שושלת בעלז

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שושלת בעלז היא שושלת חסידית שיסודה מרבי שלום רוקח. הענף המפורסם בשושלת הוא ענף חסידות בעלז, האדמו"רים שכיהנו בעיירה בעלז שבגליציה. צאצאים נוספים כיהנו באדמו"רות ורבנות.

תולדות השושלת

מצבת הקבורה של הרב שלום רוקח, מייסד השושלת

לרבי שלום רוקח היו חמישה בנים ושתי בנות. בנו הצעיר רבי יהושע, מילא את מקומו בבעלז. בנו השלישי היה רבי שמואל שמעלקע שנפטר בצעירותו. בתו פריידא הייתה נשואה לרבי חנוך הניך מאייער אבי חסידות אלעסק. בתו איידל הייתה נשואה לרבי יצחק רובין מברוד (גזע רופשיץ). הייתה מקבלת קוויטלאך ופדיונות. אביה אמר ש"חסר לה רק ספודיק".

רבי אלעזר רוקח

בנו הגדול היה רבי אלעזר (נקרא על שם אביו של רבי שלום, רבי אלעזר מברוד נכד רבי אלעזר רוקח מאמסטרדם). התגורר בבלז עד סוף ימיו. נפטר בי"ט בכסלו תרמ"ב. חתניו היו רבי אלכסנדר סנדר לבין נכדו של רבי צבי הירש מזידיטשוב, רבי יחיאל מיכל מסטרוז'ניץ ורבי דוד פלאם, נכדו של המגיד מלוצק. בנו של רבי דוד היה רבי יצחק שכיהן כאדמו"ר מאלעסק.

בניו שכיהנו באדמורות היו רבי אהרן ורבי יהודה:

 • רבי אהרן כיהן בלוביטש-קרולבסקי.
  • את מקומו מילא בנו רבי יהודה זונדל.
   • בנו של רבי יהודה זונדל, רבי ברוך אברהם, כיהן בפרמישלא.
 • רבי יהודה היה חתנו של רבי דוד מדינוב. כיהן בדינוב.
  • בנו רבי מנחם מנדל חתן רבי אבי עזרא זעליג מקאלושין, מילא את מקומו
   • חתנו רבי אברהם אבא וואגנער המכונה רב אבא'לא דינובער, מילא את מקום חותנו. נכדו[1] הוא הרב פסח שטרן מדינוב נתניה.

בניו של רבי מנחם מנדל היו: רבי צבי אלימלך שכיהן בפרמישלן, רבי ישכר דב חתנו של רבי שמעון מלינסק. רבי ישכר דב היגר לארצות הברית בשנת תרצ"ח שם נקרא האדמו"ר מלינסק. נפטר בשנת תשכ"ה בישראל. חתנו היה רבי מנחם שלמה מקאלוב.

רבי יהודה זונדל רוקח

בנו השני היה רבי יהודה זונדל, נולד בשנת תקס"ט. כיהן לאחר פטירת אביו באוחאן הסמוכה ללובלין. היה חתנו של הרב שמואל צבי מדרישקופלי. נאסר לתקופה קצרה על ידי הרוסים. נפטר ביום ט"ו באייר תרל"א ונטמן בפראמפול.

בניו שכיהנו באדמו"רות היו רבי אפרים זלמן ורבי אהרן:

 • רבי אפרים זלמן מהרובישוב נולד בשנת תקצ"ט היה חתנו של רבי חנינא מאולינוב ובזיווג שני חתן רבי צבי מסטרליסק. מילא את מקום אביו באוחאן. גורש מאוחאן על ידי הרוסים והתיישב בהרובישוב. שינה את משפחתו לשטרן. נפטר ביום כ"ט בטבת תרנ"ב.

בניו היו: מזיווג ראשון - רבי ישעיה שלום מוונוביץ', חיבר ספר בקבלה בשם "ילקוט ישר", נפטר בשנת תש"ב. ומזיווג שני - רבי משה חתן בן דודו רבי שלום מפשמישל. כיהן משנת תרע"ג בפשמישל. נרצח בשנת תש"ב; רבי אריה לייב מהרובישוב בארצות הברית. כל משפחתו נרצחה בשואה והוא הצליח להימלט דרך רוסיה. היגר לארצות הברית והתיישב בקליבלנד; רבי נפתלי מהרובישוב; רבי זונדל מהרובישוב.

 • רבי אהרן כיהן בדוברובמיל. בנו רבי אלעזר מלוביטש (חתנו של רבי יחיאל מיכל הגר מסטרוז'ניץ) כיהן בחיי אביו בהוראתו ונפטר בחיי אביו.

רבי משה רוקח

בנו הרביעי היה רבי משה, כיהן במיחוב ובקארוב. היה חתנו (בזיווג שני) של רבי פנחס נכד רבי אריה לייב מוואלטשיסק. היה מפורסם כקדוש ופרוש. נפטר בב' באייר תרמ"ג. ששת בניו וחתנו כיהנו באדמו"רות. חתנים נוספים שלו היו הרב נפתלי צבי הירש הלברשטאם מפיקלה, רבי אבי עזרא זליג מקלושין, רבי אבי עזרא זעליג מבלנדוב-קוז'ניץ ורבי אלתר מאיר דוד מוואלברוום.

רבי יהושע רוקח

לרבי יהושע היו חמישה בנים וארבע בנות. בתו הצעירה הייתה מאשתו השנייה. בנו השני, רבי ישכר דב מילא את מקומו בבעלז. מלבדו כיהנו עוד ארבעה מבניו באדמו"רות:

 • רבי נפתלי מנאווריה. נפטר בשנת תרס"ה. חתניו היו רבי שמואל אבא מזולקוב, רבי אלעזר מדז'בנה ורבי יצחק מנחם מוואלברום.
  • בנו היה רבי פנחס, חתן רבי יחיאל מיכל מזווהיל כיהן בלבוב. נרצח בשואה.
 • רבי אריה לייביש ממגרוב ואחר כך בראווה-רוסקה. חתנו של רבי מנחם נחום מלויעב.
  • בנו רבי נחום אהרן שכיהן כאדמו"ר ממגרוב בלבוב. חתן דודו רבי משה מרדכי ממקארוב;
  • בנו רבי יהושע העשיל. מילא את מקום אביו בראווה רוסקה;
  • בנו רבי יצחק אליהו.

רבי ישכר דב רוקח

רבי שלמה לייב מירוסלב

לרבי ישכר דב היו ארבעה בנים וחמש בנות. בנו ובתו הגדולים היו מנישואיו הראשונים. ממשיכו באדמו"רות היה רבי אהרן רוקח. בניו האחרים היו:

לקריאה נוספת

הערות שוליים

 1. ^ בנו של הרב שלמה שטרן, חתנו של רבי אברהם אבא חתנו של רבי מנדל.
 2. ^ ברוך דיין האמת: כ"ק האדמו"ר מקוזולוב זצ"ל נפטר מנגיף הקורונה באתר JDN.
 3. ^ ראו עליו כאן (ביידיש)
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0