחד עם הוריו לטופורוב מקום מגורי זקנו. בקיץ ה'תש"א גורשו על ידי הרוסים לסיביר, וכאשר שוחררו עברו לסמרקנד. בשנת ה'תש"ו עקרו מברית המועצות לאנטוורפן שבבלגיה, שם למד בישיבת קפלן אצל רבי יצחק דוב קופלמן. בשנת ה'תש"י היגר יחד עם הוריו לארצות הברית, תחילה התגוררו בבורו פארק ולאחר מכן באיסט סייד שבמנהטן.[2]

למד בישיבת תומכי תמימים ליובאוויטש (המרכזית – 770),[3] ובישיבת רבינו חיים ברלין אצל רבי יצחק הוטנר, ולאחר מכן למד בישיבת שארית הפליטה של רבי יקותיאל יהודה הלברשטאם. בשנת ה'תשי"ב שלחו אביו לארץ ישראל שם למד בישיבתו של רבי אהרן מבעלזא שקירבו מאוד[4].

בשנת ה'תשי"ז נישא למרים דבורה בת רבי משה רוקח האדמו"ר מקוזלוב. לאחר נישואיו התגורר ליד אביו בקראון הייטס, שם ייסדו את בית הכנסת של בעלזא, ולאחר מכן הקים אביו את בית מדרשו בעיר. בערך בשנת ה'תשכ"ז ייסד יחד עם אביו תלמוד תורה ומוסדות נוספים של בעלזא בבורו פארק, ושימש כמנהלם[5]. בעקבות התדללותה של האוכלסיה האחרדית בקראון הייטס, עבר בשנת ה'תשל"ב[6] עבר להתגורר בפלטבוש שבברוקלין[7], שם הקים בית מדרש ומקווה טהרה, וכיהן כרב קהילת נארול בפלטבוש.

אדמורו"ת

לאחר פטירת אביו בי"ח בתמוז ה'תשס"ז, נתמנה למלאות את מקומו באדמורו"ת נארול, כאשר הוא חילק את עתותיו בין קהילות נארול בבני-ברק ובפלטבוש. לאחר פטירת רעייתו בשנת ה'תשע"ו קבע את מקום מגוריו בבני ברק, ובית מדרשו נמצא ברחוב רש"י בעיר[8], ובבית מדרשו קיימים כוללים לאברכים, מקווה טהרה, מכהן כאחד מחברי הנהלת כולל חבת ירושלים לעדת גליציה.

צאצאיו

הערות שוליים

  1. ^ חתנו של רבי אהרן פרלוב מקוידנוב
  2. ^ הוד קדומים, תשס"ח, מוסדות נאראל, בני ברק, פרק 'הוד מלוכה'
  3. ^ ובמשך השנים עמד בקשר עם הרבי מליובאוויטש
  4. ^ הוד קדומים, ח"י תמוז תש"פ, בני ברק, עמ' ס"ט
  5. ^ בית ועד לחכמים נאראל ,חלק ד', עמ' תרמ"ז, בני ברק: מוסדות נאראל, תשע"ז
  6. ^ באותה שנה עבר אף אביו להתגורר בבני ברק.
  7. ^ בית ועד לחכמים, חלק ד', עמ' תרמ"ג, בני ברק: מוסדות נאראל, תשע"ז
  8. ^ מוסדות נאראל