הרב משה ברזובסקי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב משה ברזובסקי
הרב משה ברזובסקי
הרב משה ברזובסקי
לידה ה'תשכ"א (גיל: 63 בערך)
השתייכות חסידות סלונים
תחומי עיסוק ראש ישיבה, עסקנות ציבורית.
תפקידים נוספים חבר בוועד הישיבות וחבר וועדת הרבנים לענייני חינוך
רבותיו סבו רבי שלום נח ברזובסקי ואביו הרב שמואל ברזובסקי.
אב הרב שמואל ברזובסקי האדמו"ר מסלונים

הרב משה ברזובסקי הוא ראש ישיבת בית אברהם סלונים, בנו השני של הרב שמואל ברזובסקי האדמו"ר מסלונים. חבר בוועד הישיבות וחבר ועדת הרבנים לענייני חינוך מטעם מועצת גדולי התורה. מתגורר בשכונת ארזי הבירה בירושלים.

קורותיו

ביוגרפיה

נולד בשנת תשכ"א לרבי שמואל ברזובסקי האדמו"ר מסלונים, ולשיינא רחל (תרצ"ט - כ"ב בטבת תשס"ו) נכדת האדמו"ר בעל ה"אמרי חיים" מויז'ניץ, בת חתנו רבי נפתלי חיים אדלר מדז'יקוב. נקרא על שמו של אבי סבו, רבי משה אברהם ברזובסקי. בילדותו למד בתלמוד תורה מאה שערים ולאחר מכן בישיבת בית אברהם בראשות סביו האדמו"ר רבי שלום נח ברזובסקי. נישא לחוה, בת הרב שמעון ברייש מציריך בנו של רבי מרדכי יעקב ברייש בעל חלקת יעקב. לאחר נישואיו עבר ללמוד בכולל שעל ידי בריסק בראשות גיסו הרב אברהם יהושע סולובייצ'יק.

תפקידיו

חבר בארגונים רבים ביניהם בועד הישיבות, ועד הרבנים שע"י מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, ועדת הרבנים לענייני חינוך שע"י מועצת גדולי התורה, ועדת הרבנים של סמינר בית יעקב הישן בירושלים, ועוד.

בשנת תשמ"ה נקרא על ידי סבו, האדמו"ר מסלונים, לכהן כנושא ונותן בישיבת בית אברהם ולאחר מספר שנים מונה לר"מ בישיבה. לאחר עלותו של אביו לכהן כאדמו"ר החל למסור את השיעור הכללי בישיבה מתורותיו של אביו. לאחר מספר שנים מונה על ידי אביו לכהן כראש הישיבה בפועל.

הרב ברזובסקי משמש כיד ימינו של אביו האדמו"ר בכל נושאי הנהגת הקהילה הרוחניים ובכל ענייני הציבור, כולל אלו הקשורים לחברותו במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל. ככזה הוא מטפל בעניין חוק הגיוס[1][2]. בשנת 2014 הוא העביר הוראה לבחורי הישיבה שלא להתייצב בלשכת הגיוס, אך לאחר זמן קצר קיבל הצבא את דרישותיו להתייצבות ראשונה נפרדת לבחורי הישיבות ללא נוכחות נשים וללא כל נסיונות שכנוע לגיוס, ולפיכך שינה את ההוראה והבהיר שיש להתייצב לקבלת דחיית גיוס[3]. בחורף תשע"ח 2018 יזם פרסום כרוז הקורא לבנות שלא להתייצב בלשכת הגיוס בשום מקרה[4].

בתשע"ט עלתה על הפרק הצעת חוק לגיוס בני ישיבות שנוסחה על ידי ועדה מיוחדת במשרד הביטחון שהקים אביגדור ליברמן יו"ר מפלגת ישראל ביתנו ששימש אז כשר הביטחון. מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הורתה להתנגד להצעה זו בכל תוקף. לעומת זאת במפלגות דגל התורה וש"ס הביעו תמיכה שקטה בחוק המוצע, כנראה בהסכמת מועצות גדולי התורה של המפלגות. כחלק מפעילותו של הרב ברזובסקי בהתאם להחלטת המועצת, הוא חתם על מכתב תקיף לגדולי התורה בארצות הברית כנגד הצעת חוק הגיוס. מיוחס לו גם מאמר תקיף נגד החוק שהתפרסם בעילום שם בעיתון המודיע ביום שישי א' בכסלו תשע"ט. לאחר פרסום המאמר בהמודיע קיבל מכתב תגובה חריף מאד מהרב יגאל רוזן, ועל מכתב זה השיב בפרוטרוט תשובה ארוכה ומנומקת.[דרוש מקור]

בעקבות משבר זה יצאה הכנסת לבחירות, וישראל (מדינה) נכנסה לפלונטר הפוליטי של מערכות בחירות תכופות.

משפחתו

אחיו הוא הרב ישראל ברזובסקי. גיסיו הם הרב אברהם יהושע סולובייצ'יק והרב חיים פיינשטיין.

ילדיו:

  • בתו פעשע אשת הרב שמעון טננהויז - מגיד שיעור בישיבת בית אברהם.
  • בנו הרב אברהם חתנו של הרב יואל דוד שפיגל רב קהילת נצח ישראל בבית שמש - ראש כולל בירושלים.
  • בנו הרב מרדכי יעקב חתנו של הדיין הרב נפתלי נוסבוים ראש ישיבת חיי משה וטשעבין - ראש כולל פרי הארץ בירושלים.
  • בתו מרגלית אשת הרב משה אברהם גולינסקי - רב קהילת סלונים בעמנואל ונכדו של בעל הנתיבות שלום מסלונים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ עסקני הציבור החרדי המבקשים לחלות את פניו של כ"ק האדמו"ר מסלונים יודעים כי הסמכות בענייני ציבור מופקדת בידיו של בנו ראש הישיבה המושך בחוטים. אריה ארליך. עתון משפחה פרשת בלק תשע"ח 29.06.2018
  2. ^ ישראל כהן, ‏מגעים בין הגר"מ ברזובסקי לגדולי הדור הליטאיים, באתר כיכר השבת, 18 ביוני 2018
  3. ^ שלומי סגל, ראש ישיבת סלונים מסתייג: על הבחורים להתייצב בלשכת הגיוס, אתר לדעת
  4. ^ ישראל כהן, ‏"אזהרה": אסור לבנות בשום אופן להתייצב בלשכת הגיוס, באתר כיכר השבת, 9 בפברואר 2018
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0